Jean-Claude Juncker, kereszténydemokrata európai politikus, az Európai Bizottság elnöke újfent nekiment Orbán Viktornak és kormányának, mikor a Welt am Sonntag című hetilapban megjelent interjújában arról értekezett, a Fideszt ki kellene zárni az Európai Néppártból (EPP), melynek maga is tagja.
„Szerintem az EPP alapját alkotó kereszténydemokrata értékeket már nem lehet összeegyeztetni a Fidesz politikájával”
– mondta a kereszténydemokrata politikus.
Juncker emiatt kezdeményezte a Fidesz kizárását az EPP-ből.
Juncker kifejtette, habár fontosnak tartja a migráció magyar kormány számára oly kedves témáját, nem ezt tartja mind közül a legfontosabbnak – azonban úgy gondolja, a felelősségtudattal rendelkező politikusoknak el kell magyarázniuk az embereknek, nem megoldhatatlan probléma.
Erre azt a Törökország és az Európai Unió között létrejött egyezményt hozta fel példaként, melynek keretében az EU gyakorlatilag lefizeti Törökországot hogy ne engedje tovább a menekülteket.
Habár az EU néppárti politikusai rendszeresen hangoztatják mennyire nem értenek egyet a Fidesz és Orbán politikájával – elég arra gondolni, az EPP-ben ősszel kampánytéma volt, a Sargentini-jelentést a néppárti EP-képviselők kétharmada támogatta, de ott van a junckeri tasli is (amely közben kedélyesen le is diktátorozta).
Juncker azt is említette, hogy miközben állandóan vitatkozik Orbánnal, Magyarország profitál az EU-ból, ez azonban nézőpont kérdése.
Ugyanis valóban rengeteg az Európai Uniós finanszírozású projekt, ezek azonban infrastrukturális fejlesztések céljából hívhatók le, haszonélvezője pedig nem az ország népe, hanem a hazai oligarchák, a külföldi tőke, és végső soron azok a centrumországok, melyek politikusai számon szokták kérni a Fideszen annak illiberalizmusát.
Ugyanis míg Magyarországon napjainkban talán egy játszóteret sem lehet felújítani a Strabag részvétele nélkül, annak legalább van annyi haszna, hogy a gyerekeknek lesz hol libikókázniuk – de láttunk már húsz centis kilátót is.
Azonban az igazán nagy projektek, az vasúti fejlesztések, az autópályák és egyéb beruházások valahogy úgy vannak kialakítva, hogy azokkal a – jellemzően nyugati – tőke érdekét szolgálják ki.
Ugyanis míg megy a szidalmazás meg fenyegetőzés az egyébként valóban rémes jobboldali, illiberális ámokfutással szemben melyet Orbán és kormánya Magyarország kormányzása címén évek óta csinál, Magyarországot gyakorlatilag semmilyen komoly szankció nem éri.
Ugyanis ennek a fasisztoid jegyeket felmutató rémálomnak a szerves része, hogy a Fidesz-kormány kritikátlanul kiszolgálja az EU centrumországaiból származó multik, a tőke érdekeit, bődületes adókedvezményekkel, állami támogatásokkal, valamint rabszolgatörvénnyel megregulázott olcsó munkaerővel.
Valamint adott esetben EU-s pénzből finanszírozott állami megrendelésekkel – és akkor tessék jó képet vágni az új Siemens motorvonatokhoz.
A rendszer jelenleg ugyanis nagyon sematikusan úgy néz ki, a centrum polgárai befizetik az adót szépen, majd az Magyarország érintésével a centrum tőkéjét fogja erősíteni, miközben munkája révén a magyar munkás is hozzátette a részét.
Ahogy arra többek között Thomas Piketty francia közgazdász, valamint társai is rámutattak, a Kelet-Európába és az EU perifériájára uniós támogatásként áramló tőkének a jelentős része – Magyarország esetében a KSH adatai szerint többszöröse – szépen ki is áramlik az országból nyugati irányban.
Az EU politikai és gazdasági elitje részéről – melybe Juncker is tartozik – pedig nem látszik bármiféle hajlandóság arra, hogy a rendszeren próbáljanak meg változtatni – a gazdasági elitnek ez így nyilván elég jó, a politikait pedig azért tartják az előbbiek, hogy képviseljék az érdekeiket.
Orbán ennek a rendszernek a magyarországi helytartója, így dőreség lenne arra várni, hogy az EU majd jól megbünteti, míg oly hűen szolgálja ki a nyugati tőkét, mint most a rabszolgatörvénnyel.
Elképzelhető, hogy léteznek azok a bizonyos kereszténydemokrata értékek, melyekről Juncker beszélt. Azonban a jelek szerint ezek az értékek legalább oly távoliak a kereszténység és a demokrácia értékeitől mint a KDNP, vagy nem látszik, hogy bármilyen hatással lennének úgy a Néppárt, mint az EU politikájára, amennyiben akár egy cent múlik rajtuk.