Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Orbáni listázással lép kritikusai nyakára a szerb kormány

Ez a cikk több mint 3 éves.

Szerbiában civilek és újságírók tiltakoznak az ellen, hogy a kormány a magyarországi „szégyenlistához” hasonló módon listázza a kritikus hozzáállású szervezeteket, hogy így gyakoroljon nyomást rájuk, valamint félemlítse meg őket – írja a Szabad Magyar Szó.

A pénzmosás megfékezésével megbízott igazgatóság felszólította a kereskedelmi bankokat, hogy 2019. január 1-ig visszamenőleg adja át a listán szereplő szervezetek és személyek tranzakcióit, hogy fényt derítsenek arra, van-e közük „pénzmosáshoz vagy terrorizmushoz”.

A kormányzati listára felkerült több, a kormánnyal kritikus média, ahogy a Szabad Magyar Szó kiemeli, többek között Szerbiai Újságíró Független Egyesülete (NUNS), a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS), az oknyomozó portálok közül a CINS, a BIRN, a KRIK, emellett a CRTA, a Helyi és Független Médiumok Egyesülete, az Újvidéki Újságíróiskola, a Vajdasági Polgári Központ (Vojvođanski građanski centar), a Fiatalok kezdeményezése az emberi jogokért (Inicijativa mladih za ljudska prava), Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért.

Rajta van emellett a listán a lap szerint egyetlen kisebbségi szervezetként kiadója, a Sajtószabadság Alapítvány is, mely a Családi kör Slobodna reč kiadásáért is felelős. Személyek közül többek közt Slobodan Georgiev, Biljana Stepanović, Branko Čečen, Vukašin Obradović újságírók, Vuk Jeremić ellenzéki politikus és Andrej Nosov rendező is szerepelnek a listán.

A listázott szervezetek és személyek valamennyien nyíltan kritikusak a szerbiai folyamatokkal és a politikai elittel szemben.

Branko Čečen, a CINS igazgatója szerint a számlák ellenőrzése egyértelműen a hatalom bírálói ellen irányul.

A hivatalosan a pénzmosás ellen küzdő szervezet a dinár- és devizaalapú tranzakciók mellett arra is kíváncsi, van-e a listán szereplőknek páncélszekrényük az adott bankban, kikérik a számlakezelők adatait valamint „egyéb hasznos információkat” is igényelnek.

A Szabad Magyar Szó azóta azt is megírta, hogy az Európai Bizottság magyarázatot, részletes információkat vár a Pénzmosás-megelőző Igazgatóságtól, hogy mégis mi indokolja, az adatok bekérését a bankoktól, valamint arra vonatkozólag, mi alapján állították össze a listát.

Ana Pisonero, az Európai Bizottság szóvivője emellett a szerbiai EU-integráció kérdését is belengette, mintegy megfenyegetve a belgrádi kormányt, hogy tartsák tiszteletben az EU irányelveit. Mint Pisonero fogalmazott,

„A hatékony civil társadalom minden demokratikus rendszer kritikus eleme, ezért az állami intézményeknek elismerniük és tiszteletben kell tartaniuk azokat. A civil szervezeteknek és az emberi jogi aktivistáknak kulcsszerepe van a polgári és politikai jogok tudatosításában, és lehetővé kell tenniük számukra, hogy szabadon működhessenek”.

Itt érdemes megjegyezni, hogy mikor Magyarországon listáznak civileket és ellenzékinek tartott szervezeteket például külföldről kapott támogatások ürügyén, akkor sincs komoly következménye, pedig Magyarország az Unió tagja. Noha az Európai Bíróság kimondta, a listázás sérti az uniós jogot, semmi garancia nincs arra vonatkozólag, hogy a kormány valóban fel fogja számolni a civiltörvényt.

Szerbiában az országgyűlési választásokon – az előzetes várakozásoknak megfelelően – nemrég aratott fölényes sikert az Aleksandar Vučić elnök vezette Szerb Haladó Párt (SNS), így a hatalom elérkezettnek láthatta az időt, hogy szorosabbra húzzák a hurkot a kritikus hangokat hallatók nyakán.

A Szövetség Szerbiáért platformon tömörülő nagy ellenzéki pártok bojkottálták a választást, egyedüli ellenzékiként a Szerb Hazafias Szövetség (SPAS) került be a törvényhozásba választások útján, miután a háborús bűnökért Hágában egyszer már elítélt Vojislav Šešelj által vezetett szélsőségesen nacionalista Szerb Radikális Párt nem ugrotta be a bejutási küszöböt.

A listázott szervezetek közös közleményt adtak ki.

