A 2021-es évben utoljára az Országgyűlés hétfői, december hatodikai ülésén áll képviselőtársai elé Orbán Viktor miniszterelnök, hogy az azonnali kérdések órájában frappáns válaszokkal igyekezzen leszerelni a számos visszásságot felhánytorgató ellenzéket. Az Azonnali számítása szerint elképzelhető, hogy a választásokig többet nem is lehet majd kérdezni a miniszterelnököt a Parlamentben.
A képviselők a megszokottan tágan értelmezhető „Hogyan gondolja ezt, miniszterelnök úr?” vagy „Aktuális kérdésekről” című kérdésekkel készülnek, de bizonyára belekérdeznek majd az aktuális slágertémákba.
Válaszokat várnak a miniszterelnöktől
- Jakab Péter, Szilágyi György (Jobbik);
- Harangozó Tamás (MSZP);
- Szakács László (MSZP), Vadai Ágnes (DK);
- Schmuck Erzsébet, Ungár Péter (LMP);
- Szabó Tímea, Tordai Bence (Párbeszéd);
- Ander Balázs (Jobbik);
- valamint Varga Zoltán (DK).
Vélhetően szóba fog kerülni a koronavírus-járvány kezelése úgy gazdasági mint egészségügyi szempontból, az energiaárak és az infláció, de vélhetően a karácsonyi készülődés jegyében a lakosság ezzel összefüggő elszegényedése sem marad kitárgyalatlanul, de kétségkívül a Pegasus is előkerül majd.
Az Országgyűlés ülését az alábbi videón lehet követni, alatta pedig szöveges percről percre tudósításunk olvasható.
Véget ért az azonnali kérdések órája, a képviselők jelentős része távozott is az ülésteremből, így mi is lezárjuk ezt a percről percrét.
Orbán Viktor szokásához híven rutinosan pattogtatta vissza az ellenzék szerváit, bár néhány kérdésben meglepően engedékenynek tűnt – bár soha nem feledte megemlíteni, hogy még ha léteznek is problémák, arra a megoldást mi más, mint a Fidesz újabb négyéves ciklusa jelenti.
Itt érdemes azért megjegyezni, hogy Orbán Viktor kormányai immár csaknem 12 éve vannak hatalmon.
Az LMP frakcióvezetője, Schmuck Erzsébet a nyugdíjak helyzetéről kérdezte Orbán Viktor. A zöldpárti politikus szerint miközben a kormány arról beszél, hogy 2010-ben megállapodás született az állam és a nyugdíjasok között, hogy az idősek is részesülni fognak a gazdasági sikerekből, valójában az elmúlt évtizedben az idősek maximum akkor érezhették a gazdasági növekedést, amikor megkapták a 3 százalékos GDP növekedés esetén járó, még a Bajnai-kormány által bevezetett nyugdíjprémiumot. Ráadásul hiába növekszik a nyugdíjak értéke az inflációval arányosan, Schmuck szerint a kormány rendre alábecsülni a pénzromlás mértékét, így valójában folyamatosan romlik a nyugdíjak vásárlóértéke, amely már most is az egyik legalacsonyabb az EU-ban. Az LMP-s politikus emellett kritikával illette a kormánypártokat, hogy bár lett volna rá 10 évük, de csak most, a választáshoz közeledve hozzák vissza a 13. havi nyugdíjat.
Viszontválaszában Orbán egyrészt megköszönte az LMP-s politikusnak, hogy kulturált hangnemben kérdezett, azonban hozzátette, hogy kénytelen „elvégeznie a kötelező gyakorlatot” és „elmúltnyolcévezni” egy kicsit. A miniszterelnök felhánytorgatta Schmucknak –aki egyébként csak 2014 óta képviselő – hogy a baloldal kormányon nem tett meg semmit a nyugdíjak növelésének érdekében, miközben szerinte a Fidesz-KDNP kormányra kerülése óta 10 százalékkal növekedett a nyugdíjak értéke. Orbán emellett kijelentette, hogy ő már miniszterelnökké választásának napján „14. havi nyugdíjat vezetett volna be” csak hát a fránya „elmúltnyolcév” miatt erre nem volt lehetőség.
Abban azonban igazat adott Schmuck Erzsébetnek, hogy alábecsülték az infláció mértékét, amely a költségvetés elfogadásakor prognosztizált 3 százaléknál jelentősen magasabb, 5 százalékos volt, így
Orbán azt ígérte, hogy kormányrendeletben fog arról határozni, hogy januártól az infláció mértékével arányosan, öt százalékkal növekedjenek a nyugdíjak.
A járványkezelésről és légszennyezettségről kérdezte Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője a miniszterelnököt a parlamentben „Mi folyik itt?” címmel.
Tordai szerint négy és félszer többen halnak meg, mint az unió más országaiban. A járvány áldozatainak száma olyan magas, mintha Baja vagy Salgótarján egész lakossága eltűnt volna.
„A járványkezelés sírnivalóan amatőr.”
A képviselő szerint a karanténrendszer kaotikussága, a tesztelés hiánya és az egészségügy siralmas állapota vezetett az áldozatok ilyen magas számához.
Tordai emellett a légszennyezést és a fagyhalált is megemlítette felszólalásában. A képviselő szerint az elmúlt négy télen 940 magyar ember halt meg, főként vidéken élő idős emberek.
„Nincs járványkezelés, szétverték az egészségügyet és szociális rendszert.”
Tordai azt kérdezte, tesz-e valamit a kormány a hátralévő négy hónapban vagy csak tovább hazudozik.
Orbán Viktor szerint a Párbeszéd képviselője által idézett statisztika hazugság. Ahogy a miniszterelnök mondta, ha valaki a járványkezelést kritizálja, azzal az egészségügyi dolgozókat sértik meg. Elmondása szerint az ellenzék semmiben se támogatta a járványkezelésben a kormányt.
„Ebből a válaszból is látszik, hogy a kormány egy csődtömeg.”
– válaszolt Tordai Bence.
Szerinte azért rossz az egészségügy, mert több ezer ember hiányzik belőle, mivel a kormány nem foglalkozik a bérek rendezésével, csak a saját hazug propagandájával.
Orbán Viktor válaszában az egészségügy helyett inkább a városházáról beszélt.
„Remélem sohasem fognak kormányra kerülni, mert akkor a parlamentet is eladnák.”
Szakács László (MSZP) az elmúlt hetek visszatérő témájaként az egekbe szökött inflációt hányta a kormány szemére. Felemlegette, hogy a kormány láthatóan nem ért egyet a jegybankkal, ezermilliárdokkal fűti a gazdaságot, a jegybank pedig kamatot emel – vagyis nincs együttműködés, egyetértés, a kiszámíthatatlanság pedig bizalmatlanságot szül.
Kiemelte, hogy alapélelmiszerek ára emelkedik 20-30 százalékkal, közben értéktelenednek el a bérek, nyugdíjak, és nincs se felelős, de még pislákoló fény sem az alagút végén.
Mint mondta, míg 4 százalék körüli a régióban az infláció, Magyarországon ez az érték 6-7. Kíváncsi volt, hogy van-e felelős és kiút a helyzetből – kifejtve, hogy a gigaberuházásokat nem tartja megfelelő megoldásnak.
Orbán válaszában elmondta számok tekintetében véleménye szerint Szakács téved, egész Európában magas az infláció. Hozzátette, véleménye szerint nem fair a magyar jegybankot hibáztatni, majd feltette a költői kérdést, hogy amennyiben infláció van – és mint elismerte, van – akkor miért akarja eltörölni az ellenzék a rezsicsökkentést.
Kifejtette, hogy amennyiben piaci áron szabnák meg a rezsiárakat, akkor az emberek több tízezer forinttal rövidülnének meg. Úgy véli ezért, hogy az ellenzéknek támogatnia kellene a kormány rezsipolitikáját, az üzemanyagárak korlátozását.
Szakács kifejtette, hogy valóban vitájuk van, és hogy Európában nincs állami szabott áras rezsi, Magyarországon pedig szabott ár mellett is van infláció. Úgy véli, a kormány és a jegybank egymásra mutogat, nincs gazdája a forintnak. Kiemelte: Matolcsy jegybankelnök szerint sávon belül van az infláció, de nem látni, milyen széles ez a sáv.
Orbán viszontválaszában kifejtette, hogy örömmel hallja, hogy Szakács megkérdezte Matolcsyt, hisz az ő felelőssége hogy kordában tartsa az inflációt. Emlékeztetett, hogy a rezsicsökkentés mellett béreket emelnek – „soha nem látott mértékben” emelik például a minimálbért. Kitért arra, hogy megállapodtak a szakszervezetekkel – amit azért a szakszervezetek kétségbe vonnak – és beszélt a nyugdíjak emeléséről is – aminek a mértékével pedig nyugdíjasszervezetek elégedetlenek.
Harangozó Tamás, MSZP-s képviselő a negyedik hullámról és a járványhelyzetről kérdezte Orbán Viktort a parlamentben.
A képviselő szerint szégyenteljesek a magyar adatok, melyek szerint lakosság arányosan nagyon nagyon magas a járvány áldozatainak száma. Éppen ezért olyan felháborító a Harangozó szerint, hogy 5 milliárd forint értékben semmisítettek meg teszteket.
Ahogy a képviselő elmondta egy állampolgár most jelenleg csak kétféleképpen juthat teszthez, ha komoly tünetei vannak és kivárja a vállalhatatlanul hosszú listát vagy saját pénzen kifizeti azt, ami egy családnak megengedhetetlen.
A miniszterelnök kitérő választ adott.
Orbán Viktor szerint a PCR teszt nem segít a védekezésben, csak az oltás.
Ezért biztat mindenkit, hogy vegye fel a vakcinát. Elmondása szerint mivel több millió tétellel küzdenek a járvány ellen, teszteket és vakcinákat tekintve, elkerülhetetlen, hogy valamennyit meg kelljen semmisíteni.
A képviselő egyetért Orbán Viktorral abban, hogy mindenkinek be kell oltatnia magát. Ám ahogy mondta, hatalmas szégyen, hogy Magyarországon halnak meg a legtöbben. Szerinte a szomszédos Ausztriában, ahol ingyenesen osztják a teszteket a lakosoknak, sokkal kevesebben vesztették életüket.
Orbán Viktor szerint nincs semmi oka szégyenkezni Magyarországnak. A miniszterelnök szerint, ha valaki azt állítja, Magyarországon nem áll olyan jól helyt az egészségügy, azzal azt állítja orvosok és ápolók nem végzik jól a dolgukat.
Jakab Péter, a Jobbik elnöke és parlamenti frakcióvezetője kérdezte először a miniszterelnököt és miután gratulált Orbánnak ahhoz, hogy újra megválasztották a Fidesz élére, rögtön rátért az elmúlt hetek legégetőbb kérdéseire. Jakab először a Pegasus-botrányról kérdezte a miniszterelnököt, amelyről annak ellenére nem hajlandók beszélni a kormánypárti honatyák, hogy Kósa Lajos emlékezetes elszólásában a jobbikos politikus szerint bevallotta azt, hogy a kormány titkosszolgálati eszközökkel figyelteti meg az ellenzéket. Ezt követően a jobbikos politikus a gyenge forintról és a „gazdasági bevándorlókról” kérdezte Orbánt, aki szerinte az elmúlt 10 évben semmit sem tett azért, hogy csökkenjen a szegénység Magyarországon.
Válaszában Orbán Viktor a mai nap aktualitására való tekintettel
boldog Mikulást kívánt Jakab Péternek.
Majd azzal vádolta Jakabot, hogy azokkal a pártokkal szövetkezik, akik kormányon elvették a 13. havi nyugdíjat, devizahitel-csapdába csalták a lakosságot, most pedig Márki-Zay Péter vezetésével a rezsicsökkentés megszüntetését tervezik. A magas megélhetési kérdésekkel kapcsolatos kritikákat Orbán annyival rendezte le, hogy a mai minimálbérből „kétszer annyi benzint lehet venni, mint 10 éve.