Ausztriában hétfőtől lép életbe az országos, 10 napon át tartó lezárás, ami ellen szombaton több mint 30 ezer ember tüntetett több osztrák városban. Tíz résztvevőt le is tartóztattak covid-19 óvintézkedések megszegése, vagy náci ikonográfia használata miatt.
A letartóztatottak között volt három fiatal is, akik rendőröket akartak felgyújtani, ezzel kimutatva nemtetszésüket a lezárásokkal kapcsolatban, írja a DW.com.
Alexander Schallenberg osztrák kancellár péntek délelőtt bejelentette, hogy Ausztriában hétfőtől tíz napig a legszigorúbb lezárások lesznek érvényben, amit további tíz nappal meghosszabbíthatnak ha nem javulnak a járványügyi mutatók. Sőt, mi több: Ausztria első Európai Uniós országként februártól bevezeti az általános, kötelező oltást.
A lezárások idején az emberek a következő célokból hagyhatják el a lakásaikat:
- munkába utazás;
- az életfeltételek fenntartása (pl. bevásárlás);
- egészségügyi intézmények látogatása;
- valamint a mentális és fizikai egészség fenntartásához szükséges testmozgás.
Az osztrák szélsőjobboldali párt, az Ausztriai Szabadság Párt (FPÖ) vezetője szerint – aki egyébként covid-19 pozitív – a lezárások és az ilyen intézkedések a diktatúra irányába sodorja az országot.
Azonban nemcsak Ausztriában, hanem Hollandiában is tüntettek a lezárások ellen.
Hollandiában a héten jelentették be, hogy az elkövetkezendő három hétben további lezárásokat és szigorításokat terveznek az újabb esetek megfékezésére, ugyanis a vírus kitörése óta a napi esetek száma most a legmagasabb az országban.
A megszorítások ellen pénteken rendeztek tüntetéseket a fővárosban, Rotterdamban. A tüntetés zavargásba torkollott, amit a rendőrök figyelmeztető lövésekkel próbáltak feloszlatni. A figyelmeztető lövéseknek köszönhetően két tüntető megsérült, írja a CNN.
A rendőrség elmondása szerint többen is gyújtogattak a tüntetők közül, petárdákkal és kövekkel dobálták a járőröket. „Nem volt más lehetőségük”, ezért figyelmeztető és célzott lövéseket is leadtak a zavargókra, hogy eloszlassák a tömeget.
Ahmed Aboutaleb, Rotterdam főpolgármestere az „erőszak orgiájának” nevezte a pénteki tüntetéseket.
A zavargások és a negatív visszhangok ellenére, Ausztriához hasonlóan, Eduard Heger szlovák miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy a közeljövőben kötelezővé tehetik Szlovákiában az idősebbeknek a védőoltást.
A kormányfő jelenleg orvosokkal és ügyvédekkel tárgyal erről a lehetőségről, hogy megtudja, az Alkotmány lehetővé teszi-e bizonyos korcsoportok beoltását, írja az újszó.hu.
A kormányfő szerint Szlovákia legnagyobb problémája a kórházakban lévő oltatlanok magas száma, amit nagyban orvosolna, ha kötelezővé tennék az idős állampolgárok számára az oltást. Az, hogy pontosan hány éves kortól tennék kötelezővé a vakcinát, arról még nem számolt be a kormányfő.
Magyarországot is elérte a szigorítási hullám, ugyanis csütörtökön jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón, hogy szombattól kötelező lesz zárt térben a maszkviselés, ami eddig csak a tömegközlekedési eszközökön volt kötelező.
A kötelező oltás tekintetében a kormány ezt a döntést a munkaadókra bízta, amíg állami intézmények esetén kötelezővé tette a dolgozóknak az oltást, ami ellen a pedagógusok és a rendőrök is felszólaltak.