Két törvényjavaslattal is előrukkolt kedden az MSZP-Párbeszéd tandem. Az egyik értelmében korrupcióellenes ügyészséget állítanának fel, amely kifejezetten a közpénzekkel való visszaélést vizsgálná. Harangozó Tamás szocialista képviselő a Hír TV-ben azt nyilatkozta, hogy a felállítandó korrupcióellenes ügyészség olyan visszaélésekben nyomozna, mint amilyen az Elios-botrány.
Lenne egy olyan ügyészség, főügyészség, amely kifejezetten a közpénzekkel való visszaélés ellen jönne létre. Mind országosan, mind megyei szinten lennének csápjai, szervezetei. Ha ilyen bűncselekmény gyanúja merül föl, akkor kizárólagos jogkörrel csak ez a kvázi elit csapat vehetne részt a nyomozásban, ők folytatnák le, és lenne fölötte egy olyan civil kontroll, ami a javaslat szerint egyébként a tudományos akadémia jogász civil szervezetekből és civilekből állna, mert ez egy nagyon markáns eszközrendszerrel rendelkező ügyészség lenne– nyilatkozta a politikus.
A korrupcióellenes ügyészség felállítását korábban már a Jobbik és az Együtt is jelezte, hogy jó ötletnek tartja a korrupcióellenes ügyészség gondolatát. Novemberben a Mérce megkérdezte az ellenzéki pártokat egy korrupcióellenes ügyészség gondolatáról. Az MSZP, a Párbeszéd, a DK, a Jobbik és az Együtt már akkor is jelezték, hogy jó ötletnek tartanánk egy ilyen intézményt.
Az LMP és a Momentum azonban különvéleményt fogalmazott meg. Hadházy Ákos, az LMP társelnöke akkor azt nyilatkozta, bár nem ördögtől való ötlet, de a jelenlegi keretek között nem lenne több haszna, mint a már létező intézményrendszernek.
Egy kormányváltás utáni Magyarországon pedig a rendes, független ügyészség is el tudná végezni a korrupcióellenes feladatokat.
A Karácsony Gergely vezette pártszövetség a miniszterelnöki tévéviták kötelezővé tételéről is javaslatot nyújt be az Országgyűlésben. A Tóth Bertalan szocialista és Szabó Tímea párbeszédes politikus által jegyzett indítvány kötelezővé tenné a tévévitákat a kampányban.
Két vitát írnának elő: az egyiken az összes országos listát állító párt listavezetője, a másikon pedig a közvélemény-kutatások szerint két legesélyesebb párt listavezetője csapna össze.
A javaslat szerint a vitákat a voksolás előtt legfeljebb 10 nappal és legkevesebb 5 nappal kell megtartani, és a miniszterelnök jelenléte kötelező lenne legalább az első vitán. Orbán Viktor utoljára 2006-ban vett rész ilyen jellegű televíziós vitán.
A parlament jelenlegi összetételét ismerve kétséges, hogy bármelyik javaslat képes lenne törvényi erőre emelkedni.
(Nyitókép: Facebook / Karácsony Gergely)