Türelmet és együttműködést kértek a járványvédelem képviselői a vendéglátósoktól hétfőn, az operatív törzs rendes napi sajtótájékoztatóján. Az MTI beszámolója szerint Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese úgy fogalmazott, „a védekezés közös ügyünk”, a szabályok betartása a járvány elleni védekezés garanciája. Elmondása szerint vendéglátóüzletekre vonatkozó korlátozásokat akkor lehet enyhíteni, ha megfelelő mennyiségű vakcina érkezik, és sok embert beoltanak.
Ennek ellenére egyre több jele van annak, hogy a vendéglátóhelyek működtetőinek és dolgozóinak körében, illetve az állampolgárok között is egyre nő a türelmetlenség a november óta tartó szigorú korlátozások miatt. Főleg annak fényében, hogy az iparág képviselői nem sok támogatást kaptak a kormánytól, holott a lezárások szinte teljes egészében ellehetetlenítik működésüket.
A hétfői nap folyamán több ellenzéki politikus is az eddigi korlátozások felülvizsgálatát szorgalmazta.
Soproni Tamás, Terézváros momentumos polgármestere is beállt azok sorába, akik az „észszerűtlen korlátozások” felülvizsgálatát kérik. Mint Facebook-bejegyzésében rámutatott,
„(n)em arról beszélek, hogy nyissunk ki mindent, az edzőtermektől a szórakozóhelyekig, csak arról, hogy az észszerűtlen korlátozásoknak vessünk véget. Mert ezen is emberéletek múlnak.”
A főváros VI. kerületének vezetője úgy látja, a társas lények vagyunk, ezért a bezártság is „iszonyatos lelki teher”, amely ma még beláthatatlan, hosszú távú károkat is okozhat.
A korlátozások mentális egészségünkre gyakorolt hatásai mellett kitér a gazdasági hatásokra is, és kiemeli a vendéglátóhelyek nehézségeit.
„Terézváros polgármestereként pontosan látom, mit jelent ez a turizmusban és a vendéglátásban dolgozók részére. A véget. Felszolgálók, pultosok, zenészek, szakácsok, takarítók élnek nulla forint bevételből hónapok óta. Sokan közülük családos emberek. És ez így nem tartható tovább.
Nem tartható, hogy a kormány az ujját sem mozdította a vendéglátósokért. Különösen Budapesten, ahol Mészáros Lőrinc szállodáinak jutott pár tíz milliárd, a fővárosi vendéglátósoknak nem. Egyszerűen elengedték a kezüket” – írja.
Soproni azt is hangsúlyozza, a vírus megállítása az első, ugyanakkor eljött az ideje, hogy felülvizsgáljuk az eddigi intézkedések észszerűségét.
„Biztosan jó ötlet 7 órakor bezárni az üzleteket, hogy soha nem látott tömegeket zsúfoljunk össze? Biztosan növelné az esetszámot, ha este 8 után lemehetnénk futni vagy akár sétálni a párunkkal, ezzel is óvva a mentális egészségünket? Biztosan többen betegednének meg, ha másoktól méterekre leülnénk egy teraszra, hogy megigyunk egy kávét?”
A kerületvezető továbbra is fontosnak tartja a maszkviselést, az idősek fokozott védelmét, a távolságtartást és a higiéniát, ugyanakkor megfogalmaz pár olyan javaslatot is, amely szerinte észszerű enyhítése lenne az eddigi korlátozásoknak:
- Engedélyezzék a vendéglátóhelyeknek, hogy kinyissák a teraszaikat.
- A beoltottak kapják meg az oltási kártyát, és annak birtokában hadd fogyasszanak akár a vendéglátóhelyeken belül is.
- Kezdődjön később a kijárási korlátozás, tartsanak tovább nyitva a boltok.
- Hadd sportoljanak vagy tegyenek egy egészségügyi sétát akár éjjel is az emberek.
Tavaly márciusban megszűnt számunkra a világ, amit ismertünk. Hazaküldtük az egyetemistákat és a gimnazistákat, bezártak…
Posted by Soproni Tamás on Monday, January 25, 2021
Hasonló álláspontra helyezkedett Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője is, aki szintén úgy látja a vendéglátóipar szereplői nem bírják tovább fenntartani magukat.
A szocialista politikus ezért a színházak, mozik, múzeumok, állatkertek nyitását szorgalmazza, bizonyos feltételek mellett, amennyiben garantálható a megfelelő távolságtartás. Ő is engedélyezné a vendéglátó-egységek kinyitását, amennyiben azok erkélyekkel rendelkeznek.
Néhány napja nagy ijedtséget váltott ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) belső körlevele, amely arra hívta fel a vendéglátósok figyelmét, hogy előreláthatóan pünkösdig ne számítsanak arra, hogy nyitni tudnának.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ azonban gyorsan cáfolta is ezt, „alaptalan, felelőtlen rémhírnek” minősítve azt.
Ahogy arról a Mérce beszámolt, a vendéglátós szakma már az őszi korlátok bejelentésekor kétségbeesésének adott hangot, a gyülekezési tilalom bevezetése előtti estén még egy demonstrációt is tartottak, amelyen a kormány szemére hányták az ágazat támogatásának elmaradását. Ahogy az egyik résztvevő kollégánknak elmondta:
„Azt hazudta a kormány, hogy kapott a vendéglátóipar támogatást. Azon kívül, hogy a Mészáros Lőrinc milliárdokat kapott, semmit nem kapott a vendéglátás.”
A kormány ugyan novemberben bejelentette, hogy a lezárások által érintett szektorokban átvállalja a bérköltségek felét, ám ahogy akkor arra felhívtuk a figyelmet, ezeket a bértámogatásokat csak utólag folyósítja a kormány, a munkáltatóknak előbb ki kell fizetniük a dolgozóik teljes bérét, ami sok helyen, épp a legnehezebb helyzetben lévő cégek esetén, kivitelezhetetlen.
Ilyen körülmények között nem meglepő, hogy egyre szaporodnak azok a hírek, amelyek egy-egy vendéglátóegység egyoldalú kinyitásáról szólnak. Az ilyen magánakciók mellett azonban arról eddig még nem érkezett hír, hogy az érintett iparág képviselői valamilyen közös érdekvédelmi szervezet keretein belül próbálnának meg fellépni.