A brit belügyminisztérium elektromos nyomkövetőt helyezne azokra a menedékkérőkre, akik – a nézetük szerint – „veszélyes vagy rendhagyó” útvonalakon jutottak a szigetországba, írja a BBC.
A 12 hónapos – a belügyminisztérium árulkodó megnevezése szerint: – „kísérletet” azokkal a felnőtt menekültekkel szemben alkalmazzák, akik lélekvesztőn vagy teherautók rakterében érkeztek az Egyesült Királyságba.
A kritikusok szerint az intézkedés – amely csütörtökön Walesben már gyakorlattá vált – bűnözőként kezeli az üldöztetés elől menekülőket, hiszen nyomkövetőt eddig csak azokra helyeztek, akikkel szemben bírósági eljárás zajlott, s félő volt, hogy megszöknek az ítélethirdetés elől.
A belügyminisztérium iránymutatása hangsúlyozza, hogy „kisgyermekekre és gyermeket váró nőkre nem helyeznek nyomkövetőt”, s a tervek szerint azokat is megkímélik, akik rabszolgaságból szabadultak vagy emberkereskedelem áldozatai lettek.
Az intézkedés célja, hogy a hatóságok nyomon kövessék, hogyan halad a menekültkérelmek elbírálása, s hogy kiderüljön, ezzel a módszerrel könnyebb-e kapcsolatot tartani az érintettekkel. Azt is figyelnék, hogy a kérelem során szükséges óvadék fizetése alól ki bújik ki.
Aki valamilyen mulasztást vagy vétket követ el, megfosztják a szabad mozgástól.
Boris Johnson miniszterelnök azzal indokolta a szabályozást, hogy „fontos biztosítani, hogy a menedékkérők ne tűnhessenek el csak úgy az országban”, egyébiránt pedig azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy az Egyesült Királyság „nagylelkű és befogadó ország”.
A kísérleti projekt napokkal azután indult, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) meghiúsította, hogy az Egyesült Királyságból Ruandába szállítsanak menedékkérőket. A brit kormány terve az volt, hogy a menekültkérelmek elbírálását kiszervezzék az afrikai országba.
Az első kitoloncolás heves ellenállásba ütközött. Mintegy kétszáz londoni gyűlt össze a délkelet-londoni Peckham városrészben, hogy megakadályozzák, hogy egy nigériai férfit elvigyenek a Bevándorlási Hivatal emberei, mivel lejárt a vízuma.