Szerdán a kormány bejelentette, hogy három budapesti gimnázium összesen nyolc pedagógusát bocsátja el másnapi, tehát december elseji hatállyal, mert a figyelmeztetés ellenére többször is részt vettek polgári engedetlenségben.
A pedagógusok elbocsátása miatt este fél hétre tüntetést hirdetett a Belügyminisztérium elé a pedagógusokat tömörítő Tanítanék, valamint a diákok képviseletében az Egységes Diákfront.
Az eseményekre néhány óra alatt több ezren jeleztek vissza. Tudósítóink a helyszínről élő videós és fényképes beszámolóval jelentkeznek. Videónk az alább nézhető, lejjebb görgetve pedig szöveges frissülő formában számolunk be az eseményekről.
Cikkünk frissül!
A rendezvény kezdetére nagyjából kétszáz ember gyűlhetett össze a Roosevelt téren, a Belügyminisztérium előtt, de a tömeg hamarosan több ezresre duzzadhatott helyszíni tudósítónk szerint.
Már a hivatalosan fél hetes kezdés előtt. A tömeg a „szabad ország, szabad oktatás!” jelszavat skandálva várta a tüntetés kezdetét.
Helyszíni tudósítónk beszámolói szerint túlnyomórészt diákok és tanárok jelentek meg a rendezvényen, de sokan vannak olyanok is, akik egyik csoporthoz sem tartoznak, egyszerűen támogatóként jelentek meg.
A tüntetők körében népszerűvé vált a „rendőr minket nem tanít!” rigmus, utalva Pintér Sándor belügyminiszter rendőrségi múltjára.
A Tanítanék szombat délután ötre pedig már be is jelentett egy újabb tüntetést, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Bajcsy-Zsilinszky úti épületéhez.
„A tankerületi vezetőknek számot kell adniuk: miért nem akadályozták meg, hogy Pintér Sándor véghezvigye a megtorlásokat, és kirúgassa a tanárokat?”
– áll az esemény leírásában.
Beszédekkel is készültek a szervezők
Noha a rendezvényt mindössze néhány óra alatt hozták össze, a szervezőknek hamar sikerült színpadot is keríteniük, ezen várhatóan a diákok mellett a Tanítanék tagjai, valamint elbocsátott pedagógusok is fel fognak szólalni. Ezekről mi is be fogunk számolni. A színpadon a korábbi tüntetéseken már fel-felbukkant közönségkedven papír-Pintér is a megszólalókkal tiltakozott hús-vér kollégája politikája ellen.
Törley Katalint két hónapja bocsátották el négy társával
A Kölcsey egykori pedagógusa, a Tanítanék vezető tagja mint elmondta, sokkal dühösebb, mint két hónappal ezelőtt. Mert ma egyszer csak megjelent egy belügyes közlemény, ami bejelentette a 8 tanár közalkalmazotti jogviszonyának megszüntetését – majd ismertette a közlemény tartalmát, ami önmagában is bicskanyitogató.
A pedagógus felhívta a figyelmet, hogy a belügy úgy adta ki a közleményt, hogy az érintett tanárok még nem tudták, hogy róluk van szó.
„Mintha nem is emberek életéről lenne szó.”
Törley emlékeztetett,kiket távolítottak el:
- Az Eötvösből egy másfél éve tanító pályakezdő tanárt.
- A Karinthyból egy végzős osztály osztályfőnökét.
- Egy 29 éves magyarszakos tanárt.
- Egy 45 éves biológia-német szakos tanárt.
- Egy 45 éves spanyol-német szakos tanárt.
- Egy 50 éves földrajz-angol szakos tanárt.
- Egy 50 éves francia-történelem szakos tanárt.
- Egy 52 éves angolszakos tanárt.
Törley szerint ezen döntésekről sem az intézményvezetőket, sem a diákokat, sem a szülőket nem kérdezték meg.
A pedagógus felhívta a figyelmet, hogy egy olyan napon történtek az elbocsátások, mikor üzemanyag- és cukorhiány van, nagyon súlyos helyzetben van a gazdaság, és kiderült, hogy alig jön pénz az Uniótól.
Ezután kifejtette, hogy a kormány, ami képtelen megállapodni az unióval, a tanárokon és a diákokon áll bosszút – hovatovább „kicsit kiterjesztve egymillió gyereken áll bosszút”, valamint másfélmillió tanáron. Azokon, akik tesznek azért, hogy ez egy valamivel jobb ország legyen.
