A Budapest Pride hagyományossá vált útvonala az Andrássy úton keresztül vezet, azonban idén több ok miatt sem tudták ott megtartani a felvonulást. A helyszínmódosításban a Mi Hazánk Mozgalomnak és a Kúriának is szerepe van.
A Helsinki Bizottság a honlapján foglalta össze az eseményeket, ebből kiderül, hogy a hagyományos helyszínről a nyíltan homo- és transzfób, uszító és gyűlölködő csoportok előre kitervelten és visszaélésszerű eljárás eredményeként szorították ki a Pride-ot.
2021. április 24-én 23 óra után nem sokkal a Budapest Pride szervezője személyesen megjelent egy budapesti rendőrkapitányságon, hogy a rendezvény bejelentését tartalmazó előre összekészített iratokat az első lehetséges pillanatban, közvetlenül éjfél után átadhassa a rendőrségnek. Az ilyen rendezvények bejelentésére ugyanis csak a megrendezési időpont előtt 3 hónnappal van lehetőség.
Így azért is volt különösen fontos a Pride szervezői számára, hogy időben, a lehető legkorábban bejelentsék az idei felvonulást, mivel számítottak arra, hogy az eseményt minden évben, minden lehetséges módon szétverni próbáló gyűlölet szervezetek (mint a Mi Hazánk Mozgalom) a gyülekezési törvény adta lehetőségekkel visszaélve is megpróbáljak majd ellehetetleníteni azt.
„Míg a Budapest Pride szervezője a rendőrségen várta az éjfélt, hogy beadhassa a bejelentését, Novák Előd és több, mint tíz társa az online térben várakozott, hogy megnyíljon a határidő „
-írja a Helsinki Bizottság.
Mivel Novákék nem tudhatták, hogy pontosan milyen útvonalon halad majd a Budapest Pride, azt találták ki, hogy minden lehetséges helyszínre bejelentenek egy ellentüntetést. Ezért éjfél után nem sokkal, összehangolt módon összesen húsz ellentüntetést jelentettek be, egyértelműen azzal a céllal, hogy megakadályozzák a Budapest Pride megtartását.
Akkor és azóta is leplezetlen nyíltsággal vállalják Novákék, hogy az egyetlen céljuk nem valós események megtartása, hanem a Pride ellehetetlenítése volt. (Erre egyébként erősen ráerősít a tény is, hogy az általuk szervezett „ellentüntetéseken” alig pár százan vettek részt.)
Amíg a rendőrség először a Pridenak ítélte meg az elsőbbséget, így eredetileg ők tarthatták volna meg a rendezvényt a hagyományos helyszínen, addig a Kúria ezt a döntést megfordította. Novák keresetére az Andrássy út esetében a gyűlölködő szélsőjobboldaliaknak adtak elsőbbséget.
A Szivárvány Misszió Alapítvány a Magyar Helsinki Bizottság segítségével Alkotmánybírósághoz fordult a Kúria jogsértő döntésével szemben. A panasz nem csak a Kúria döntésének megsemmisítésére irányul, hanem a gyülekezési törvény hiányosságaira is rámutat.