A Helsinki Bizottság bejegyzése szerint úgy logisztikai, mint jogi szempontból súlyos kérdések merülnek fel az ukrajnai menekültek tömeges érkezése esetén, amiket a kormánynak mihamarább meg kell oldania.
„Az biztos, hogy az elmúlt öt évben leépített menekültügyi infrastruktúra, a bezárt és elhagyatott táborok jelenleg teljesen alkalmatlanok néhány száz embernél több befogadására”
– írja a szervezet.
Hovatovább jogi szempontból még aggasztóbb a helyzet a Helsinki Bizottság szerint.
Az Ukrajnából menekülők ugyanis se a határon, se máshol Magyarországon nem tudnak leadni menekültkérelmet, enélkül pedig ukrán állampolgárként legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak a schengeni övezetben, melynek Magyarország is része. Ugyanakkor semmilyen ellátásra nem jogosultak, munkát nem vállalhatnak, pusztán fizikailag maradhatnak, legfeljebb 3 hónapot.
Ami rávilágít a helyzet abszurditására, hogy amennyiben a jelenlegi szabályozás marad, úgy a kormány 90 nap után kitoloncolhatja a menekülteket a határkerítés szerb oldalára – bárhonnan is jöttek.
A Helsinki szerint így a „kormány előtt a következő lehetőségek állnak:
- azonnal módosítják az egyébként is jogsértő szabályokat és lehetővé teszik, hogy emberek menedéket kérjenek a határon vagy az ország területén,
- Kormányhatározatot fogad el arról, hogy az Ukrajnából menekülőket — élve az EU jog által adott lehetőséggel — átmeneti védelemben részesítve, menedékesként ismeri el, ezzel biztosítva, hogy minimális ellátásra legyenek jogosultak, és akkor is jogszerűen tartózkodhassanak itt, ha elmúlt a 90 nap a vízummentes tartózkodásra.”