A közlemény szövege az alább olvasható:

„Alulírott tájékoztatási eszközök és civil szervezetek felszólítják Szerbia Pénzügyminisztériumát és Pénzmosás-megelőző Igazgatóságát, hogy haladéktalanul tegyék közzé azokat az „alapos gyanúkat”, amelyek alapján elrendelték a kereskedelmi bankoknak az egyes szervezeteket, tájékoztatási eszközöket és egyéneket érintő rendkívüli információszolgáltatást.

Az a törvénycikkely, amelyre a Pénzmosás-megelőző Igazgatóság első embere hivatkozott, kimondja, hogy ilyen ellenőrzés kizárólag azon szervezetek esetében végezhető, amelyekre nézve alapos a gyanú, hogy belekeveredtek a terrorizmus pénzelésébe. Mivel a listán több olyan szervezet és egyén neve is helyet kapott, amelyek, ill. akik oknyomozó újságírással, jogvédelemmel, átláthatósággal, filmes produkciókkal, a demokrácia fejlesztésével, jogrenddel és jótékonykodással foglalkoznak, leszűrhető a következtetés, hogy itt a két említett állami intézmény politikai visszaéléséről van szó, ami nem más, mint veszélyes próbálkozás arra, hogy Szerbiában lerombolják a jog hatalmát.

A törvényes mechanizmusokkal és intézményekkel való visszaélés, amelynek célja a tájékoztatási eszközökre és a civil szervezetekre kifejtett törvénytelen nyomásgyakorlás, durva támadást jelent az egyesülés és a tájékoztatás szabadsága ellen. A szerb hatalom évek óta a nemzetközi és a hazai szervezetek erőteljes kritikáival találja magát szembe az említett két területen. Egy ilyen támadás azon szervezetek ellen, amelyek a jogállamiság kiépítését, a törvények betartását és a valódi korrupcióellenes harcot tűzték zászlajukra, újabb bizonyíték arra, hogy ezek az értékek Szerbiában komolyan veszélyben vannak. A szervezetek, a sajtó és az egyének nem futamodnak meg és a fenyegetések meg a nyomásgyakorlás ellenére tovább folytatják a harcot a szabad és demokratikus államért. A hatalom ilyen és ehhez hasonló lépései még jobban motiválnak bennünket arra, hogy szabad polgárokként kitartsunk saját államunk megvédésében.

Alulírott tájékoztatási eszközök és szervetek minden rendelkezésükre álló jogi lépést megtesznek azokkal szemben, akik részt vettek a visszaélésben, beleértve az illetékesek bűnügyi felelősségre vonását is. De mindenekelőtt teljes és érthető választ várunk arra, hogyan jutottunk el idáig, hogyan jött létre ez a lista. Emlékeztetjük a nyilvánosságot, hogy a listán szereplő tájékoztatási eszközök és szervezetek folyamatosan ki vannak téve állami ellenőrzésnek, beleértve a pénzügyi felügyeletet és szigorú ellenőrzéseket az adóhivatal, a Szerbiai Nemzeti Bank, valamint saját támogatóik részéről. Állunk elébe minden olyan vizsgálatnak, amely megfelel a törvényes előírásoknak, és azokat mindig támogatni fogjuk. Ugyanakkor keményen ellenállunk az intézményekkel és folyamatokkal történő visszaélésnek, mivel éppen ez a küldetésünk: harc egy demokratikus jogállamért.”

A közlemény aláírói:

