Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

5 ok, amiért akár be is éghet a Fidesz a kvótanépszavazással

Ez a cikk több mint 8 éves.

Bár a mindent leuraló kampány és a közvélemény-kutatások sem ezt sejtetik, akár még be is éghet a Fidesz a kvótanépszavazáson. Nem ez a valószínűbb verzió, de számos olyan eshetőség van, ami akár szerte is foszlathatja a Fidesz álmait, ezeket szedtük össze.

orbanszomoru.jpeg

(Fotó: 444.hu)

Az Index számára, a Závecz Research által készített, hétfőn publikált augusztusi kutatás szerint épphogy csak az ötven százalékos érvényességi küszöb felett van a kvótanépszavazáson részt venni akarók száma. De közülük is tizenegy százalék még bizonytalannak mondja magát, miközben júliushoz képest csökkent a nemmel szavazni akarók, és nőtt az igennel szavazni akarók, illetve a bizonytalanok száma. Összesen negyvenegy százalék mondja, hogy biztosan elmegy, és tudja is mit dönt. Az augusztus végén, az ellenzéki kampány elkezdése és a kormányzati tájékoztató gőzhenger végén készített felmérés szerint júliushoz képest az ellenzéki pártok szavazói már elkezdtek inkább a pártjuk álláspontja szerint rendeződni, még ha egyelőre kevesen is.

1. Csalóka közvélemény-kutatások

De ez az ötvenkét százalékos ígért részvétel csalóka. A 2008-as szociális népszavazásnál például a biztos szavazók a Medián felmérésében a választások előtt egy hónappal negyvennyolc százalékon álltak, míg a bizonytalan, de inkább elmenőket húsz százalékra tették, a végén 50,49 százalékos volt a részvétel. De ugyanígy a 2010-es és a 2014-es választások előtt is a közvélemény-kutatók négy-öt-hét százalékkal magasabbra mérték a biztos pártválasztók arányát, mint ahányan végül elmentek szavazni. A közvélemény-kutatók általában feljebb szokták mérni a biztos részvételt mondók számát, hiszen könnyebb azt mondani, hogy elmegyek, mint valóban el is menni.

2. Hathat az eddig nem létező ellenzéki kampány

De vannak más olyan tényezők is, amik befolyásolhatják a kampányt, és a választókat abban, hogy elmenjenek szavazni. Például, még csak a kutatás után pörög be az ellenzéki kampány. Amit nem érdemes lesajnálni, még ha óriási eredményt nem is fog hozni. Ha a DK és az MSZP jelentősebb számú szavazóját meg tudja még győzni a bojkottról és az érvénytelen szavazatról, azzal már négy-öt százalékot vihetnek le az érvényes szavazatok számából. Ugyanígy, ha a Jobbik szavazóiban felmerül a kérdés, hogy valóban a menekültekről vagy inkább az Orbán kormány hatalmáról szól-e a népszavazás, ott is pár százalékkal csökkenhet az arány.

Ezek a pártok hathatnak a bizonytalan, illetve független szavazókra is. Márpedig augusztus végéig nem zajlott lényegében semmilyen ellenzéki kampány, pont a kutatás idején, de főként utána indultak be Gyurcsányék és a Kétfarkú Kutya Párt is, de Molnár Gyula és az MSZP is, ha nem teljesen tökéletes módon is, de belekezdett a bojkott melletti kampányba, nem beszélve a kisebb ellenzéki pártokról. Tehát ezek hatásai csak a szeptemberi kutatásokban látszódnak majd.

Támogasd a Kettős Mércét, hogy ne csak a kormányzati gyűlöletpropaganda jusson el az emberekhez, hogy a Mérce cikkei még több emberhez eljuthassanak a népszavazás kapcsán. Támogass minket 1000, 2000 vagy 5000 forinttal (ezekből az összegekből plusz 1000, 2500, vagy 7000 emberhez juthatunk el), és írd be a közlemény rovatba, hogy népszavazás; az így beérkező pénzeket a Népszavazással kapcsolatos cikkeinek, posztjaink Facebook-hirdetésére fogjuk fordítani.


támogatás bankkártyával

 Ha Paypalen vagy banki utalással támogatnál minket, ide kattints.

