Lovász László, az MTA elnöke tudomásul vette a kutatóintézet-hálózat leválasztását, május végéig kaphatnák meg a kutatóintézetek a dologi forrásokat – ezek a leglényegesebb fejleményei az Akadémia és az Innovációs és Technológiai Minisztérium közti pénteki tárgyalásnak, amiről honlapján számolt be az MTA.
Március 8-án ismét találkozott az MTA és az ITM tárgyaló delegációja, Lovász László és Palkovics László vezetésével – írják. A döntés-előkészítő tárgyalás végén a két vezető közös szándéknyilatkozatot írt alá, amelynek a következő hetekben a tárgyaló felek még kidolgozzák a részleteit, és az így születő javaslat az Akadémia legfőbb döntéshozó testülete, a Közgyűlés elé fog kerülni.
A szándéknyilatkozat megtalálható az MTA honlapján, szó szerint így hangzik:
I. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke tudomásul veszi a Kormány szándékát, miszerint az MTA kutatóintézet-hálózatát az Akadémia szervezetén kívül kívánja működtetni.
II. A tárgyaló felek megállapodnak abban, hogy az MTA kutatóintézet-hálózatának 2020. január 1-től történő működtetésére a következő elvek mentén dolgoznak ki javaslatot:
- Az MTA kutatóintézet-hálózata az új struktúra kialakulásakor egyben marad, az esetleges belső strukturális változtatásokról az új Irányító Testület dönt.
- A létrehozandó Irányító Testület(ek)be az MTA és a Kormány paritásos alapon küld képviselőket, a tudományos közösség többségi részvételének biztosítása mellett. A testület elnökét az MTA elnöke és a tudománypolitikáért felelős miniszter konszenzusos javaslata alapján a miniszterelnök nevezi ki.
- Az MTA kutatóintézet-hálózat által használt/működtetett vagyon az MTA tulajdonában marad. Az érintett vagyon új konstrukcióban történő rendelkezésre bocsátásának jogcímét meg kell határozni.
- Az intézetek az MTA névjegyét („brandjét”) használhatják, ha az MTA követelményeinek megfelelnek.
- A kutatóintézet-hálózat világos, hosszú távú stratégia mentén (beleértve a finanszírozást is) működik.
- Az intézethálózat működtetését önálló jogi személy végzi. Ennek jogi formáját a tárgyaló felek később egyeztetik.
- Az ITM minisztere biztosítja a 2019. január 1. és 2019. május 31. közötti időszakra az MTA kutatóintézet-hálózat működését szolgáló személyi és dologi forrásokat.
- A fenti elvek szerinti megállapodást követő időszakban az új irányítási rendszer életbe lépéséig az MTA kutatóintézet-hálózat finanszírozása legalább a 2019. évi színvonalon biztosított.
- A Kormány célja a kutatási források jövőbeli növelése.
Mint ismert, az ITM és az Akadémia konfliktusának kardinális pontjai a kutató-intézet-hálózat leválasztásának, illetve finanszírozásának a kérdése voltak. Maga a kutatóintézetek leválasztása tehát úgy tűnik, nem vitatéma többé a két delegáció között, és ha a közgyűlés rábólint, hamarosan egy, a kormány és az Akadémiai által delegált tagokból álló paritásos testület fogja vezetni a hálózatot.
Érdekesség, hogy a szándéknyilatkozat szerint az ITM egyelőre csak 2019. május végéig hajlandó biztosítani az idei évben mindeddig visszatartott dologi forrásokat, amelyeket a 2018-ban az Országgyűlés által elfogadott költségvetés elvileg garantálna. Ugyanakkor amennyiben nem hívnak össze rendkívüli közgyűlést, éppen május elején esedékes az MTA rendes évi közgyűlése, amelyen a fenti szándéknyilatkozatról is döntetnie kell az Akadémia legfőbb döntéshozó testületének.
Az Akadémia korábban bejelentette, addig nem hajlandó pályázni a kutatási forrásokra a minisztériumnál, míg írásos garanciát nem kapnak arról, hogy az MTA továbbra is megkapja alapfinanszírozását. A pályázatok leadásának határideje február 28-a éjfél volt, a minisztérium pedig az utolsó pillanatig sem adta meg azt a bizonyos írásos garanciát, így az intézetek végül nem pályáztak.
Korábban mi is írtunk arról, hogy egy héttel ezelőtt a Lovász László levélben tájékoztatta az akadémiai dolgozókat, hogy a tárgyalások során a kormány képviseletében eljáró tárgyalódelegáció világossá tette, kizárólag azt tartják elfogadható lehetőségnek, ha a kutatóhálózat teljesen leválik az MTA-ról. Az elnök akkor kifejtette, a tárgyalások a február 26-i elnökségi ülésen elfogadottaknak megfelelően folynak tovább az MTA delegációja részéről, ezekhez a címzettek – kutatók – további bizalmát és támogatását kérte az intézmény vezetősége nevében.
További kérdéseket vet fel az, hogy a nyilatkozat szerint bár a hálózat által használt vagyon az MTA tulajdonában maradna, „a vagyon új konstrukcióban történő rendelkezésre bocsátásának jogcímét meg kell határozni”, tekintve, hogy kedden döntött a parlament arról az új vagyonkezelési formáról, amely a spekulációk szerint az MTA vagyonát is kezelheti a jövőben.
Az MTA-ügyről szóló cikkeink ezen a linken érhetők el.