Fehéroroszország a Hamász palesztin terrorszervezetet vádolta meg azzal, hogy bombatámadással fenyegette az eltérített Ryanair-gépet, amiről Minszkben leszállították Raman Prataszevics belarusz ellenzéki újságírót, valamint valószínűleg barátnőjét, a Vilniuszban tanuló orosz Szofia Szapegát – írja a Reuters.
A minszki kormány szerint tehát véletlenül pont azt az Athénból Vilniuszba tartó kereskedelmi repülőt fenyegette bombatámadással a Hamász, amin egy körözött emigráns, valamint valószínűleg a belarusz KGB több ügynöke is utazott.
Favzi Barhum, a Hamász szóvivője tagadta, hogy csoportjának bármi köze lenne az ügyhöz. A belarusz külügyminisztérium ugyanakkor azt állítja, hogy a nemzetközi szabályoknak megfelelően jártak el, mikor az állítólagos bombafenyegetés miatt egy vadászrepülőgép kíséretében a földre kényszerítették a menetrendszerinti utasszállítót. A minisztérium szerint a következő üzenetet kapták:
„Mi, a Hamász katonái követeljük hogy Izrael szüntesse meg Gáza bombázását. Követeljük, hogy az Európai Unió vonja meg támogatását Izraeltől ebben a háborúban. Bomba van azon a repülőgépen. Ha nem teljesítik követeléseinket, a bomba fel fog robbanni Vilniusz fölött május 23-án.”
A minisztérium nem részletezte, hogy az üzenetet miért Fehéroroszországnak címezték, ha többek között az EU támogatásának megvonását követelik. Azt azonban már korábban elismerték a fehérorosz hatóságok, hogy nem találtak bombát a gép átvizsgálása után, ahogy a repülő sem robbant fel mikor megérkezett úticéljához.
A Hamász szóvivője egészen pontosan úgy fogalmazott, a csoportnak
„egyáltalán semmi köze nincs ehhez.
Nem használunk ilyen módszereket, ez valamiféle gyanús elemek műve lehet, akiknek célja a Hamász démonizálása és a világ szimpátiájának aláásása a palesztin néppel és legitim ellenállásukkal szemben.”
A palesztin milíciák és Izrael között egyébként már a belarusz gépeltérítés előtt érvénybe lépett, és azóta is érvényben van a tűzszünet, vagyis a szervezet részéről kontraproduktív lett volna egy hasonló akció.
Franak Viačorka belarusz ellenzéki újságíró szerint letartóztatott kollégáját eközben egy minszki kórházban ápolják szívproblémákkal.
.@belamova: yet unconfirmed information – Roman Pratasevich was found in the hospital in Minsk. He is in critical condition due to a heart problem. pic.twitter.com/Xveb7COI6E
— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 24, 2021
Kormánypárti csatornák pedig egy olyan videót sugároznak, amiben Prataszevics „bevallja”, hogy kormányellenes zavargásokat szervezett. A helyzetet ismerő kommentátorok szerint könnyen elképzelhető, hogy az ellenzéki újságíró nem önszántából tett vallomást, és amit elmond, nem is fedi az igazságot, csupán a minszki kormány érdekeit és legitimitását szolgálja.
#Belarus Breaking. Pro-government channels published Raman #Pratasevich video address. He was forced to say he is confessing that he was „plotting riots” pic.twitter.com/vhyIs6FmWC
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) May 24, 2021
A belarusz állami gépeltérítés ügyét is tárgyalják az Európai Tanács hétfőn kezdődő, kétnapos rendkívüli ülésén az európai országok vezetői, néhány uniós tagország pedig már a közös határozat előtt bejelentett, vagy kilátásba helyezett különböző Fehéroroszországgal kapcsolatos, döntő részt repülést érintő korlátozásokat.
Az uniós vezetők találkozóján kiemelt szinten foglalkoznak a Ryanair Athén-Vilniusz járatának a minszki földre kényszerítésével, és a gépen utazó ellenzéki újságíró, valamint partnere őrizetbe vételével.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az uniós csúcs előtt bejelentette, hogy a megbeszélések első pontja lesz a gépeltérítés.
What happened yesterday in #Belarus is an international scandal.
It endangered the lives of civilians & threatens international security.
