Levélben fordult a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség és a Dunaferr Ifjúsági Szervezet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, Szijjártó Péter külügyminiszterhez és Palkovics László innovációs és technológia miniszterhez, felhívva figyelmüket: aggódva figyelik, hogy a Dunai Vasmű termelésével, illetve törvényes működésével valami nincs rendben, és ezt már a saját bőrükön érzik a munkavállalók.
A Dunaferr az elmúlt tíz évben – két év kivételével – veszteséges, a dolgozók a munkahelyek megtartása érdekében folyamatosan mondanak le egyes juttatásaikról, azzal a feltétellel, hogy azokat később megkapják. Az érdekvédelmet azonban nehezíti, hogy a cég augusztus 14-én felmondta a pluszjuttatásokat biztosító kollektív szerződéseket, október óta pedig a fizetésüket, illetve a béren kívüli juttatásaikat is csúsztatva kapják meg a dolgozók. Ezzel a szakszervezetek szerint a cég sorozatosan megsértette a Munka Törvénykönyvét, és folyamatosan nehéz helyzetbe hozta a munkavállalókat. Ahogy azt a Mércén is megírtuk, a Vasas ezért jogi útra terelte az ügyet, a bíróság pedig elmarasztalta a Dunaferrt.
A munkáltató intézkedései miatt azonban a szakszervezetek szerint már meg is indult a munkavállalók elvándorlása bizonyos munkakörökben, ami komoly veszélyt jelenthet a Dunaferr jövőbeni működésére.
„A munkabérek kifizetésének átütemezéséből, és a jelenlegi termelési szintből feltételezhető, hogy a szeretet ünnepére sem készülhetnek felhőtlenül azok a munkavállalók, akik a Covid-19 vírus által nehezített körülmények között is erejükön felül teljesítenek.
Felháborítónak tartjuk és elítéljük, hogy a Dunaferr vezetése szándékosan és tudatosan lábbal tiporja a magyar törvényeket és fennhéjázó módon, törvényen felülinek érzi magát. Ezzel a Dunaferr dolgozóinak, családtagjainak, a térségben és a régióban élő embereknek a megélhetését veszélyeztetik”
– írják a szakszervezetek.
Levelükben emellett arról is tájékoztatják a minisztereket, hogy bár a cég igazgatósága nemrég kétszer is összehívta közgyűlését, ahol igazgatósági tagokat, bizottsági tagokat, illetve igazgatót kellett volna választani a vállalat élére, ez azonban minden alkalommal meghiúsult, ugyanis a többségi részvény tulajdonosi képviselő nem jelent meg.
„Véleményünk szerint a magyar törvényeknek az ISD Dunaferr Zrt. működése jelenleg nem felel meg, mivel sem igazgatósága, sem felügyelő bizottsága, sem cégvezetője nincsen”
– hívják fel a figyelmet.
A szakszervezetek szerint ráadásul mindez oly mértékben hat a nemzetgazdaságra, amely az állam számára mindenképpen fontos kell, hogy legyen:
nem lehet kérdés, hogy a nemzetgazdaságnak szüksége van erre az acélgyárra, szükség van azokra a munkavállalókra, akik erejüket és olykor egészségüket nem kímélve mindent megtesznek azért, hogy a Dunaferr működjön – olvasható a levélben.
Bár a Vasas többször is próbált egyeztetni a menedzsmenttel, majd tüntetést is szervezett Budapesten az Orosz Föderáció Nagykövetsége előtt, illetve Dunaújvárosban, az elégedetlen dolgozók hangja úgy tűnik, nem ért el a tulajdonosokhoz.
„Reméljük, hogy segélykiáltásunk elér Önökhöz, és mindent megtesznek azért, hogy a Dunaferr munkavállalóinak munkahelye megmaradjon és a csaknem 100 ezer érintett magyar állampolgár megélhetése, jövője biztosított legyen”
– üzenik a szakszervezetek a minisztereknek.