Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Egy országot kordonoztak el előlünk

Január elején keltett nagyobb felháborodást, hogy az immáron fideszes vezetésű Budavári Önkormányzat fekete drapériával borított kordonokat húzott a Halászbástya elé. A kordonok célja az volt, hogy a nem a Halászbástyához tartozó területekről a nézelődők – a kerületi lakcímkártyával rendelkezők kivételével – ne láthassák a dunai panorámát, illetve csak akkor élvezhessék a látványt, ha kifizetik az 1500 forintos belépőt, ami immár nemcsak a felső, de az alsó szakaszra is vonatkozott. Érdemes hozzátenni, hogy mikor a kerület ellenzéki vezetésű volt, akkor is többször előfordult, hogy a felső szintet csak belépőjeggyel látogathatták az érdeklődők.

A közfelháborodás hatására az önkormányzat végül elbontotta az egyébként a történelmi városképbe is belerondító kordonokat, jelezve, hogy új megoldást keresnek.

A helyi intézkedések országos problémák.

Míg lehet, hogy a Halászbástya és a dunai panoráma fizetőssé tétele partikuláris eset, egy önmagán túlmutató, súlyos tendenciára világít rá.

Emlékszünk még a budapesti kormányzati pénzből finanszírozott influenszerpartira és a rendezvény tanulságait bemutató országimázsvideóra, aminek kimondott célja az volt, hogy Budapestet ne csak a suttyó bulituristák látogassák kocsmatúrázás után a Kazinczy utca összehányása céljából. Ezzel szemben a gazdag suttyó bulituristákat is a fővárosba vonzzák, akik drága – lehetőleg NER-es – hotelekben szállnak meg, drága órákat vásárolnak, drága éttermeket látogatnak, és az előbbiekkel szemben az Andrássy utat hányják össze a rooftop-bar szolgáltatásinak igénybevétele után.

Ráadásul a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szándékai szerint a kispénzű bulituristákat nem lecserélnék, hanem kiegészítenék a gazdag bulituristákkal nem mellesleg az előbbiek az Instanttal szemben aligha a Halászbástyára kíváncsiak. Tehát az MTÜ csak még több turistával árasztaná el a várost – igaz, a jelenleginél diverzebb összeállításban – miközben a helyiek tömegeit explicit módon árazzák ki azon területekről, amelyek a tehetősebbek számára elsősorban megfelelő szelfi-pontot jelentenek.

Böröcz László polgármester az egyre nagyobb volumenű turizmussal magyarázta a Halászbástya fizetőssé tételét – ami némiképp ironikus az MTÜ fent vázolt céljainak ismeretében. Pedig még ha nő is a turisták száma, a kiárazásnál lenne jobb módszer a turistaáradat kezelésére, ami nem is olyan bonyolult – az úgynevezett sorbanállás, ami persze mindenkinek kényelmetlen, de mégiscsak demokratikusabb hozzáférést nyújt a kiemelt turisztikai célponthoz. Mert most mi történik? Akik hajlandó kifizetni az összeget, ami feljogosítja őket a dunai panoráma megtekintésére (instragamosítására) ahelyett, hogy a pórnép között várakozzon a bejutásra. Pedig vannak ellenpéldák más, kiemelt, ikonikus turistacélpontok esetében.

Ez persze nem oldja meg a várost fojtogató túlturizmus problémáját, de mind egyenlőbb helyzetet teremt a hozzáféréshez anyagi helyzettől függetlenül. Ami persze sovány vigasz, de: a turizmus, a szabadidő azok számára is fontos, akik adott esetben vidékről Budapestre látogatva mégiscsak megnéznék a családdal a város nevezetességeit, de szívják a fogukat a fejenként 1500 forintos belépő miatt.

Ez pedig rávilágít egy még súlyosabb problémára, miszerint a turisták kiárazásának nemcsak extrém és direkt szimptómája a Halászbástyánál követelt belépő, de az egyszeri magyarországi turisták, sőt, budapestiek a főváros számos, turisztikailag fontossá vált területéről eleve kiszorultak.

Szintén nagy visszhangot váltott ki, hogy a Vörösmarty téri karácsonyi vásár árképzésének sikerült túlszárnyalnia valamennyi régiós vásárét, így a sokszor kétes minőségű gasztronómiai szörnyszülötteket – immár a városi folklórba beszivárogva, anekdotikus módon – horribilis, irreális összegekért árulták. Persze az sem valószínű, hogy az illatos szappant, nemzetiszínű usánkát és túlárazott kézműves termékeket felvonultató vásárt egyáltalán a város lakóira targetálták volna, ami önmagában is kérdéseket vet fel.

És akkor még csak a turizmushoz közelebbről kapcsolódó negatív hatásokról beszéltünk. Pedig legalább ennyire fontosak a másodlagos hatások, amik már a város nem csak ideiglenes lakóinak is megkeserítik az életét.

És itt nemcsak az összehányt bulinegyedről van szó. Hanem arról, hogy a bulinegyed összehányása egyre kevésbé a helyieket zavarja – hisz maguk a helyiek tűnnek el. Lehet, hogy 1500 forint a belépő a halászbástyára és horribilis összegekért árulják a – célközönséget elnézve örvendetesen híg – sör korsóját az önmaguk patyomkin-falvává átalakult romkocsma-komplexumban, de a szolgáltatásokkal párhuzamosan maguk a lakók is kiárazódnak a város érintett területeiről. Ennek pedig az MTÜ feljebb vázolt célkitűzése csak felgyorsítja a folyamatát.

A lakásárak emelkedése mellett látványosan tűnnek el azon szolgáltatások, amelyek az ott lakókat célozzák, így még ha az amőbaszerűen terjeszkedő rövid távú lakáskiadás-biznisz és a turistaáradat nem is űzik el őket, a – kétségkívül profitábilisabb – kiszolgálásukra áthangolt egységek tovább nehezítik mindennapi életüket.

Erre persze lehet azt mondani, hogy ilyen a tőkés rendszer működése, a kereslet találkozik a kínálattal, ennek megfelelően alakulnak az ingatlanpiaci árak és a helyi közszolgáltatások működése.

De azt is látnunk kell, hogy a politikusok – akiknek feladata elvileg a politikacsinálás, többek között a problémák megoldása céljából a társadalmi igényeket kielégítő programok kidolgozása lenne – ahelyett, hogy ezen célokat szolgáló megoldásokat keresnének, épphogy a problémát súlyosbítják a rövid távú gazdasági érdekek mentén. Az MTÜ-től a Niedermüller Péter vezette VII. kerületi önkormányzatig. Mindeddig csak a VI. kerületi önkormányzat vette a bátorságot, hogy a helyi lakosok érdekében megtiltsa a rövid távú lakáskiadást, míg a többi belső kerületi önkormányzat csak mismásolt a kérdésben.

Amellett pedig, hogy a lakók kiszorulnak – és tovagyűrűzve az egész városban felhajtja a lakásárakat és a lakbéreket a rövid távú lakáskiadás terjedése – a fent már vázolt tendenciák miatt a kisebb költségvetésből gazdálkodó belföldi turisták is egyre inkább elesnek a lehetőségtől, hogy szabadságuk alatti feltöltődésképp néhány napot Budapesten töltsenek – nem munka miatt, hanem csak azért, hogy pihenjenek.

Pedig erre is lenne megoldás. Csak épp nem szolgálná a profitlogikát.

Aki a rendszerváltás után nem egy kő alatt élt, megszokhatta, hogy a SZOT-szálló fogalma sokak – főképp a társadalom tehetősebb tagjai szemében – az alacsony minőség és a gyatra szolgáltatási színvonal szinonímájává vált. Ez sok esetben kétségkívül igaz is volt. Azt azonban sokszor elfelejtik hozzátenni, hogy egy beutaló mégiscsak az ingyenes vagy nagyon kedvezményes üdülés lehetőségét adta meg a társadalom olyan tömegeinek, amelyek egyébként képtelenek lettek volna kigazdálkodni egy lakhelyüktől távol eső helyen egy mégiscsak vállalható színvonalat nyújtó üdülést.

Holott a társadalmi reprodukció szempontjából fontos, hogy a rendszer működését fenntartó dolgozóknak legyen lehetőségük kipihenni az egész éves fáradalmaikat.

Jelenleg Magyarországon nem létezik ilyen, átfogó üdülési lehetőséget biztosító rendszer. A gyerekeknek – örvendetes módon – ott vannak az egyébként korántsem tökéletes Erzsébet-táborok, amelyek egyébként még jobbak lennének, ha nem járnának együtt a fiatalok kortárs politikai irányzatokhoz húzó ideológiai indoktrinációjával, de a felnőtt, dolgozó lakosság feltöltődését szolgáló programok teljesen kívül esnek a kormány érdeklődési- és látókörén.

Ez nem új jelenség, már a NER előtt is így volt. Mindez nem változtat a tényen, hogy az állami és szakszervezeti ingatlanvagyon részét képező egykori, a társadalom széles rétegei számára elérhető komplexumokat privatizálták, hogy az üdülő- és szállodaipar szempontjából értékes telkeken (sokszor NER-közeli) vállalkozók a tömegturizmusnál jóval kecsegtetőbb haszonkulccsal üzemeltethető egységeket húzzanak fel.

Ha csak Budapestet tekintjük, ennek talán leglátványosabb példája az egykori rózsadombi SZOT-szálló torzója, amit a korszellemnek megfelelően luxus-társasházként épített újjá Gattyán György pornómilliárdos, Magyarország egyik leggazdagabb embere, hisz az uralkodó közmegegyezés szerint – legalábbis a hatalmasok a társadalom egészére kényszerített közmegegyezése szerint azé a panoráma, aki kifizeti, hisz a közhasználatból aligha gazdagodhat a privátszektor.

Ami nem is csoda. Ha ingatlanhasznosításról van szó, legyen szó turisztikai vagy bármilyen más célról, az uralkodó társadalmi-gazdasági rendnek megfelelően a profit természetesen e téren is mindent felülír.

Szociális alapú üdültetést, turizmust aligha várhatunk, így akinek még arra van legalább pénze, hogy a kempingbe elmenjen egy hosszú hétvégére, még örülhet, ameddig maradnak kempingek.

Hisz nemegyszer ezek is értékes területeken állnak, és – befektetői szemmel – kár volna őket kihasználatlanul hagyni.

Így silányul a minőségi üdülés és feltöltődés joga – mint annyi minden más – profán árucikké. Akárcsak a Halászbástya látogatása.

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Februárban és márciusban 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.

Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!

 

Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt