Szombaton tartotta kongresszusát a Magyar Szocialista Párt, amely egyben a párt európai parlamenti kampányának nyitányát is jelentette. Az esemény két leginkább hangsúlyos pontja minden kétséget kizáróan egyrészt a vendégként érkező Frans Timmermas, az Európai Bizottság alelnökének, az Európai Szocialisták Pártja csúcsjelöltjének felszólalása és az MSZP európai parlamenti választási listájának kihirdetése volt, de a legfiatalabb ellenzékiek is feltűntek a Villányi úti épületben.
Az MSZP választmánya a tegnapi napon állította össze EP-listáját, ennek a „szentesítésére” és közhírré tételére került sor mai kongresszuson. A választásra minden bizonnyal a Párbeszéd jelöltjeivel kiegészülő listáról, illetve a közvélemény-kutatások alapján saccolt bejutási esélyekről mi is írtunk pénteken.
Az MSZP listáját a mai szavazás után tehát hivatalosan is Tóth Bertalan vezeti, aki ugyanakkor azt is bejelentette, nem veszi fel mandátumát, marad a párt frakcióvezetője a magyar országgyűlésben. Az első tíz sorrendje pedig így néz ki:
A teljes, hivatalos lista itt érhető el.
A lista megszavazását megelőzően felszólalt a kongresszus előtt a Fidesz-kommunikáció által újabban nemes egyszerűséggel Soros-jelöltként aposztrofált Timmermans, aki sztárvendégnek járó belépőt kapott: látványos fényeffektek tarkították Tóth Bertalannal közös bevonulását a terembe. Az EB-alelnök aztán arról beszélt, hogy a szocialistáknak a fiatalok felé kell fordulniuk, támogatniuk őket (Nagy Blanka diáktüntetőt név szerint is említve), és olyan körülményeket teremteni számukra, hogy megállítsák tömeges elvándorlásukat.
Aztán – mintegy muníciót adva gyakorlatilag a kormányoldalnak – a Fidesz negatív kampányának középpontjába terelt „baloldali antiszemitizmus” témájára rímelve arról is szólt, hogy az Európai Bizottság elnökeként sohasem kötne megállapodást a szélsőjobboldallal, Orbán Viktorral azonban szívesen leülne személyesen vitatkozni.
Tóth Bertalan MSZP-elnök felszólalásában a hazaszeretetről beszélt, majd úgy fogalmazott, a kormánynak „papírja van arról”, hogy mindenki közös érdekével szemben politizál, szerinte erre jó példa Bálint gazda megbélyegzésről, nyíltan antiszemita propagandával szít hangulatot, példának tekinti a Horthy-rendszert.
„Posztkommunistázik, miközben állampártot, posztfasiszta rendszert épít”
–mondta Tóth, aki az MSZP EP-kampányának szlogenjét idézve végezetül három szóban foglalta össze a párt értékrendjét: „Haza. Szeretet. Európa.”
A legutóbbi Hír TV-s interjúja óta az antiszemita-vita kereszttüzébe kerülő Karácsony Gergely is beszédet mondott, amely az EP-tematika mellett saját főpolgármester-jelölti kampányába is illeszkedett. Az ellenzéki egységről beszélt, amely Budapesten szerinte azért szükséges, hogy „a Fidesz helytartóját leváltsuk”. Hozzátette, az önkormányzati választáson azt kell elérni, hogy egyre több lyuk keletkezzen a NER-en, „egyre több lyuk legyen a zoknin és végül a zokni is eltűnik” – utalva Hadházy Ákos ruhaneműjének kipécézésére a független képviselő MTVA-ban éjszakázására.
Az EP-választás tétjét úgy határozta meg Karácsony, hogy egyrészt „nem szabad elveszíteni a hitet, hogy a magyarok lehetnek Európa büszke polgárai”. Ezen túlmenően pedig meg kell állítani Orbán Viktort, különben a
hozzá hasonló „senkiházik” tönkreteszik az EU-t.
A beszédek teljes terjedelmükben itt nézhetők és hallgathatók végig:
Kettejüket egyébként ellenzékiségük mellett az is közös nevezőre hozza, hogy egyaránt az Echo TV műsorvezetőinek célkeresztjébe kerültek.
Mint emlékezetes, Kállót Velkovics Vilmos próbálta szétszedni élő adásban a tavalyi diáktüntetések után, Nagy Blankának pedig Bayer Zsolt szólt be nemrég válogatott sértésekkel.
Nagy Blanka a hvg.hu-nak elmondta, nem kíván az EP-kampányban semmilyen módon részt venni, most már az érettségire és a felvételire koncentrál – azt a politikai szerepvállalással nem akarja kockáztatni -, és augusztusig kivonja magát a közszereplésből.
Néhány percet beszélgetett Nagy Blanka Frans Timmermansszal is, majd a találkozó után szintén a hvg.hu-nak azt mondta, nem arról beszéltek, hogy őt milyen támadások érték, a fiatalok jövője volt a téma.