Felelősök a tankerületi vezetők, akik nem állnak ellen a kormány döntéseinek, felelős Maruzsa Zoltán államtitkár aki nem tudja megvédeni a gondjaira bízott területet és felelős Pintér Sándor, aki alá a közoktatás területe tartozik, de nem tudja ennek az érdekeit védelmezni. Emellett Pintér főnöke, Orbán Viktor miniszterelnök is felelős, aki válságba kormányozta az országot és az oktatást. Az érintetteknek – beleértve a miniszterelnököt – Törley szerint le kellene mondaniuk.
A lemondásukig is – amennyiben szombatig nem helyezik vissza az elbocsátott tanárokat az állásukba – a pedagógus szerint radikálisabb irányba kell fordulniuk.
Ezért felszólította az összes diákot, hogy szervezkedjenek, kezdjenek ülősztrájkokba, álljanak a tanáraik mellé és támogassák őket.
A szülőktől a gyerekeik és tanáraik támogatását kérte, hogy menjenek az iskolákhoz, hogy védjék meg a tiltakozó tanárokat.
A pedagógusoktól pedig azt kérte, hogy folytassák a tiltakozást: álljanak le. Akik pedig azt fontolgatják hogy jövő nyáron lemondanak, mondjanak le jövőhéten, akik pedig elkeseredettek, azok állítsák le a munkát.
A pedagógus azt is elmondta, hogy noha nem teljes még a listája, Budapesten és országszerte százával kezdenek munkabeszüntetésbe a pedagógusok.
Több ezer diák áll ki országosan a kirúgott tanárok mellett
Egy diák informatika-órán tudta meg, hogy egy tanára már nem tanára. Elmesélte, hogy sokat sírt, mert látta a diákok, tanárok arcát, amit nem kíván senkinek.
Mint mondta, soha nem fogja elfelejteni, hogy sírni látta a tanárokat akiket szeretnek és tisztelnek.
Azt pedig soha nem fogják elfelejteni állítása szerint, hogy kirúgták a pedagógusokat, akik nemcsak a tananyagot de emberi értékeket is tanítanak nekik.
Rámutatott a Belügyminisztérium álságosságára, hogy mikor azzal vádolja a tanárokat hogy nem tanítanak, miközben maga rúgja ki őket. Ugyanakkor közölte, hogy nem hagyják magukat megfélemlíteni, és több ezren vannak az országban, akik kiállnak ezért az ügyért.
Az Oktatási Hivatal országos diákparlamentet tartott, miközben megjelent a pedagógusok kirúgásáról szóló hír.
A Vörösmarty diákbizottságának az elnöke elmondta, a pedagógusok kirúgása mellett más is történt, ennek illusztrálására felállított egy idővonalat:
- 10 órakor online diákparlament kezdődött az Oktatási Hivatal szervezésében;
- 12:45-kor lehozta a Telex, hogy 8 tanárt kirúgtak 3 iskolából – miközben még tartott az országos diákparlament;
- 14:00-kor hivatalossá válik a tüntetés;
- 14:20-ra biztossá vált, hogy melyik iskolából hány tanárt rúgtak ki;
- 14:27-kor folyamatosan szaggatott csengő szólt az iskolában. Ekkor már teljes volt a pánik állítása szerint;
- 14:44-kor a tanárok kijöttek a rögtönzött értekezletükről, de nem tudták megmondani a diákoknak, hogy mi lesz holnap, vagy akár a jövőhéten.
- Ezután tudták meg, hogy egy táppénzen lévő tanárukat rúgták ki.
Utána idézett az elbocsátott tanár bemutatkozásából, ami az iskola honlapján olvasható.
A résztvevők rendszeresen skandálták az „általános sztrájk” és a „csend nem rend”, „rendőrállam nem jogállam”, valamint az örök klasszikus „szabad ország, szabad oktatás” rigmusokat is.
Rábai János, elbocsátott pedagógus az összefogás erejéről beszélt
Következő felszólaló Rábai János pedagógus, a Karinthy gimnázium elbocsátott tanára volt, akinek az osztálya az elmúlt héten ballagott – ennek ellenére ma kirúgták.
„Azt mondták, hogy nem fejezhetem be velük – hát be fogom!”
