Ez a cikk több mint 2 éves.
Putyin bejelentette a támadást Ukrajna ellen, a nyugati világ vezetői élesen fogalmaztak lépésével kapcsolatban:
- Az Európai Unió elítélte a támadást és a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen úgy nyilatkozott, „felelősségre vonja Moszkvát” tette miatt.
- Olaf Scholz német kancellár szerint az orosz támadás Ukrajna ellen a nemzetközi jog és a polgári jogok durva megsértése, amit határozottan elítél.
- Boris Johnson brit miniszterelnök úgy fogalmazott, „Putyin elnök a vérontás és pusztítás útját választotta”.
- Biden elnök is határozottan elítélte a hadüzenetet, és bejelentette, beszédet fog intézni az amerikai néphez.
Miután február 21-én Putyin Donyeck és Luhanszk elismerésével felrúgta az eddig érvényben lévő nemzetközi egyezményeket, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kanada is súlyos szankciók bevezetését jelentette be Oroszország ellen.
- Az USA válasza limitált volt. A hétfő éjszakai, amerikai nemzetbiztonsági tanácsülés után Biden elnöki rendeletben „egyes gazdasági szereplők” elleni súlyos szankciókat fogadott el Oroszországgal szemben és szankcionálta a kikiáltott szeparatista népköztársaságokat is.
- A németek bejelentették az Északi Áramlat 2. gázvezeték-projekt teljes leállítását.
- A keddi, brit rendkívüli helyzetek nemzetbiztonsági tanácsa, a COBRA ülése előtt a londoni kormány már Oroszország ellen lengetett be súlyos gazdasági szankciórezsimet, ezt a Downing Streeten a COBRA ülésnek kell elfogadnia.
- Kanada már korábban, magyar idő szerint kedd éjszaka így tett.
- Az Európai Unió ugyancsak súlyos szankciókon gondolkodik, ezzel kapcsolatban Orbán Viktort kedd éjszaka felhívta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Orbán hivatala pedig azt közölte, azokkal kapcsolatban Magyarország mindenben egyetért az EU-s, közös állásponttal.