Hazánk élen jár Európában a légszennyezés miatti elhalálozást tekintve: közel tizenháromezer magyar ember hal meg évente a rossz levegő miatt. Fontos, hogy szmog idején kerüljük az autók használatát, és minél kevesebb időt töltsünk a szennyezett levegőn. A szmog és az általa okozott egészségkárosodás a mindennapjaink része, a kormányzat részéről egyelőre mégis várat magára a hatékony fellépés.
A szmogriadó kapcsán érdemes újra elmondani, hogy csak a részecskeszennyezés miatt közel 13 ezren halnak meg Magyarországon idő előtt az EEA (Európai Környezetvédelmi Ügynökség) 2016-os jelentése szerint. Hazánk azon európai országok egyike, ahol a legmagasabb a légszennyezés miatti egészségkárosodás. A levegő részecskeszennyezése szív- és érrendszeri betegségeket, daganatos elváltozásokat, légúti megbetegedéseket és a magzatokban-gyermekekben fejlődési rendellenességet okozhat.
A siralmas hazai helyzet ellenére Magyarország tavaly decemberben nem támogatta az uniós szavazás során az új, szigorúbb levegőtisztaság-védelmi jogszabályt, melyet szerencsére az EU tagországok nagy többsége elfogadott.
Pedig az egészségkárosító légszennyezés hihetetlen gazdasági kárt is jelent, már csak a betegen eltöltött rengeteg munkanap és az egészségügyi költségek alapján is.
Az EEA-riport is kiemeli, hogy egész Európában a háztartások, a háztartási tüzelés felel a részecskeszennyezés több mint felééért. Sajnos hazánkban a mai napig népszerű a vegyes tüzelés, és aránya még igen jelentős mértékben növekedett is 2008-2010 között a gázáremelkedés hatására. A száraz fa is sokkal szennyezőbb, mint a gáz vagy távfűtés, ám ha valaki lignittel, barna szénnel vagy nedves fával fűt, akkor még sokkal jelentősebben növekszik az egészségkárosító korom kibocsátás.
A legnagyobb problémát viszont az illegális műanyag-, textil- és egyéb hulladékégetés jelenti. A lakossági tüzelőberendezések szennyezéskibocsátása sajnos Magyarországon még nem szabályozott, ez az uniós szabályozás alapján a 2020-as évek elejétől lesz kötelező.
A Levegő Munkacsoport és a Greenpeace még tavaly 6 pontos javaslatcsomagot adott át a miniszterelnökségnek, melyben többek között kérte, hogy lépjen fel hatékonyan a hatóság az illegális szabálytalan égetés ellen, korlátozzák a szennyező lignit és a vizes fa felhasználását, és ezzel párhuzamosan segítsék a rászorulókat, hogy tudjanak szabályosan, mások egészségét nem károsító módon fűteni. Az Országgyűlés azonban nem támogatta azt a javaslatot, melyben a Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke 20 milliárd forintot irányzott elő szociális tűzifára és egyéb intézkedésekre a rászorulók érdekében.
Amíg viszont nincs hatékony lépés, marad a rossz levegő, a szmog és a szmogriadó. A dízel járművek, különösen a régiek jelentős mértékben hozzájárulnak a szennyezéshez, így fontos, hogy azok ne járják a szennyezett települések útjait. A fűtést ugyan korlátozni nem szabad, ám nagyon fontos, hogy ilyenkor fokozottan figyeljen mindenki arra, hogy csak száraz fával fűtsenek a kályhákban.
Próbáljuk kerülni az egyéni gépjármű közlekedést, különösen a régi és dízel autók használatát. Üdvözlendő Szeged önkormányzatának döntése, ahol szombatig ingyenessé tették a tömegközlekedést, hogy megkönnyítsék az autókról való lemondást.
Eleve csak a lehető legrövidebb ideig tartózkodjunk a szennyezett levegőn, és semmiképp ne erőltessük meg magunkat, ne sportoljunk a szabadban. Különösen a gyermekek, idősek, légúti és keringési betegek, várandós nők érzékenyek a rossz levegőre.
Simon Gergely
A szerző a Greenpeace környezetkémikusa
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához és fejlődéséhez 1000 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 394 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!