Tegnap hozta nyilvánosságra a HVG a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara összesen 2 millió forint feletti szerződését, 2012-től kezdve. A listában, ahogy azt már sokan megírták, csak úgy hemzsegnek a furcsábbnál furcsább, drágábbnál drágább, a vállalkozók és vállalkozások érdekképviseletével elég nehezen összeegyeztethető tételek.
Csak néhányat említsünk ezek közül, a teljesség igénye nélkül.
Különböző, a WorldSkills versenyre („Szakmák Olimpiája”) való felkészüléshez és az azon való részvételhez kapcsolódó költségek, amik közül csak a legérdekesebbek: a versenyen való fotózásért 3,6 millió, a „mentális felkészítésért” összesen (csak tavaly) közel tízmillió.
Ezeken kívül 18,6 millió forint VR szettek beszerzésére a Media Marktnak (és további közel 18 millió VR fejlesztésekre), és 32,68 millió forint a Bakony Balaton Média Kft-nek infografikákra.
A fent említettek csak azok a furcsa tételek közül, amikre az MKIK a koronavírus járvány alatt költött.
Tehát, amíg az Iparkamrának regisztrációs díjat fizető vállalkozások tömege került szorult helyzetbe, amíg az egyéni vállalkozók sorra váltak fizetésképtelenné, amíg a kamara elnöke, Parragh László inkább a járvány kezelésében valóban első vonalban álló önkormányzatok felé fizetendő iparűzési adó összegét csökkenttette a miniszterelnökkel a felére, addig az általa vezetett szervezet VR felszerelésre, drága fotózásra és soha nem látott infografikákra költötte a hozzá befolyó pénzeket.
Az, hogy ezek helyett inkább a vállalkozásokat segítse, mondjuk azzal, hogy elengedi a kamarai tagságot (legalább a legszorultabb helyzetben lévő egyéni, kis- és középvállalkozások számára), fel sem merült.
Sőt, amikor két hete ezzel kapcsolatban kérdezték Parragh Lászlót, ő az ATV-nek azt mondta, szerinte ez annyira kis összeg, hogy az, aki ezt nem tudja kifizetni, az inkább ne is vállalkozzon.
Ezzel a kijelentéssel az adott helyzetben két probléma is van. Egyrészt, lehet, hogy annak, aki Jaguárral jár, és a város egyik legimpozánsabb irodaépületében bérel évente egy luxuslakás árából irodát, annak ez kis összeg, de olyankor, amikor a vállalkozások és emberek tömegeinek bevétele szűnik meg, ez több napi megélhetést is jelenthet, vagy egy fűtés-, telefon-, villanyszámlát.
Lehet, hogy Parragh Lászlónak ez kevés pénz, de ahogy azt a „pesti flaszteren” mondani szokás: sokan azért lehajolnánk érte.
Másrészt, amikor „valaki vállalkozik”, akkor nem azzal számol, hogy egy világjárvány miatt ideiglenesen le kell húznia a redőnyt. Főleg nem azzal számol, hogy azt sem tudja majd, meddig kell zárva tartania. Ahogy most sem tudja megmondani biztosra senki, hogy mikor nyithatnak újra szolgáltató- és vendéglátó egységek, mikor lesznek újra rendezvények stb. Lehet hogy nyáron, lehet hogy egy év múlva, sőt.
Ráadásul a vállalkozások jelentős része nem azért vállalkozik, mert ebben a formában szeretne mindenáron jövedelemhez jutni a munkája után, hiszen rengetegen belekényszerülnek ebbe a működési formába, alkalmazottként nem kapnának állást, így különböző vállalkozási formákon keresztül kénytelenek számlázni munkájuk után.
Az, akinek már most nulla forint a bevétele és igyekszik kivárni a járvány végét teljes bizonytalanságban, vakon fizeti be a kamarának a tagdíját, hiszen lehet, hogy a vállalkozása meg sem fogja élni az újranyitást.
A koronavírus járvány előtt az MKIK-nak jutott 7,2 millió forint a Rogán Antal-féle elektronikus aláírás rendszer bevezetésére, a megelőző években (ugyanazon vállalkozóknak) további közel 50 millió forint a „mentális felkészítés” nevű tételre, és 18 millió forint Sao Paolo-i utazásokra (szintén a WorldSkills versenyeken való részvételre). Eközben a kamarának sikerült 1,4 milliárd forintot összespórolnia egy régóta vágyott saját székházra.
Tehát Parragh László, miközben aprópénznek nevezi a nekik befizetendő 5000 forintot, aközben milliárdokon ül. Milliárdokon, amiket jelen helyzetben, mint megannyi más, adófizetői forintokból működő szerv (lásd: önkormányzatok) átcsatornázhatna a járvány nyomán húzódó gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésébe, akiknek elvileg az érdekeit képviseli.