– tett fogadalmat a pedagógus, akit végzős osztálya éléről bocsátottak el. Közölte, hogy míg a diákok a tanárokkal vannak, ők vice versa – és nem fogja hagyni, hogy a hatalom fájdalmat okozzon a diákjainak.
Kifejtette, hogy nem lesz vége se a tüntetéseknek – se a megfélemlítéseknek. Ez a hatalom nem fél és nem fog megállni nyolc tanárnál, de ha összefognak, akkor elérhetnek mindent amit akarnak. Felszólította a hallgatóságot, hogy nyerjenek erőt egymásból, a tanár-diák kapcsolatok legszebb formáiból.
Berta Beáta ma nem engedetlen, hanem mérges a kollégái kirúgása miatt
Reggel helyettesített, majd elkezdett megtartani órákat. Majd az ötödik óra után felhívta egy újságíró, hogy megkérdezze a hírt, hogy őt is elbocsátották-e. Ekkor tudta meg, hogy a belügy sajtóosztálya nyilvánossá tette a kirúgásokat, még azelőtt, hogy az érintettek értesültek róla.
Később az igazgatótól telefonon tudta meg, hogy hat kollégáját kirúgták, őt éppenséggel nem. Végül saját kérésére ő szólhatott a kollégáknak arról, hogy elbocsátották őket.
A pedagógus kifejtette, hogy nagyon jó hogy ilyen sokan eljöttek a tüntetésre, és emlékeztetett, hogy „a csend nem rend”.
A pedagógus egy gyertyát is megmutatott, amit két hónapja a kölcseys tanárok kirúgásakor gyújtottak meg egy kollégával – akit most úgyszintén kirúgtak. Két hónapja eloltották a gyertyát, most viszont újra meggyújtják, és
azt fogja jelképezni, hogy a Karinthy tanárainak jelentős része határozatlan idejű munkabeszüntetésbe kezd holnaptól, akárcsak a Tanárok a Tanárokért mozgalom több száz tagjának jelentős része.
A pedagógus azt kérte, hogy a résztvevők vigyék hírét a tiltakozásnak, és kezdjenek olyan akciókba, amit már nem lehet nem észrevenni.
Nemcsak a belügy, a diákság véleménye is megingathatatlan
Az Eötvös egy diákja az elbocsátott Kapin Lillától tanult matematikát. Végtelenül sunyinak tartja, hogy a közlemény eleinte csak az intézmények és az érintettek számát közölte, így nem lehetett tudni, kikről van szó.
Feltette a kérdést: az lenne a cél, hogy folyamatos félelemben éljenek? Hogy bármikor eltávolíthassanak egy diákok számára fontos tanárt?
Felháborítónak tartja, hogy az intézkedéseket a diákok érdekeire fogják, hogy amögé bújnak, hogy a tanárok a példátlan kitartásukkal és bátorságukkal a diákok tanuláshoz való jogát féltik.
„Azt mondják, a diákok tanulni járnak iskolába – de hogyan járjanak, ha elveszik a tanáraikat? Ha bizonytalanságba taszítják a tanárokat, miután évek óta korlátozzák a szakmai szabadságukat?” – hívta fel a figyelmet a diák az áldatlan helyzetre.
Kifejtette, hogy ez nem az érdekük, és hónapok óta hangoztatják, hogy változást szeretnének – ezt letagadni pedig „arcátlan hazugság”.
Említette,hogy még mindig csak ígérgetnek a pedagógusok bérköveteléseivel kapcsolatban, és még azt is az uniós támogatásokhoz kötik. Ráadásul a tanárok kirúgásáról szóló közleményt azután adták ki, hogy kiderült, az EU forrásokat tart vissza, ezzel véleménye szerint a társadalom figyelmét kívánják megosztani.
Kifejtette, hogy a belügy célja hogy elbizonytalanítsák a diákokat – de ezt nem hagyhatják, ugyanis az erő az ő oldalukon áll. Ennek jegyében – a belügy szóhasználatát idézve – kifejtette,
„a diákság megingathatatlan, itt vagyunk, itt leszünk, és nem hagyjuk!
Az EDF tagja pedig végül emlékeztetett a menetrendre az elkövetkezendő hetekre:
- Szombaton a KLIK-nél tüntetnek,
- december 8-án országos ülősztrájkot tartanak az iskolákban,
- december 9-én pedig az MTVA-nál követelik hogy adjanak teret nekik a tévében.
