Hat állami és tizenhárom egyházi iskolában tartottak kedden polgári engedetlenségi akciót, hogy ezzel tiltakozzanak a kormány sztrájkot ellehetetlenítő rendelete ellen. Az egyházi iskolák pedagógusai kedden délelőtt a budapesti Móricz Zsigmond körtéren gyűltek össze, hogy felolvassák közös nyilatkozatukat, majd énekléssel folytatták performanszukat.
A Pedagógusok Demokratikus szakszervezetének (PDSZ) Facebook-oldalára felöltött rövid interjúból kiderül, hogy az egyházi iskolák tanári sem sokkal elégedettebbek helyzetükkel, mint az államiak. Az egyik résztvevő szerint bár infrastrukturálisan igaz, hogy az egyházi iskolák jobb állapotban vannak, de a bérezés, a munkakörülmények és a túlórák tekintetében ugyanolyan rossz a helyzet.
A keddi akcióhoz egy református és tizenkét katolikus intézményből csatlakoztak a 444 listája szerint:
- a Szent Angéla Gimnázium Ferences Általános Iskola és Gimnázium 21 pedagógusa és 16 támogatója,
- a budapesti Ward Mária Általános Iskola, Gimnázium és Zeneművészeti Szakgimnázium 14 pedagógusa és 21 támogatója,
- a budapesti Piarista Gimnázium 21 tanára és 3 támogatója,
- a kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda 20 pedagógusa és 22 tanári és 125 szülői támogatója,
- a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium 3 tanára és 7 támogatója,
- a váci Piarista Gimnázium 4 tanára,
- a dunakeszi Krisztus Király Római Katolikus Általános Iskola 11 pedagógusa és 10 támogatója,
- a győri Apor Vilmos Katolikus Iskolaközpont 9 pedagógusa és 6 támogatója,
- továbbá a Szent II. János Pál Iskolaközpont, a kiskunhalasi Református Kollégium Szilády Áron Gimnázium és Kollégium, a Petőfi Sándor Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium és a Sík Sándor Római Katolikus Iskola 1-1 pedagógusa;
- további 44 résztvevő és 136 támogató kolléga az intézmény megnevezése nélkül.
Kedden hat állami fenntartású iskolában nem vette fel a munkát a pedagógusok jelentős része:
- a veszprémi Vetési Albert Gimnáziumban:
- a budapesti a Kontyfa Általános Iskola és Gimnáziumban
- a Jakabszállási Általános Iskola pedagógusai és oktatást-nevelést segítő munkatársai:
- a székesfehérvári Zentai Úti Általános Iskola tanárai:
Valamint információink szerint a Gödöllői Török Ignác Gimnázium, a fővárosból a fent felsoroltakon kívül még a Nagy László Általános Iskola és Gimnázium, a Homoktövis Általános Iskola és a Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium több pedagógusa nem vette fel a munkát.
A február közepe óta zajló polgári engedetlenségi akciókban a Civil Közoktatási Platform térképes összesítése szerint
a tegnapi napig már mintegy 170 iskola több mint 3000 dolgozója vett részt:
Mint ismert, február 11-én éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amelyben a koronavírus okozta veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány szabályozza az iskolák sztrájk alatti működését. A rendelet értelmében egy esetleges sztrájk esetén a tanulóknak minden, a sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 óra és iskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kötelező szakképzett pedagógus által vezetett felügyeletet biztosítani. A sztrájk által érintett iskolákban ráadásul kötelező a tanórák 50 százalékának megtartása, az érettségi előtt álló diákoknak pedig a kötelező érettségi tantárgyainak egyetlen tanórája sem maradhat el a sztrájk miatt, vagyis a kormány arra kéri a pedagógusokat, hogy a sztrájk idején is dolgozzanak.
A szakszervezetek azonban nem hajlandóak elfogadni a kormányrendeletet, szerintük alapjogot sért az intézkedés. A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk sikerén felbuzdulva a PSZ és a PDSZ március 16-tól határozatlan idejű munkabeszüntetéssel kívánják elérni, hogy a kormány meghallgassa a követeléseiket. Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányának tagja a Klubrádió műsorában jelentette be, a sztrájkon kívül más akciókkal is készülnek a pedagógusok.