We will discuss different options of sanctions today at #EUCO. A strong reaction is needed. pic.twitter.com/q2MZiIJYgE
— Charles Michel (@eucopresident) May 24, 2021
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap Twitterén Prataszevics szabadon engedését és a felelősök megbüntetését követelte, Michel pedig szintén határozottan elítélte a Ryanair gépének eltérítését, és a repülőn utazó újságíró letartóztatását. Prataszevics barátnőjét, Szapegát valószínűleg szintén letartóztatták a Guardian cikke szerint.
The outrageous and illegal behaviour of the regime in Belarus will have consequences.
Those responsible for the #Ryanair hijacking must be sanctioned.
Journalist Roman Protasevich must be released immediately.
EUCO will discuss tomorrow action to take.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 23, 2021
Az uniós tagországok számos szankciót jelentettek már be külön-külön amiatt, hogy az Alekszandr Lukasenka vezette fehérorosz rezsim egy MIG-29-es lökhajtásos vadászgép bevetésével kényszerítette földre a Ryanair Athén és Vilniusz között közlekedő járatát, hogy őrizetbe vehesse a gépen utazó ellenzéki újságírót. Mint korábbi cikkünkben írtuk, Prataszevicset akár halálra is ítélhetik, csatornáját, a Nextát pedig betiltották. Sőt, még a logóját is szélsőséges szimbólumnak nyilvánították.
Az Egyesült Királyság már az Unió előtt lépett, és megtiltotta, hogy a belarusz állami légitársaság, a Belavia repülőgépei belépjenek az ország légterébe. Grant Shapps brit közlekedési miniszter hétfőn a Twitteren bejelentette, hogy felfüggesztette a Belavia nagy-britanniai működési engedélyét és utasította a brit polgári repülésügyi hatóságot (CAA) annak elrendelésére, hogy a brit légitársaságok kerüljék el a fehérorosz légteret.
Josep Borrell, az Unió külügyi főbiztosa elfogadhatatlannak nevezte a gép földre kényszerítését és két utas letartóztatását, míg Görögország komoly szankciókat követel. A görög ellenzék eközben azzal támadja a kormányt, hogy a belarusz titkosügynökök egyáltalán felszállhattak a gépre, felvetve a kérdést, hogy mi más csinálhattak még az országban ezelőtt.
A belga, spanyol, szlovák, litván, német, ír vezetők egyaránt elítélték a gépeltérítést és a két utas letartóztatását, változatos szankciókat követelve, melyek között úgy gazdasági, mint közlekedési jellegűek akadnak, mindazonáltal az EU működéséből fakadóan a nagy szavakat követő valós intézkedésekre még bizonyosan várni kell.
Orbán Viktor miniszterelnök egyelőre hallgat.
A lett airBaltica légitársaság ugyanakkor mindenféle hivatalos szankciótól függetlenül kijelentette, hogy a továbbiakban nem fogja igénybe venni Fehéroroszország légterét, és várhatóan több légitársaság is így fog tenni.
A Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary hétfőn egy tévéműsorban arra utalt, hogy a gépen a belarusz KGB ügynökei is utazhattak, ez magyarázhatja, hogy Minszkben Prataszevics mellett négy másik ember is elhagyta a repülőt. O’Leary szerint az eset példátlan az európai repülés történetében (bár ebben valószínűleg csak az elmúlt néhány évet tekintve van igaza).
Fehéroroszországban tavaly nyár óta tartanak töretlen erővel a különböző demonstrációk, sztrájkok annak érdekében, hogy az országot két és fél évtizede megkérdőjelezhető eszközökkel uraló Alekszandr Lukasenka megváljon végre a hivatalától, és új, ezúttal tisztességes és komolyan vehető választásokat írjanak ki. Az eseményeket a Mércén nagyon szorosan követjük, itt találhatjátok az eddigi megmozdulásokról írt tudósításainkat és elemzéseinket.
Az uniós csúcstalálkozó programja szerint a gépeltérítésen kívül szó fog esni
- külpolitikai kérdésekről, többek között az EU-orosz kapcsolatokról, valamint a brexitről;
- a koronavírus-járvány elleni nemzetközi védekezésről és a szegény országoknak vakcinákat juttató, egyelőre nem túlzottan sikeres COVAX-ról;
- valamint a klímaváltozásról is.