Körülbelül 5 nappal ezelőtt hagyta el Líbia partjait egy menekülteket szállító hajó, amelyben mintegy 70 ember zsúfolódott össze, hogy elérjék Európa partjait. A hajóról csütörtökön segélyhívás érkezett az Alarmphone (Segélyvonal) nevű, Földközi-tengeren bajbajutottak segélyhívásait fogadó szervezethez.
A hívást regisztrálták, és eljuttatták több állami hatósághoz, valamint a nemzetközi sajtóhoz is. A segítségkérők arról számoltak be hívás közben, hogy egy máltai hajó közelítette meg őket korábban, de segítségnyújtás nélkül továbbhajózott, majd egy másik érkezett, erről a legénység egy része átszállt, majd
megrongálták a hajó motorkábelét, és közölték a segélykérők szerint, hogy „Itt hagyunk meghalni titeket a vízben. Senki nem jöhet Máltára.”
++ Attack on migrants at sea? ++
The ~70 people in distress near #Malta called us moments ago & said: „We have an emergency here. Malta military came and cut cable of motor. Water is in the boat. Malta military said ‘I leave you to die in the water. Nobody will come to Malta.’” pic.twitter.com/ds0OGPh7Ob
— Alarm Phone (@alarm_phone) April 9, 2020
Miután a szervezet beszámolt Twitterén az esetről, néhány órával később máltai hajók mégis kimentették a bajbajutottakat a tengerből, de az ország hatóságai nem kommentálták az esetet egy szóval sem.
A koronavírus-járvány kitörése óta több mediterrán ország zárta már le kikötőit a tengeri mentők elől. Olaszország kedden az összes kikötőjét „nem biztonságosnak” titulálta, Málta és Líbia csütörtökön tette ugyanezt.
„Ez az incidens mutatja, hogy az európai hatóságok a koronavírus-járványt használják fel arra, hogy ne kelljen segítséget nyújtaniuk a tengereken bajbajutottaknak, és hogy megszeghessenek vonatkozó tengeri és emberi jogi törvényeket. „
– nyilatkozta Maurice Stierl, az Alarmphone egyik aktivistája.
Mindeközben jelenleg az egyetlen, Földközi-tengeren cirkáló civil mentőhajó, az Alan Kurdi 149 kimentett emberrel a fedélzetén hánykolódik kikötő nélkül a legutóbbi rendelkezések miatt. A máltai és olasz hatóságok is megtagadták tőlük mind az üzemanyag-, mind az élelmiszer-, mind a gyógyszer-felvételt. Az olasz partiőrség egyetlen, mentális gondokkal küzdő embert evakuált a fedélzetről.
Az Alan Kurdi legénységének nem ez az első komolyabb nehézsége, amivel szembe kell néznie: ősszel a Mérce is beszámolt róla, hogy a líbiai milíciák rálőttek a mintegy 90 embert éppen mentő Alan Kurdi hajón tartózkodó európai önkéntesekre, ugyanakkor senki sem sérül meg, és az összes vízbehullott embert sikeresen ki tudták menteni a hajóra.
Egy további, menekültekkel teli csempészcsónakot azonban a magát partiőrségnek nevező milícia már maga tartóztatott fel, és kísért vissza a parthoz.
(Der Spiegel)