Immáron a Fidesz budapesti főpolgármester-jelöltjének illusztris posztját is magáénak tudhatja Vitézy Dávid, eredetileg a róla elnevezett civil szervezet és a Lehet Más a Politika jelöltje, Karácsony Gergely korábbi, magabiztos állításaival összhangban – ha így akarta, ha nem.
Ezt maga Szentkirályi Alexandra, a Fidesz egykori főpolgármester-jelöltje jelentette be a Facebookon. Így – miután a Telexnek korábban azt nyilatkozta,
„egyáltalán nem tartom reálisnak, hogy engem elüssön a sárga villamos”
– mégiscsak csatlakozott a villamoskárosultak általa mindeddig lenézett, legendás klubjához.
Az persze nem volt kérdéses egy pillanatig sem, hogy a Fidesz két erős női politikusának látványos és véres kinyírása után egy harmadikat is a vágóhídra küld. Bár látványos volt kampányának erőtlensége, ami elsősorban Karácsony és az ellenzéki jelöltek lejáratására, nem pedig a jelölt reklámozására épült, egy ilyen magas pozícióra pályázó jelölt visszaléptetése igazi unikumnak számít a NER-ben.
És az is rögvest más megvilágításba kerül, hogy a fideszes jelölt heveny gyurcsányozásra épülő kampánya mellett miért volt úgyszintén fontos minduntalan a háttérben megbúvó Gyurcsány-szálat emlegetni az Orbán-kormány egykori államtitkárának.
Azt persze nem tudjuk, hogy Schmidt Mária fiának és üzletfelének pártja egyeztetett-e a kormánypártokkal, de a történtek fényében azért kell pár Unicum, hogy higgyünk Vitézy bejelentésének, kivált azon ígéretének, hogy
„főpolgármesterként nem fogok koalíciót kötni sem a Fidesszel, sem a DK-val.”
Ne feledjük, hogy a fideszes és a Vitézy-féle bejelentést követően a DK-s blokk vélhetően nem is szeretne. Persze jöhet még a duplacsavar, miszerint – mint kifejtette – ha úgy alakulnak az erőviszonyok, akár alpolgármester is lenne Karácsony főpolgármestersége esetén, jelen állás szerint ezen mondását még a korábbinál is nehezebb politikailag megalapozottként értékelni.
A közvélemény-kutatások rendre Karácsony – hol relatív, hol kis mértékben, de abszolút – szavazati többségét jelezték, előre megelőzve Vitézyt, míg Szentkirályi a harmadik hely várományosa volt. Grundtner András a Mi Hazánk jelöltjeként pedig jelentősen lemaradva mindenkitől abszolút utolsó. A Fidesz döntését az alapozta meg, hogy heti rendszerességű méréseik alapján Szentkirályi visszalépésével Vitézy megszorongathatja Karácsonyt.
A várakozások szerint a Magyar Péter-féle Tisza párt is bekavarhat a pártlisták alapján összeálló budapesti közgyűlés összetételébe, korábban a második legerősebb frakciónak mérte a Medián a Fidesz után. A Fidesz potenciális támogatottsága főpolgármester-jelöltjük visszalépése után bizonytalan. Ez persze elmondható az említett Tisza listájáról is, ami korábban negyedik helyen szerepelt Karácsony listája után, ahogyan az LMP-lista szereplését is nehéz lenne most megtippelni. Érdekesség, hogy a Karácsonyt támogató Momentum külön listát állít, ami után csak a hatodik helyet szerezte volna meg a Kutyapárt, míg a mérhetetlen támogatottsággal ringbe szálló Jobbik korábban Vitézy mögé állt be. Kérdés, hogy utóbbi párt átértékeli-e a jelölt támogatását. A gyakorlatilag alig létező Szolidaritás Szentkirályi bejelentése után közölte, hogy Vitézyt támogatja – ha ez bármit is számít.
A Medián kutatási eredményeit az alább lehet megtekinteni.
Aki eddig úgy gondolta, hogy a fideszes jelölt stratégiai szempontból nem támadja az LMP-s jelöltet, hogy ezzel Karácsonyt gyengítse, helyesen analizálta a helyzetet. Aki viszont emellett azt is gondolta, hogy ezzel a hárompólusú fővárosi közgyűlés létrehozásán munkálkodnak – velem egyetemben – tévedett.
Kérdés, hogy tévednek-e azok is, akik szerint Szentkirályi visszalépésével meg lehetne buktatni Karácsonyt – vagy veszít-e annyi fidesz-ellenes támogatót Vitézy, illetve a visszalépés mozgósítja-e Karácsony potenciális szavazóit, hogy maradjon a jelenlegi főpolgármester.
Vitézy rendszeresen hangoztatta kampánya során, hogy konstruktív kapcsolatra törekszik a kormánnyal, aminek ezek után aligha lesz komoly akadálya. Az már kérdéses, hogy az analízisünk szerint láthatóan végtelen fedezetű hitelkártyájára épülő tervei közül mit fog tudni megvalósítani. A fővárosnak havi több tízmilliárdos költséget jelentő, félkész állapotú és kétséges hasznosságú Biodóm befejezésére nem kérdéses, hogy össze fog jönni a hiányzó 46 milliárd forint – aminek kétségkívül jobb helye is lenne Budapesten, például a szociális ellátórendszerben. A Déli Körvasút megvalósítása pedig olyan programpont, ami akár valóban szolgálhatja az agglomeráció és a város lakóinak érdekeit. Ezután még az sem lehetetlen, hogy a Lázár János építési és közlekedési miniszterrel hosszú ideje zajló rap-háború ellenére még egy zajvédőfalat is sikerül kialkudni a kormánynál, aminek hiányában eddig nem kapott környezetvédelmi engedélyt a beruházás. Amire egyébként eddig is volt válasza a kormánynak: katonai beruházássá minősítették, így nem kell a hatósági engedélyeztetéssel bíbelődni.
Afelől azonban megalapozottan lehetnek komoly kétségeink, hogy grandiózus bérlakás-programjából bármi is magvalósul, akármilyen „konstruktív együttműködésre” törekszik is a kormánnyal és a kormánypártokkal. Hisz – mint egyébként Karácsony Gergely főpolgármester meggyőzően mondta interjúnkban – „Vitézy Dávid (…) arról beszél, hogy állami területen magántőke bevonásával épít tízezer bérlakást. Az államnak, amely a tulajdonosa ennek a területnek, a vezetője egy olyan miniszterelnök, aki elvből és élesen ellenzi a bérlakásépítést”. Utóbbiban a NER prioritásaival kapcsolatos tapasztalataink alapján nem tévedett. Ahogy az sem lenne meglepő, ha a „konstruktív együttműködés” jegyében zöld utat kellene adnia a Rákosdubaj projektnek. Bár programjában hangsúlyosan szerepelt, hogy a város lakóinak érdekében fejlesztené a területet, erre egyébként is aligha lenne lehetősége – lássuk be: más esetleges főpolgármesterekhez hasonlóan.
Az országgyűlés kormánypárti többsége ugyanis még április 30-án elfogadta a „A Magyarország Kormánya és az Egyesült Arab Emírségek Kormánya közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslatot, amely megalapozza a Rákosrendezőre tervezett Rákosdubaj luxusberuházást.
Karácsony Gergely gyanúja szerint más ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos fejleményekkel fenyeget Vitézy győzelme:
„minimum súlyos kérdéseket vet fel, hogy van egy konkrét új politikai szereplő a városi közgyűlésben, Vitézy Dávid és az LMP, aminek a finanszírozója egy Budapesten nagyon jelentős ingatlanberuházó. Lesz egy saját frakciója, de vajon mire fogja majd használni?”
– utal a Schmidt Mária-féle Budapesti Ingatlanfejlesztőre, amelyben Ungárnak is van részesedése.
Szentkirályi visszalépésével más megvilágításba kerül Vitézy hajléktalanellenes kampánya is – amelyhez maga Ungár Péter, az LMP társelnöke is tevékenyen csatlakozott, mikor saját kezűleg ragasztotta ki a
„közösségi közlekedés nem hajléktalanszálló”
szlogent a 37-es villamoson.
A többek között a legszegényebbek vegzálása céljából beígért BKK-rendészetet reklámozó szlogen bármikor megállná a helyét a Fidesz kommunikációjában is – sőt mi több, Szentkirályi Alexandra is pengetett hasonló húrokat kampánya során. Ami nem túl meglepő a kormánypártok – akár saját, akár „csak” támogatásukról biztosított – jelölttől, pláne a Tarlós-éra szociálpolitikai „vívmányainak” ismeretében. (A kampány ellen számos lakhatási szervezet ki is fejezte tiltakozását.)
A fideszes főpolgármester két ciklusa idején ugyanis a fővárosi hajléktalan-ellátórendszert módszeresen lezüllesztették, míg a hajléktalan embereket a kormány hathatós segítségével, törvényi támogatással igyekeztek elűzni a közterületekről, legalábbis onnan, ahol látszottak. Mindezt heveny hajléktalangyalázással, a legszegényebbek elleni uszítással támogatták meg.
Ez a politika – a morális problémákon túl – azt üzeni: a hajléktalanság nem lakhatási, hanem rendészeti, köztisztasági probléma. Ezzel megintcsak helyére kerül Vitézy kampánya.
Mindjárt érthető, hogy az immár fideszes jelölt a kortárs (szélső)jobboldal hagyományainak megfelelően miért tartja fontosabbnak az állatvédelmet és a – valóban cuki – kiscicás kampányt a hajléktalan emberek továbbra is kilátástalan helyzetének megoldásánál.
Vagy legalább olyan javaslatok hangoztatásánál, amelyek nem járnak együtt szerencsétlenebb sorstársaink folytatólagos megalázásával, hovatovább az ellenük való uszítással. Ahogy korábbi programelemzésünkben is felmerült, kérdés, hogy a város szegényebb rétegei mire számíthatnak Vitézy esetleges győzelme esetén. Bár eddig sem volt bíztató a helyzet ebből a szempontból, a Fidesszel való együttműködés csak tovább csökkenti ennek esélyét.
A Fidesz, amelyre eddig – legalábbis az elmúlt másfél évtizedben semmiképp – nem volt jellemző, hogy de facto választási szövetségbe tömörüljön egy eddig lehet hogy hellyel-közzel, de azért ellenzékinek tekinthető politikai formációval, valamint a szebb napokat látott LMP és újdonsült jelöltje megmutatták, hogy valóban lehet más a politika.
Bár ha onnan nézzük, a korszellemmel – és bizonyára a választói preferenciák gondos analízisével – valóban összhangban lehet, hogy a nagyobbik kormánypárt szerezzen magának egy zöld KDNP-t is.
Az LMP ugyanis immáron, ha akarná sem tudná leszakítani magáról a háttérben megbúvó Orbán-szálat. Ami persze lehet, hogy a párt stratégái szerint a kisebbik rossz, hisz így legalább – még ha támogatottságuk után immár erkölcsileg is megtépázva – megmaradhatnak. Vitézy győzelme esetén épp az a helyzet állna elő, amivel a jelenlegi vezetést támadja a Fidesz: egy szatellitpárt jelöltje kerülne igen fontos hatalmi pozícióba.
A havi, rendszeres adományok révén leszünk egyre erősebbek. Szállj be te is, hogy még jobb legyen a Mérce! Segítesz?