A kétes körülmények közt létrejött katari világbajnokságon is folytatódik az a tendencia, hogy a politika beszivárog a fociba. Idén eleve sokaknál felháborodást váltott ki a katari rendezést övező korrupció és a világbajnokságot lehetővé tevő építőmunkások jogainak teljes hiánya, ami több ezer rabszolgamunkás halálához vezetett, de az európai és magyar focit is övező téma, a homofóbia kérdése is felbukkant.
A FIFA nyomására több csapat is felhagyott azzal a tervével, hogy a meccsen szivárványszínű, OneLove feliratú karszalagot viseljen, ami a „sokszínűséget” és a „befogadást” volt hivatott jelképezni. Néhányan azonban így is viselték a karszalagot a helyszínen, például a BBC sportriportere, Alex Scott is.
Alex Scott is wearing a OneLove armband while reporting on England’s World Cup game in Qatar. pic.twitter.com/bHDWqGRFzY
— ESPN UK (@ESPNUK) November 21, 2022
Az iráni tiltakozások is utolérték a katari focivébét.
Az iráni focicsapat azzal fejezte ki szolidaritását a feminista tiltakozókkal, hogy nem énekelték el a himnuszt. A közönségből füttyszó is hallatszott iráni részről és Woman Live Freedom feliratú transzparenseket tartottak fel a szurkolók.
Szeptemberben azután indult tüntetés- és sztrájkhullám az országban, hogy a huszonkét éves Masha Amini-t halálra verte a rettegett erkölcsrendészet, amiért nem találták megfelelőnek a fejkendőjét.
A hír hallatán spontán tüntetések alakultak ki a fővárosban és több nagyvárosban a nőkkel szembeni szigorú előírások ellen. A tüntetések során több nő is tüntetőleg levágta a haját vagy elégette fejkendőjét. A feminista hullám általános rendszerellenes mozgalommá nőtte ki magát, olajipari dolgozók és egyetemi oktatók is sztrájkba léptek. Már hivatalos adatok szerint is több mint száznyolcvan áldozata van a megtorlásoknak és a letartóztatottak számát 14 ezerre becslik.