Addig is, határozatlan idejű, felváltott virrasztás várható a Belügyminisztérium előtt.
A virrasztók támogatást is elfogadnak:
- ülőalkalmatosságokat, székeket;
- takarót;
- ételt;
- meleg italokat.
A szerdán elbocsátott tanárok közül
- hatan a XVIII. kerületi Karinthy Frigyes Gimnáziumban tanítottak,
- egyikük a belvárosi Eötvös József Gimnáziumban,
- a nyolcadik pedig a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban tanított.
Csorvásiné Ősi Judit, a Karinthy Gimnázium egyik kirúgott francia szakos tanára az ATV-nek nyilatkozva elmondta, hogy csütörtökön az iskola legalább tíz tanára nem fogja felvenni a munkát, hogy így tiltakozzanak kollégáik kirúgása ellen.
A tévé beszámol arról is, hogy négyen az igazgatótól tudták meg a felmondásukat, ketten pedig éppen távol vannak, így még nem vették át a leveleiket. Az is kiderült, hogy noha korábban mindenkit figyelmeztette, Csorvásiné Ősi Judit figyelmeztetését korábban visszavonták, mivel aznap mikor polgári engedetlenkedett nem volt órája – most azonban mégis elbocsátották.
Bízik benne, hogy a Tanárok a Tanárokért csoport betartja vállalását, miszerint nem veszik fel a munkát amennyiben még egy tanárt kirúgnak azért, mert részt vett a polgári engedetlenségben.
„Fel akartuk hívni a figyelmet arra, hogy milyen problémák vannak, de ez egy cinikus arcátlan hozzáállás volt, hogy nem hajlandóak velünk szóba állni ezért engedetlenkedtünk”
– nyilatkozta az elbocsátott pedagógus.
A 444-nek pedig nyilatkozott Kapin Lilla, az Eötvös József Gimnázium matek és biológia szakos tanára, aki a lapnak elmondta, hogy hivatalos levelet még nem kapott, de szerdán behívták az igazgatói irodába, ahol az iskola igazgatója és a három igazgatóhelyettes volt jelen, és közölték vele, hogy a nyolc kirúgott tanárból ő az egyik a rendelet alapján.
„Sokként ért, egyáltalán nem számítottunk rá, épp szerveztük a jövő heti sztrájkot. Szerintem az én kirúgásomnak azért is van rossz üzenete, mert 1,5 éve tanítok, tehát pályakezdő tanár vagyok”
– nyilatkozta a lapnak a pedagógus.
Ahogyan arról mi is beszámoltunk, hogy a legutóbbi két polgári engedetlenségi megmozdulás a budapesti Eötvös József Gimnáziumban, illetve a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban indult meg november végén. Ezen felül – mint arról szintén beszámoltunk – november elején a 18. kerületi Karinthy Frigyes Gimnázium több olyan tanára is újra a polgári engedetlenség eszközéhez nyúlt, akit legutóbb több ezer ember kísért el átvenni a figyelmeztető levelét.
Korábbi cikkünkben felhívtuk már a figyelmet a kölcseys tanárok kirúgása kapcsán, hogy
„a tankerület a jelek szerint adminisztratív-fegyelmező intézményként felügyeli, hogy az állami iskolákban mindenhol a nemzeti alaptantervnek megfelelő oktatást végezzenek a pedagógusok, ha pedig valaki ágálna bármilyen körülmény (például a megalázóan alacsony bérek) ellen, akkor történjenek meg a megfelelő retorziók, biztosítsák az adminisztratív szempontból zavartalan működést.
Fontosabb a rendszernek, hogy a rendetlenkedő tanárokat példát statuálva eltávolítsák, minthogy milyen színvonalú az oktatás, és megvan-e a megfelelő tanári létszám.”
A Tanítanék Mozgalom korábban kiadott egy közleményt, amelyben jelezték: folytatni fogják az ellenállást és a polgári engedetlenségi hullám szervezését az oktatásban, amíg az oktatási dolgozók bérét nem igazítja a kormány a diplomás átlagbérhez, nem adják vissza a tanárok sztrájkjogát és nem veszik vissza állásaikba a polgári engedetlenségi akciók miatt kirúgott pedagógusokat.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, valamint a Pedagógusok Szakszervezete is jelezte támogatását a kirúgott pedagógusoknak, egyszersmind elítélték a Belügyminisztérium módszereit.