Több tízezer klímatüntető -köztük rengeteg kerékpáros – szakította félbe szombaton a nemzetközi frankfurti autókiállítást, az IAA Motor Show-t.
A tüntetők a belső égésű motorok gyártásának leállítását és a környezetbarát járművekre való átállást követelték. A demonstrálók közül azért jöttek sokan biciklivel, hogy jelezzék: a zéróemissziós járművek mindennapi használata jelenti a hatékony küzdelmet a globális felmelegedés ellen.
Sok különböző civil csoport képviseltette magát a rendezvényen: jelen volt a Greenpeace, a péntekenként most több hónapja globális klímatüntetéseket szervező Extinction Rebellion és a Critical Mass is. A kerékpáros tüntetők számára egy autópályaszakaszt is lezártak Frankfurt mellett.
Tens of thousands of climate demonstrators turn up on bicycles to protest Germany’s biggest automobile show in Frankfurt pic.twitter.com/AxVAADjPvs
— TRT World Now (@TRTWorldNow) 2019. szeptember 15.
A rendőrség szerint 15 ezren vettek részt a demonstráción, míg a szervezők 25 ezer főre taksálják a tüntetők számát, akik között 18 ezer biciklista volt jelen.
A szombati tüntetésen egyébként elsősorban az utcai terepjárókra irányult a tüntetők haragja: a környezetvédők szerint ezek csupán súlyosan szennyező státuszszimbólumok, amelyeknek semmi keresnivalójuk a városi közlekedésben. Azzal kapcsolatban is nemtetszésüknek adtak hangot, hogy az IAA-n újonnan bemutatott, a gyártósorról frissen legördülő autók háromnegyede továbbra is gázolajjal és benzinnel működik.
🌍 Thousands of protesters, many on bicycles, gathered in 🇩🇪 Frankfurt, Germany to protest outside the city’s motor show, part of a new wave of environmental activism.
They’re pressing the car industry to go green and abandon internal combustion engines https://t.co/uGoaX4G8qS pic.twitter.com/0hywSL5MBw
— AFP news agency (@AFP) 2019. szeptember 14.
A Greenpeaace arra is rámutatott, hogy az autós fesztiválon magát képviseltető nagy autógyártó cégk, mint a Volkswagen, a Daimler és a BMW együtt több szén-dioxid légkörbe bocsátásárt felelősek, mint egész Németország államként.
Az időzítés sem volt véletlen: Angela Merkel kormánya pénteken tárgyalt arról, hogy 2030-ig 65 százalékban támaszkodna a német gazdaság megújuló energiaforrásokból származó energiára.
Hogy mi lesz az ambiciózus klímatervből, az várhatóan szeptember 20-án (pénteken) derül majd ki, ekkor hozzák majd nyilvánosságra ugyanis az erre vonatkozó költségvetési részleteket. A a globális klímavédelem szempontjából is kulcsfontosságú német klímatervet három nappal a New York-i nemzetközi klímakonferencia előtt fogják bemutatni.