A több más, jelentős tiltakozásokat kiváltó törvénnyel – így a Fudan-törvénnyel és a homofób törvénnyel – ugyanazon ülésen megszavazott lakásprivatizációs törvényt a másik két jogszabálymódosítással ellentétben
alkotmányossági aggályok miatt nem írja alá Áder János
– olvasható a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján.
Az államfő az alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatára megküldte az Alkotmánybíróságnak a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvénymódosítást.
Áder álláspontja szerint a törvény célja, vagyis hogy a rendszerváltás előtti kizárólagos állami tulajdon privatizációja keretében 1994-1995-ben az állami és önkormányzati lakások megvételének lehetőségéből kizárt, világörökségi helyszínen (praktikusan leginkább Budapest I. kerületében és az Andrássy úton) lévő lakások bérlői számára piaci ár alatt lehetővé tegye a lakások megvételét,
önmagában nem összeegyeztethető az Alaptörvénnyel.
Érvelésében egy 1993-as alkotmánybírósági határozatra is hivatkozik, amely szerint „a vételi jog alkotmányos szabályozása esetén nem alkotmányellenes, ha az állam a műemléképületekkel és az azokban lévő lakásokkal kapcsolatos védelmi feladatát oly módon kívánja teljesíteni hogy e lakásokra nézve nem teszi lehetővé a vételi jog előírását. Ez a feladat ugyanis megköveteli, hogy csak olyan vevők szerzhessék meg a műemlékek tulajdonjogát, akik képesek az ebből adódó sajátos védelmi és karbantartási követelményeknek megfelelni. A vételi jog ilyen szempontú válogatásra nem ad lehetőséget”.
Áder hozzáteszi, hogy az Alaptörvény az 1993-ban érvényben lévő Alkotmányhoz képest a kulturális örökséget illetően még szigorúbb követelményeket támaszt. A köztársasági elnök megjegyzi, a hogy a most hatályos lakástörvény ugyancsak lehetőséget ad az ilyen lakások elidegentíésére, azonban kizárólag műemléki hatóság hozzájárulásával.
Áder János az Alkotmánybíróságnak címzett indítványában azt írta: álláspontja szerint a világörökségi területen és a védőövezetében lévő állami és önkormányzati tulajdonú, a kulturális örökség részét képező műemléki ingatlanok teljes körének vételi joggal történő megterhelése, és ezáltal feltétel nélküli magántulajdonba adása a világörökségi és a műemléki speciális védelmi igényre tekintettel, valamit a visszalépés tilalmából következő biztosítékok és garanciák, továbbá az egyedi mérlegelés hiánya miatt
nem felel meg az alaptörvény egyes rendelkezéseinek, ezért alaptörvény-ellenes.
Mint arról beszámoltunk, az törvény első, ellenzéki és fideszes városvezetői körökben is nagy felháborodást kiváltó verziójával szemben – amely az ország összes önkormányzatát kötelezte volna a bérlakások áron alul történő eladására – a végszavazás előtt jelentősen átírták a törvényjavaslatot. A parlament által megszavazott változat kizárólag olyan lakások esetében áll fenn, amelyek világörökségi helyszínen vannak és annak védőövezetében, műemléképületben találhatóak, illetve olyan házakban, amelyek akkor elidegenítési és terhelési tilalommal terheltek voltak, de azóta ezt a korlátozást feloldották.
A törvényt még az utolsó pillanatban is toldozta-foldozta a Fidesz, az összegző módosító javaslat szerint például a cserélt bérleti jogok esetében az 50 százalékos vételár 35 százalékra csökkent. Ez – mivel egyösszegű fizetésnél 5 százalék kedvezmény is jár a vevőnek – azt jelenti, hogy akár a becsült forgalmi érték kevesebb mint harmadáért kerülhet az ingatlan a lakáscserével bérlőkké váltak tulajdonába. További könnyítés volt, hogy az egyszer már 25-ről 15 évre csökkentett részletfizetési futamidő visszaáll 25 évre.
A törvény megszavazásának napján Kovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület és A Város Mindenkié képviseletében cvilek sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott,egy jóvátételnek álcázott törvényt fogadtak ma el, ami valójában indokolatlanul juttat vagyonhoz egyeseket, így a Fidesz hűbéreseit is, akik az elmúlt években kétes körülmények között jutottak önkormányzati bérlakáshoz. „Mindeközben a lakhatási válságot nem kezeli a kormány, de közös kulturális örökségünket, az Andrássy út és a vár műemlékeit, százmilliós közös vagyonunkat árusítják ki töredékáron” – mondta.
Korábban a Város Mindenkié aktivistái egy tíz méteres molinót függesztettek ki STOP PRIVATIZÁCIÓ felirattal a Clark Ádám téri Alagút fölé, hogy tiltakozzanak a Böröcz László által benyújtott törvénymódosító javaslat ellen: