Ungvár • Kiküldött tudósítónk, Kiss Soma Ábrahám ma egész nap Ungváron beszélgetett oda menekülőkkel és helyiekkel, emellett pedig rövid helyzetjelentést is küldött nekünk.
Eszerint a legfeltűnőbb jele a válságnak a városban jelenleg az, hogy az emberek a bankautomaták előtt sorban állva próbálnak pénzhez jutni,
a város közhasználatú épületei (autóbusz-állomás, pályaudvar, de még a hotelek hallja is) gyéren világított, a lámpák jelentős része nincsen felkapcsolva, tehát az elektromos áramszolgáltatásban is spórolás állt be.
Az általános mozgósításnak a helyszínen kézzel fogható jelei vannak, a behívók a 18 és 60 év közötti férfiaknak már érkeznek, de kényszersorozás még nem jellemző.
A határ ukrán oldalán azonban őket már nem engedik át, míg tegnap jó páran még átjutottak.
Záhonyhoz hasonlóan pedig Kárpátalján is készülnek a menekültek fogadására, például a katolikus templom magyar plébánosa készül az ország belső részéből érkező menekültek érkezésére, őket már lehet látni a városban, de a katolikusokhoz még nem érkeztek meg.
Egy Kijevből érkező, fiatal nő a Mércének a helyszínen elmondta, csütörtök éjszaka 10 órakor a támadások hangjaira ébredtek, és azonnal csomagolni kezdtek, ezek után a barátaikkal az óvóhelyeken töltöttek fél napot.
Később a társaság fele a maradás, a másik fele, tehát ők pedig a vasútállomásra mentek, Ungvárra tudtak jegyeket szerezni.
Most pedig egy buszra várnak, ami tovább viheti őket. A nő elmondta azt is, nem szerveznek evakuáló vonatokat Kijevből. Ő maga Szlovákiába próbál eljutni, ahol azt tervezi, nagyobb biztonságban lesz, és találkozhat a barátaival is.
Hozzátette azt is, azért nem Magyarország felé veszik az irányt, mert úgy tudja, ott „nem engedik át az embereket.” Eközben azonban csütörtök este 10 órakor a magyar kormány rendeletben oltalmazotti ideiglenes státuszt adott minden jelenleg Ukrajnában tartózkodó embernek.