A környezetvédelem világnapjára akcióval készültek az Extinction Rebellion magyarországi aktivistái – a Lánchíd feletti teraszon műolajjal öntöttek le egy földgömböt, hogy felhívják a figyelmet: attól, hogy a koronavírus-járvány enyhülésével újraindult az élet, nem szabad mindent ugyanúgy csinálnunk, mint ezelőtt.
„Nem térhetünk vissza ahhoz a megszokott működéshez, ami a mostani válsághoz vezetett. Nem csak a klímaválsághoz, hanem a gazdasági- és ökológiai-, de mondhatjuk, hogy a koronavírus-válsághoz is”
-nyilatkozta az XR egyik aktivistája a Mércének.
A performansz lényege az volt, hogy bemutassák: tulajdonképpen a fosszilis olajipar által működtetett gazdaság az, amely a jelenlegi válságba sodort minket.
Az Extinction Rebellion helyszínen nyilatkozó aktivistája hozzátette: úgy gondolják, hogy a probléma megoldásához rendszerszintű változásra van szükség, amelyet alul szerveződő, kollektív cselekvéssel lehet elérni.
Emellett persze a gazdasági- és politikai döntéshozóknak is radikális lépéseket kell tenniük, hogy elkerüljük a katasztrófát.
„Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a koronavírus okozta egészségügyi és gazdasági válság, valamint a klímaválság kialakulásának hátterében hasonló okokat látunk: a növekedés érdekében a természetet és az embert olcsó erőforrásként használó gazdasági berendezkedést.”
-írja az Extinction Rebellion magyarországi Facebook-oldalán.
Az események kollégánk is részt vett, hogy élőben közvetítsen, a videó itt nézhető vissza:
A környezetvédelmi világnapot 1972 óta minden év július 5-én tartják meg, amelynek célja széles körben felhívni a figyelmet a környezetszennyezés következményeire, elősegíteni az együtt gondolkodást és cselekvést.