Összecsapások zajlottak újfent a jeruzsálemi Al-Aksza mecsetnél a palesztinok és az izraeli rendőrség között, miután szervezett csoportokban izraeliek vonultak át a muszlim szent hely közelében.
A Palesztin Hatóság közlése szerint az izraeli rendőrök erőszakkal távolítottak el muszlim hívőket, hogy helyet csináljanak az izraeli látogatóknak, és ennek során gumilövedékeket is használtak.
They brutally assaulted her.. Documenting the occupation forces’ abuse of a Palestinian station in the courtyards of Al-Aqsa Mosque a while ago#SaveSheikhJarrah pic.twitter.com/fv0E0ILng1
— ✌️🇵🇸✌️ Mohammed Najjar (@hamada_pal2020) July 18, 2021
A Hatóság az izraeli zsidó felvonulásokat provokatívnak tartja, és szerintük azok „komoly fenyegetést jelentenek a biztonságra és a stabilitásra.”
Naftali Bennett izraeli miniszterelnök közölte, hogy az izraeli zsidók látogatásai folytatódni fognak, és fent fogják tartani addig is a rendet a helyszínen.
Az utóbbi években zsidó telepesek sok épületet vásároltak fel a Sejk Dzsarra negyedben Kelet-Jeruzsálemben, és sok más ingatlan tulajdonjogát kérdőjelezték meg, évtizedekkel korábbi zsidó lakosokra hivatkozva. Az ennek nyomán járó konfliktus májusban sok éve nem látott mértékben szított fel az erőszakot, az Al-Aksza mecsetnél zajló több napos összecsapások után a Hamász rakétáik ezreit lőtte ki Izrael területére, melyre válaszul az izraeli légierő és tüzérség rengeteg épületet lebombázott a Gázai övezetben.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa által is megerősített adatok alapján legalább 270 palesztin állampolgár ember vesztette életét, köztük 68 gyerek a májusban zajló erőszakos cselekmények következtében, emellett körülbelül 74 ezren kényszerültek elmenekülni otthonaikból. A legtöbb áldozattal a Gázai övezetben zajló Hamász és Izrael közötti 11 napos harcok jártak . A konfliktus végül egy tűzszüneti megállapodással zárult.
Azóta – ahogy arról a Mércén is beszámoltunk – kormányváltás történt Izraelben, amely során mérsékeltebb pártok is bekerültek a kormányba, mint például a Manszúr Abbász-féle Egyesült Arab Lista, vagy a centrista Jes Atid is, ám a miniszterelnök, Naftali Bennett maga is telepespárti jobboldali politikát folytat.
A jelenlegi kormánykoalíció legmeghatározóbb tagjait ebben a cikkünkben mutattuk be.
(Reuters)