Barcelonában 45 ezer euróra büntettek meg egy lakásügynökséget és egy tulajdonost, amiért származása miatt nem voltak hajlandóak bérbeadni egy ingatlant egy marokkói származású férfinek, írja az El País. A lap szerint nem ez az első olyan eset, amely során azért büntettek meg valakit, mert rasszista okokból nem adta ki a lakását.
Ezzel pedig hivatalosan is a barcelonai városi tanács az első olyan önkormányzati intézmény, amely jogi lépéseket is tett annak érdekében, hogy a lakhatáshoz való hozzáférést semmilyen származási ok ne akadályozhassa.
A lap szerint mérnök végzettségű, marokkói származású Mehdi feladott egy hirdetést, amely szerint lakást keresett közel a munkahelyéhez és strandhoz. Egy internetes portálon végül rá is bukkant az igényeihez illő ingatlanra, majd miután megnézte, kifejezte bérlői szándékát és a megfelelő iratokkal bizonyította, hogy fizetőképes is.
Később az ingatlancégtől telefonon keresték, hogy megkérdezzék, milyen származású, majd azt mondták, hogy már bérbeadták a lakást másnak, és nem keresték többé. Hetekkel később Mehdi rájött, hogy a lakás még szabad.
Mehdi ekkor segítséget kért egy „európai nevű” barátjától, hogy ugyanazon az ingatlanirodán keresztül érdeklődjön a lakás iránt. Az ismerős ugyanúgy alátámasztotta fizetőképességét, az ingatlanügynök pedig hajlandó is lett volna számára bérbeadni a lakást. Ezután állapították meg, hogy a probléma nem a fizetőképességben vagy a lakás rendelkezésére állásában rejlik.
A városi tanács második alkalommal rótt ki büntetést ilyen ügyben, bár az első esetben kimondottan csak spanyoloknak hirdették meg a lakást. A tanács szerint az ehhez hasonló esetekben kifejezetten nehéz eljárást kezdeményezni, ugyanis ritka az, hogy a történtekről írásos feljegyzés történik. A legtöbb áldozat a bizonyítékok hiánya miatt nem tesz feljelentést.