Koholt vádak alapján 4 év börtönre ítélték Egyiptomban a CEU diákját és kutatóját, Ahmed Samirt
Jogvédők szerint koholt vádak alapján, tisztességtelen eljárásban történt az ügy.
Jogvédők szerint koholt vádak alapján, tisztességtelen eljárásban történt az ügy.
Két eljárás folyik a 140 napja letartóztatott Ahmed Samir Santawy ellen, ebből az egyikben kedden ítéletet hirdetnek Kairóban.
Februárban tartóztatták le a kairói reptéren, barátai és családja azóta sem tudtak vele kapcsolatba lépni.
Tavaly októberben mondta ki az Európai Bíróság, hogy sérti az uniós jogot a 2017-es lex CEU, ezért meg kell semmisíteni.
Korábban Ahmed letartózása ellen tiltakozott Karácsony Gergely és Cseh Katalin is. Szijjártó Péter külügyminiszter egyiptomi látogatásán viszont dicsérte az egyiptomi rezsimet, amiért visszatartja a menekülteket. Egyiptomban jelenleg több tízezer politikai fogoly van.
Ahmed Samir esete nem egyedülálló. El-Szíszi 2013-as katonai puccsát követően több tízezren estek politikai fogságba. Mindezek ellenére a nyugati országok vezetői méltatják az egyiptomi elnököt.
Az amerikai külügy és Ausztria is csatlakozott hozzájuk.
Az Amnesty International szerint egy olyan ország vezetőjeként, amelynek Alaptörvénye is garantálja a tisztességes eljáráshoz való jogot, illetve a polgári és politikai szabadságjogokat, kötelessége felemelni a szavát a jogsértésekkel szemben.
Több szervezet is arra kéri az egyiptomi hatóságokat, hogy engedélyezzék a kutatónak a jogi védelmet, valamint a kapcsolattartást a családjával.
Amerikai és jordán állampolgár is van az érintettek között.