A TechCrunch tudósítása szerint a kapitalizmus legfontosabb ünnepén, a Black Friday-ként elhíresült nemzetközi fogyasztási téboly napján tavalyhoz hasonlóan idén is Európa-szerte sztrájkba kezdtek az Amazon internetes áruházlánc raktári munkásai az embertelen munkakörülmények és a robotokhoz méltó bánásmód miatt – és idén sem ez az első alkalom.
A brit GMB szakszervezet raktári munkások százainak csatlakozásával számol a nagy-britanniai, reggeli és délutáni demonstrációkkal összekötött munkabeszüntetéseken Rugeley, Milton Keynes, Warrington, Peterborough és Swansea városában, emellett tüntetésekről és sztrájkokról érkeztek hírek Spanyolországból, Olaszországból és Franciaországból.
A megmozdulásokkal a munkások célja nem csupán a kollektív szerződés eléréséért végzett nyomásgyakorlás, de szeretnék felhívni a felhasználók, az internetes felületen vásárlók figyelmét is az Amazonnál dúló féktelen kizsákmányolásra, minek árán hozzájutnak hőn áhított akciós termékeikhez.
A brit szakszervezet tagjai videóban is megfogalmazták üzenetüket, miszerint nem robotok, így nem is tekintik méltónak, hogy akképp bánjanak velük:
This #BlackFriday Amazon workers around the world have come together with one message for billionaire Jeff Bezos. We are not robots, treat us with dignity and respect.
Help share their message 👇#AmazonWeAreNotRobots pic.twitter.com/VpCCARfVfx
— GMB UNION (@GMB_union) November 23, 2018
Spanyolországban a cég dolgozói a legnagyobb, san fernandoi raktárnál demonstrálnak és sztrájkolnak, ezúttal már negyedik alkalommal – Madridban a tüntetők azt skandálták,
„nem fogadjuk el a jogaink leértékelését”
– a csoport szóvivője elmondta, a helyi dolgozók 90 százaléka csatlakozott a munkabeszüntetéshez.
Franciaországban helyi csoportok léptek sztrájkba, eközben az Amazon dolgozóit tömörítő szakszervezet országos munkabeszüntetésre szólított fel.
A világ leggazdagabb embere, Jeff Bezos cége az elmúlt évtizedekben szinte a nulláról vált a világ legnagyobb kereskedelmi cégévé – Bezos bedig a leggazdagabb emberré, aki tíz másodperc alatt többet keres, mint dolgozói egész évben. A cégnél elképesztő rosszak a munkakörülmények, rendszeresek a túlhajszoltságból fakadó munkahelyi balesetek, eközben ahelyett hogy megfelelő munkakörülményeket biztosítana, a cég videóval képzi középvezetőit a munkások kizsákmányolására.