3. Megbüntethetik a Fideszt saját szavazói

Az elmúlt két év időközi választásain láthattuk, nem működik tökéletesen a Fidesz mozgósítókampánya. A rossz kormányzati teljesítmény miatt többször is nagy arányban fordultak el a párttól saját választói. Mind Tapolcán, mind Salgótarjánban, mind Veszprémben az előzetes fideszes belső mozgósítási visszajelzésekben és a közvélemény-kutatásokban is biztos részvételüket ígérték a párt szavazói, de végül sokan otthon maradtak. Persze kérdés, hogy egy más témában, a menekültekről szóló népszavazás kapcsán, ha a tét számukra nem a Fidesz kormányzati politikája, folytatódhat-e ez a tendencia.

4. Túltolt kampány

A mindenhol megjelenő plakátok, a naponta vázolt világvége-víziók akár az ellenkező hatást is elérhetik sok választóban. Egyszerűen becsukják a fülüket és a szemüket, megpróbálják kizárni a mindenhonnan ömlő politikát az életükből, és nem mennek el szavazni. Vagy csak felmerül bennük a kérdés, miért kell ezt ilyen sokszor mondani? A Fidesz most olyan brutálisan tolja a propagandát, hogy attól akár be is sokallhat a választók egy része, és azt mondhatja hagyjatok már ezzel.

5. Eltörlik a menekültkvótát

Több pletyka is felmerült arról, hogy az eddig gyakorlatba sem ültetett, teljesen sikertelen EU-s menekültáthelyezési rendszert, azaz a kvótát (a Fidesz nyelvezetében a kényszerbetelepítést) teljesen eltörli szeptember közepi tanácskozásán az EU, és egy új rendszerről kezd egyeztetni. Amennyiben ez valóban megtörténik, akkor a jogilag teljesen irreveláns népszavazás témájának egyik értelmezése is automatikusan megszűnik. Orbán Viktor hétvégi kötcsei beszédében már arról beszélt, nem a menekültekről, hanem Brüsszelről, a nihilistákról és a kommunistákról szól a népszavazás. Ez már a várható döntés előtti népszavazási témaváltást is jelentheti.

Ha az EU valóban kiveszi a menekültkvótákat a Fidesz népszavazása mögül, az felerősítheti azt az ellenzéki értelmezést, amely szerint a népszavazás valójában a Fidesz hatalmának megerősítéséről szól. Ha pedig ez így történik, az keményen hathat a részvételi adatokra.

De mit jelent mindez?

Valójában ezek csupán lehetőségek, de ha mind bekövetkezne, akár az is megtörténhet, hogy a Fidesz biztosnak hitt fegyvere, a menekültekről szóló népszavazás a visszájára sül el. Egy esetleges negyven százalék alatti részvételt, ami azt jelentené, még saját szavazóit sem sikerült mind az urnákhoz vinnie, már biztosan vereségként kéne a kormánynak elkönyvelnie, de még egy ötven százalék alatti részvételt is nehéz lesz totális sikerként kommunikálni.

De persze lehetnek olyan események is, amik növelik a választói aktivistást. Fordulat a menekültügyben, vagy egy, a táborokban vagy környékükön történő erőszakos cselekmény, esetleg egy újabb európai terrormerénylet biztosan sok embert elvinne az urnákhoz.

A politikát sokszor külső események irányítják, a véletlen most is közbeszólhat. De az biztos, nem lefutott az október másodikai népszavazás, még ha most a közhangulatból és a hihetetlenül erős kormányzati kommunikációból úgy is tűnik, hogy egyértelmű lesz a szavazás eredménye.

És igen, a véletlenek mellett az emberek is alakítják a politikát. Nem mindegy, mi passzív, külső résztvevői leszünk a kampánynak, vagy beleszállunk. Beszélünk-e, meggyőzzük-e a szomszédunkat, munkatársunkat, családtagunkat arról, ne menjen el szavazni. Mivel kevésen múlhat a Fidesz győzelme vagy a totális veresége is, érdemes észben tartani, a mi személyes kampányunk is számít.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.