Reggel 11 óráig a szavazásra jogosultak 6,9%-a jelent meg a józsefvárosi időközi polgármester-választáson. Ez élesen szembemegy azzal a trenddel, amely a kerületet is magába foglaló, fővárosi 6-os országgyűlési egyéni választókerületben április 8-án volt megfigyelhető, akkor ugyanebben az időpontban már a lakosság 29%-a leszavazott.
Igazán komoly esemény a választás során eddig nem történt, azon kívül hogy az egyik, polgármesterségért induló független jelölt, Pintér Attila éppen ma reggel, a szavazás kezdete előtt jelentette be visszalépését.
Pintér korábban a Jobbik önkormányzati képviselője volt. A visszalépés után most a szavazólapokon kihúzzák a nevét.
Az időközi polgármester-választási kampány azonban ezúttal alig volt látható az utcákon.
A választást azért kellett kiírni, mert Kocsis Máté, az eddigi fideszes polgármester országgyűlési képviselői mandátumot szerzett.
Helyette a kormánypárt egyik alpolgármesterét, Sára Botondot indította el. Vele szemben a baloldal Győri Pétert, a Menhely Alapítvány volt elnökét támogatja. Mind Győri, mind pedig Sára kampányáról elmondható volt, hogy az csendes, a kerületen kívül alig észrevehető módon folyt.
A Fidesz részéről így sem maradt el a szelíd presszió: mint ahogy korábban beszámoltunk róla, Sára anyagainak óvodákban, szülőktől gyűjtöttek aláírást, az önkormányzati újság pedig csak az ő programját hirdette.
Nemrég derült ki az is, hogy egy csomó házba egyszerűen nem érkeztek meg időben a szavazási értesítők. Ezenkívül Sára a civil szférából érkező Győrit ellensúlyozni kívánva, maga is helyi civilek támogatásával kampányolt.
Győri Péter a kerület szociális helyzetére, a hajléktalanellátást hatékony megszervezésére koncentrálna a kerületben, és azt is megígérte, nem lesznek kilakoltatások önkormányzati lakásokból, ha őt választják meg.
Róna Dániel politikai elemző a részvételi arányok alapján az ellenzék szempontjából semmi jóra nem számít. Mint Facebook-oldalán írja:
Józsefvárosban 11 óráig 6,99% ment el szavazni, ami 77 százaléka a 11 órás 2014-es önkormányzati választási részvételnek (9,06%). Ez alapján kevesebb, mint 25%-os részvétel várható, ami kevesebb, mint 15 ezer embert jelentene. Tekintve, hogy a Fidesz az utóbbi választásokon minden alkalommal mobilizált legalább 10 ezer választót a kerületben, ez nem ígér túl sok jót az ellenzéknek.