Megsemmisítette a Pilismarótra tervezett sóderbánya környezetvédelmi engedélyét az Energiaügyi Minisztérium – közölte Facebook-oldalán a helyi civilekből álló Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület. Részleteket egyelőre nem közöltek, annyit írtak, hogy a további lépésekről a későbbiekben adnak tájékoztatást, valamint megköszönték az ügyben közreműködő környezet- és jogvédő szervezetek munkáját.
Mint arról több alkalommal beszámoltunk, a Komárom-Esztergom megyei faluba tervezett kavicsbányával szemben évek óta erős ellenállást fejtenek ki helyi civilek. A bánya felépítése ellen küzdő Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület elemzése szerint a bánya működése az egyre gyakoribb aszályos időben könnyen vízhiányhoz vezethet a környékbeli településeken, továbbá a talajvíz elszennyezése által veszélyezteti az ivóvízkészlet minőségét is.
Miután a váci GM-PRO Kft. beruházásáról 2020-ban utólag értesült a lakosság, petíciót indított, és tüntetést is tartott, a polgármester lemondott, a képviselő-testület pedig feloszlatta magát. A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya korábban már visszavonta ugyan a tervezett kavicsbánya engedélyét, ám a beruházó, a GM-Pro Kft. közigazgatási per keretében megtámadta a döntést, és úgy nézett ki, végül mégis zöld utat kapott az építkezés.
A környezetvédelmi engedély mostani, immáron minisztériumi szintű visszavonásának közvetlen előzménye, hogy a múlt héten a Helyi Választási Bizottság két igen és egy nem szavazattal átengedte a bányanyitással kapcsolatos helyi népszavazási kezdeményezést.
A helyiek már tavaly decemberben népszavazást követeltek, miután közmeghallgatást és falugyűlést tartottak a kavicsbánya kapcsán.
A pilismaróti bánya ügyében írt cikkeink ide kattintva olvashatók.