  1. A1 Novi Pazar
  2. Akademija ženskog liderstva
  3. Dr. Srećko Djukić, Forum za medjunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji (FMO)
  4. Anja Anđušić, FM
  5. AS – Centar za osnaživanje mladih osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om
  6. Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – ANEM
  7. Asocijacija online medija
  8. ASTRA, Beograd
  9. Autonomni ženski centar
  10. BeFem
  11. Beogradska otvorena škola
  12. Beogradski centar za bezbednosnu politiku
  13. Beogradski centar za ljudska prava
  14. Beogradski fond za političku izuzetnost
  15. BIRN
  16. BIRODI
  17. Boom93
  18. CANVAS
  19. Centar za demokratiju i razvoj juga Srbije
  20. Centar za evropske politike
  21. Centar za nenasilnu akciju
  22. Centar za praktičnu politiku
  23. Centar za razvoj lokalnih medija
  24. Centar za regionalizam Novi Sad
  25. Centar za unapređenje društva
  26. Centar za ženske studije
  27. CINS
  28. City radio
  29. Civil Rights Defenders
  30. CK13
  31. CRTA
  32. Daca Jović, aktivista
  33. Dajana Đedović, Forum za kulturu Evropskog pokreta u Srbiji (FzK)
  34. Danas
  35. Dijalognet Valjevo
  36. Djordje Popović, FMO
  37. Dr Aleksandra Bosnić Đurić, kulturološkinja
  38. Dr Milorad Đurić, politológus
  39. Dr Sonja Avlijaš, FzK
  40. Dragan Srećković
  41. Društvo za obrazovanje odraslih
  42. Evropski pokret u Srbiji
  43. Evropski pokret Valjevo (Slavica i Vladimir Pantić)
  44. Evropskog pokreta u Srbiji
  45. Fond B92
  46. Fond za humanitarno pravo
  47. Fondacija Ana i Vlade Divac
  48. Fondacija Catalyst Balkans
  49. Fondacija Pons Niš
  50. Fondacija Propulsion fond
  51. Sajtószabadság Alapítvány (Zenta) – Fondacija za slobodu štampe (Senta)
  52. Goran Cetinic, FMO tag
  53. Građanske inicijative
  54. Građanski stav
  55. Hartefakt Fond
  56. Helsinški odbor za ljudska prava
  57. Humani centar Mitrovica
  58. Impuls – Tutin
  59. Inicijativa A11
  60. Inicijativa mladih za ljudska prava
  61. Institut za evropske poslove
  62. InTER
  63. Internet portal „Medijska kutija”, Niš
  64. Transparentnost Srbija
  65. ISAC Fond
  66. Ivana Jovanović, Forum mladih Evropskog pokreta u Srbiji (FM)
  67. Južne vesti
  68. Koalicija PreUgovor
  69. Kolubarske.rs
  70. Komitet pravnika za ljudska prava- YUCOM
  71. Konsultacije za lezbejke
  72. KRIK
  73. Libek
  74. Link plus
  75. Lokal press
  76. Milivoj Bešlin, FMO
  77. MillenniuM
  78. Mreža Nove solidarnosti
  79. Mreža odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS
  80. Ne davimo Beograd
  81. Nedim Sejdinović, újságíró
  82. Nenad Šebek, média és OCD tanácsadó
  83. Nezavisno društvo novinara Vojvodine
  84. NON-ALIGNED FILMS
  85. Nova Ekonomija
  86. Novi optimizam
  87. Novosadska novinarska škola
  88. Novosadski humanitarni centar
  89. NUNS
  90. NVO Aktiv
  91. Odbor za ljudska prava Negotin
  92. Odbor za ljudska prava Niš
  93. PATOS, Smederevo
  94. Podrinjski Antikorupcijski Tim Pakt
  95. Proaktiv
  96. Protecta
  97. Radio Zlatousti
  98. Regionalna informativna agencija JUGpress
  99. Rekonstrukcija Ženski fond
  100. Re-Kraft
  101. Remark DPCM
  102. Res Publuca Kragujevac
  103. Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda
  104. Sanja Ivačić, FMO
  105. Slavica Stojanović
  106. Slavko Ćuruvija Fondacija
  107. Slobodan Georgiev
  108. Smart kolektiv
  109. Students for Liberty – Srbija
  110. Timočki omladinski centar – TOC, Zaječar
  111. Trag fondacija
  112. Udruženje „Kutija”, Niš
  113. Udruženje Fenomena
  114. Udruženje građana AIM Centar
  115. Udruženje građana za borbu protiv trgovina i svih oblika nasilja nad ženama „Atina”
  116. Udruženje građana”NE-BO” , Negotin
  117. Pakt Loznica
  118. Bečejsko Udruženje Mladih
  119. Udruženje žena Peščanik Kruševac
  120. UG Centar gradjanskih vrednosti iz Subotice
  121. Urban In – Novi Pazar
  122. Viktimološko društvo Srbije
  123. Vojvodina recommended
  124. Vojvođanski građanski centar
  125. Vukašin Obradović
  126. Zaječarska inicijativa
  127. Žene u crnom
  128. Žene za mir Leskovac
  129. Nacionalni konvent o Evropskoj uniji
  130. Centar za istraživanje u politici Argument
  131. Mreža za politike prema drogama u jugoističnoj Evropi
  132. Partneri Srbija
  133. Alternativni centar za devojke
  134. Nacionalna koalicija za decentralizaciju
  135. Odbor za ljudska prava Valjevo
  136. Asocijacija medija
  137. Peščanik
  138. Fondacija Jelena Šantić
  139. Žensko udruženje kolubarskog okruga
  140. UG Ravangrad
  141. UG Kreni-Promeni
  142. Centar modernih veština

 

Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd