Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

„Példátlan módon, durván sérti a Műegyetem autonómiáját”

Az egyetemi autonómia súlyos megsértéseként és a választás közvetlen külső befolyásolásaként, nyomásgyakorlásként értékelhető az a levél, amit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kancellárja küldött ki, alig pár nappal a rektorválasztás előtt – derül ki a Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért Csoport (MOJ) lapunkhoz eljuttatott közleményéből. Jövő hétfőn, június 10-én szavaz a BME szenátusa arról, hogy a rektori posztra jelentkezett két pályázó közül melyik jelölt kinevezését javasolja. 

„A szavazás eredménye hosszú évtizedekre befolyással lesz a Műegyetem jövőjére, az esetleges modellváltást, illetve annak feltételeit illetően. A rektori posztra aspiráló mindkét pályázó elfogadja a BME modellváltásának szükségességét, azonban jelentős különbség mutatkozik közöttük abban, hogy be kívánják-e vonni az egyetemi polgárságot a részletes feltételek kidolgozásába, illetve magába a döntésbe az átalakulásról”

– írja az egyetemi dolgozókat tömörítő szervezet, hozzátéve, a jelenlegi rektor Prof. Dr. Czigány Tibor, aki a modellváltást csak szigorú feltételek teljesülése esetén tudta volna elképzelni, az utolsó pillanatban jelentette be áprilisban, hogy nem ad be pályázatot. Így a posztra Charaf Hassan, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja, valamint Kiss Rita, a Gépészmérnöki Kar Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszékének vezetője pályáznak.

A MOJ csoport közleményéhez mellékelte azt a levelet, amit a BME kancellárja, Verseghi-Nagy Miklós (aki korábban a Fidesz színeiben vezette Szentendre városát) június 5-én, néhány nappal a szenátus szavazása előtt, küldött a szenátus tagjainak. Ebben a konzisztórium elnökének, Ratatics Péternek a kérésére továbbítja a konzisztórium külső tagjainak véleményét, 

mely annak a jelöltnek, Charaf Hassannak a pályázatát támogatja, aki közismerten a KEKVA modellt tartja a BME számára legmegfelelőbbnek.

A levél azt sugallja, hogy a konzisztórium állást foglalt volna arról, melyik jelölt a támogatandó, miközben a szerv feladata az intézmény stratégiai döntéseinek megalapozása, valamint a gazdálkodási tevékenység szakmai támogatása és ellenőrzése, de személyi kérdésekben nincs hatásköre – írja a MOJ csoport. Eljuttatták lapunkhoz a jelenlegi rektor válaszlevelét is, amiben Dr. Czigány Tibor úgy fogalmaz:

„Megdöbbenéssel olvastam Kancellár úr levelét, amely véleményem szerint példátlan módon, durván sérti a Műegyetem autonómiáját. 

A Konzisztórium feladat- és hatáskörét a Nemzeti Felsőoktatási Törvény rögzíti, amelyben nem szerepel a rektori pályázókkal kapcsolatos állásfoglalás.

Én magam a Konzisztórium tagjaként kijelentem, hogy a Konzisztórium ülésén a rektori pályázókkal kapcsolatban semmiféle állásfoglalás nem született, a rektori pályázók meghallgatása után sem szóbeli értékelés, sem szavazás nem történt. Mindezek alapján a BME kancellárja által kiküldött nyilatkozat semmilyen formában nem tükrözi a BME Konzisztórium mint testület véleményét. Nagyon sajnálom, hogy a rektorválasztást a Nemzeti Felsőoktatási Törvénnyel és a belső szabályzatainkkal ellentétes események terhelik.”

A MOJ csoportnak tudomása van egy olyan dokumentumról is, melyben Ratatics Péter elnök a konzisztórium külső tagjainak nevében azt kéri, hogy a konzisztórium legutóbbi ülésének jegyzőkönyvébe utólag vegyék fel, hogy a testület a két rektorjelölt közül (akiket röviden meghallgatott az ülésen) melyiket tartja alkalmasabbnak. Azt is kéri a konzisztórium elnöke, hogy a június 10-i szenátusi ülésre hívják meg a konzisztórium képviselőjét, hogy a szavazás előtt elmondhassa a véleményét.

„Megjegyezzük, hogy a fenntartó képviselője (a felsőoktatásért felelős államtitkárság) egyébként minden alkalommal kap meghívást a szenátus ülésére, de ezzel a lehetőséggel mindezidáig nem élt. Információink szerint a fenntartó lemondta a részvételét a hétfői rektorválasztó szenátusi ülésen, és a konzisztórium elnökét, Ratatics Pétert kérte fel a helyettesítésére.

A történtek így az egyetemi autonómia súlyos megsértéseként és a választás közvetlen külső befolyásolásaként, nyomásgyakorlásként értékelhetők”

– írja a Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért Csoport.

Amint arról korábban beszámoltunk, Verseghi-Nagy Miklós kancellár több alkalommal is megtagadta, hogy az egyetemi szakszervezet és a Közalkalmazotti Tanács (KT) eljuttathassa magasabb alapbéreket követelő petícióját a munkavállalókhoz az egyetem központi e-mail-címéről. A petíciót ezernél is többen írták alá, az aláírók között szerepel több dékán, tanszékvezető, egyetemi és kari vezető mellett a rektor, Prof. Dr. Czigány Tibor is.

Az öt állami fenntartásban maradt egyetemből (ELTE, BME, Zenakadémia, Képzőművészeti Egyetem és Közszolgálati Egyetem) négyet fenyegető, kierőszakolt modellváltásról itt írtunk bővebben. Az alapítványi modellbe szervezéssel a BME – a többi alapítványi fenntartásba került intézményhez hasonlóan – eleshet az uniós támogatásoktól, polgársága veszíthet az autonómiájából – ráadásul a kuratóriumok tagjai számos esetben nem az akadémiai szférából, hanem a kormánypártok holdudvarából kerülnek ki.

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Március végéig 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.

Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni, és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!

 

Címlapkép: MTI/Bruzák Noémi