Elutasította a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma a Volánbusz Zrt. kérelmét, amiben a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet által megtartott kétórás figyelmeztető sztrájk jogszerűségének megállapítását kérte – írta a tegnapi első fokú ítélettel kapcsolatban weboldalán a szakszervezet.
A Bíróság úgy ítélte meg, hogy a SZAKSZ negyedik (üzemanyag-megtakarítás elszámolásának egységesítése) és az ötödik (saját személygépkocsi használat költségtérítése) számú sztrájkkövetelés vonatkozásban,
a szakszervezet jogszerűen tarthatott figyelmeztető sztrájkot, mindezek alapján a bíróság a Volánbusz Zrt. kérelmét elutasította.
A Volánbusz Zrt. levélben reagált cikkünkre, ebben a következőket fogalmazták meg:
„Bérkövetelés miatt nem sztrájkolhat jogszerűen a SZAKSZ
Mindenekelőtt szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumának a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) október 25-i két órás figyelmeztető sztrájkjával kapcsolatos döntése nem jogerős. A Sztrájktörvény alapján a Volánbusz a megadott határidőn belül fellebbezést nyújt be.
A törvényszék álláspontja szerint a szakszervezet követeléseinek nagy része a kollektív szerződés megváltoztatására irányul, így ezek tekintetében jogszerűen sztrájk nem tartható. Mindössze két követelés – az egységes üzemanyag-normarendszer megvalósítása és a munkába járás szabályozása – vonatkozásában lehet jogszerű a sztrájkjog gyakorlása. A bíróság megállapítása szerint tehát a kollektív szerződésben foglalt bérkövetelés vonatkozásában nincs helye a sztrájknak, ezzel összefüggésben nem lehet jogszerűen sztrájkolni.
A Volánbusz egyúttal szeretné felhívni a figyelmet arra is, hogy – minden ellenkező állítással és híreszteléssel ellentétben – maradéktalanul betartotta a jogszabályi kötelezettségeit, s határozottan visszautasítja a szakszervezet vádjait a „riogatásra, megfélemlítésre és a kérdéses jogszerűségű eszközökre” vonatkozóan.”
Október 10-én a Volánbusz dolgozói több százan tüntettek Budapesten a megélhetésükért. Az aznapi tüntetésen elhangzottak szerint a Volánbusz az idei évre 10, a következő évre pedig csupán 5 százalékos béremelési javaslatot tett, ami még a 20 százalékos inflációt sem fedezi.
A közlekedési társaság dolgozói október 25-re hirdettek meg kétórás figyelmeztető sztrájkot, akkor Dobi István a SZAKSZ elnöke azt nyilatkozta lapunknak, hogy noha a figyelmeztető sztrájk jogszerű, és a szakszervezet valamint a munkáltató közötti tárgyalások részét képezi a sztrájktörvény alapján, a Volán megfélemlítéssel és kérdéses jogszerűségű eszközökkel igyekezett befolyásolni a munkavállalókat.
Így a szakszervezeti vezető szerint – noha ez véleményük szerint jogszerűtlen – volt olyan szolgálati hely, ahol összeírták azon munkavállalókat, akik részt kívántak venni a kétórás figyelmeztető sztrájkban. Máshol pedig a „rezsikilométerek” kifizettetésével fenyegették őket a szakszervezet értesülései szerint.
A szakszervezet október végén ismét bértárgyalásokba kezdett a munkáltatóval és ezzel egyidőben megkezdte a sztrájkhajlandóság felmérését. Közölték azt is, akkor jelentenek be újabb sztrájkot, ha az egyeztetések sikertelenül zárulnak és a 18 ezer munkavállaló harmada, legaláb 6 ezer fő aláírja a támogatói ívet. De mivel, ahogy arról beszámoltunk, a Volánbusz csak az autóbuszvezetőket engedte sztrájkba lépni,
így ha ezért a bíróság nem marasztalja el a céget, akkor az ebben a munkakörben dolgozók harmadának (mintegy 3500 fő) aláírása is elég a sztrájk elindításához.
Mint a szakszervezet októberi közleményéből kiderül, 18 ezer volános munkavállaló helyzetének javításáért küzdenek, valamint azt is megjegyezték, hogy a cég más úton is igyekszik puhítani a munkavállalókat. Mint írják,
„Könyörgőre vették és az oldalukon megjelent cikkükbe, – amit örömmel osztottunk meg – leírják, hogy milyen csodálatos munkakörülményeket biztosítanak és három év alatt, milyen óriási mértékű (15%) bérfejlesztést hajt végre a társaság. Mindezekkel szemben az eddigi és az előre jelzett infláció két év alatt meghaladja a 40 %-ot!”
A Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) október 10-i petíciója:
- Követeljük a bérkorrekció azonnali végrehajtását! A VOLÁNBUSZ Zrt. munkavállalóit a fogyasztói árak emelkedésének hatásai elsősorban az élelmiszerárakon, a szolgáltatások díjain, és jellemzően a nem tartós fogyasztási cikkek áremelkedésén keresztül érik. Az idei évben további 10 %-os alapbéremelésre; a 2023. évben a tervezett és elfogadhatatlan 5 %-os bérfejlesztésen túl, további 15 %-os alapbéremelésre tartanak a munkavállalók igényt!
- Követeljük, hogy az autóbuszvezetők által a munkahelyen eltöltött teljes jelenléti időt a Volánbusz Zrt. munkaidőként ismerje el! Elég volt a menetrendszerinti autóbusz-közlekedésben a rendelkezésre állási idő alkalmazásából! Felszólítjuk a jogalkotót is, hogy tekintse át az ezzel kapcsolatos törvényi szabályozást és az egyeztetésbe érdemben vonja be a szakszervezeteket!
- Követeljük a GKI képzések átalakításáról történő azonnali szakértői egyeztetések elkezdését az illetékes szaktárcával!
Követeljük a jogalkotótól, hogy az a szakszervezet (vagy szakszervezeti szövetség), amely a kollektív szerződés megkötését követően felel meg a 10%-os szervezettségi feltételnek, a kollektív szerződéshez félként csatlakozhasson! Abszurd az a helyzet, hogy hiába teljesíti egy szakszervezet a törvényi követelményt, a tárgyalóasztalnál a jog pusztán javaslattétteli lehetőséget ad számára! - Követeljük a munkáltatótól, hogy érdemi munkaügyi kapcsolatokat és érdekegyeztetést működtessen! A jelenlegi látszattárgyalások elfogadhatatlanok! A VOLÁNBUSZ Zrt. az immár jogerős bírósági döntések következményeit érdemben vonja le!
- Követeljük, hogy a VOLÁNBUSZ Zrt. kollektív szerződése tartalmazza azt, amit a Munka Törvénykönyve minimumként előír: azaz a munkáltató a közölt munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább 96 órával korábban módosíthatja! Elég a 12 és a 18 órás berendelési szabályokból! Tisztességes pótlékot!
- Követeljük, hogy a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a törvény szerinti száz százalék bérpótlék járjon, míg a bérpótlék mértéke legyen legalább ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít!
- Követeljük az üzemanyag-megtakarítás elszámolási rendszerén belül, társasági szinten az egységes üzemanyagnorma meghatározását!
Követeljük a járatfelvétel során a saját személygépkocsi használattal kapcsolatban felmerült valós költségek megtérítését! - Követeljük a forgalmi kompenzációs pótlék alapbéresítését! Munkakörönként a minimum besorolási bérek meghatározását, bértarifatáblázatban való rögzítését!