Miért éri még mindig hátrány a nőket az élet szinte minden területén? Miért vállal kockázatot, aki családot alapít, gyereket szül? Miért kerül hátrányba az, aki nem? Miért kell megaláztatással, erőszakkal szembesülnünk a szülőszobán? Miért büntet minket a munkaerőpiac, ha gyereket vállalunk? Miért sodorja veszélybe megélhetésünket, ha kisgyerekünkről, idős vagy fogyatékos hozzátartozóinkról gondoskodunk? Miért nem számítunk egyedülálló anyaként „családnak” az állam szemében? Miért ilyen méltatlan összegű a családi pótlék és az ápolási díj?
Miért nem támogatja az állam a legsérülékenyebb helyzetben lévő nőket és gyerekeket? Miért különösen alulfizetettek a többségében nők által végzett, nélkülözhetetlen munkák? Miért vannak fokozottan kitéve a nők az időskori elszegényedésnek? Miért tanítják az iskolában, hogy a lányok kevesebbet érnek, mint a fiúk? Miért nem kapnak megfelelő védelmet a nemi erőszak és a visszaélések áldozatai? Miért nem védi meg a nőket a jogrendszer és a joggyakorlat a párkapcsolati és családon belüli erőszaktól? Miért vagyunk nőként kitéve az intézményi árulás legváltozatosabb formáinak? Miért van ennyi nőgyilkosság az országban? Miért nem védi meg az állam és a társadalom a prostitúció és emberkereskedelem áldozatait?
Miért nem foglalkozik ezekkel a kérdésekkel a kormány és miért nem ezek a problémák állnak a közpolitikák fókuszában? Miért nem követeli a problémák megoldását az ellenzék, miközben az ún. demográfiai csúcstalálkozókon öltönyös férfiak vitatkoznak a nők testéről, vagy épp a magzatokat károsító talajvízmérgezést okozó akkumulátorgyárakat telepítenek az országba?
Számos feminista, nőjogi és civil szervezet, szakszervezet és más csoportok dolgoznak a Magyarországon tapasztalható nemi egyenlőtlenségek láthatóvá tételén – és tesznek is javaslatokat a problémák megoldására. A munkájuk nyomán egyes önkormányzatok, szociális vagy civil szervezetek sok jógyakorlatot valósítanak meg. A jelentős erőforrásokkal bíró központi hatalom viszont maximum látszatmegoldásokat alkalmaz, miközben fokozza a kizsákmányolást, és a háztartások gondoskodási terheit növelő, végső soron nőellenes politikát folytat.
A magyar (párt)politikai elit javarésze számára a kapitalista patriarchátus „a természetes” létállapot, amiben a cselekvési tér a nők életminőségének javítására rendkívül korlátozott. A nők érdekeit képviselő antikapitalista baloldali politika és diskurzus pedig egész egyszerűen nem létezik. Úgy látjuk, hogy a magyar nők érdekei és ügyei nincsenek érdemben és következetesen képviselve párt- és közpolitikai szinten sem a parlamentben, sem a jelenlegi kampányidőszakban.
Ezért indítunk a magyar nők valóságának és legalapvetőbb követeléseinek láthatóvá tételére aláírásgyűjtő kampányt Női Minimum címmel. A 10 pontos követeléslista válasz azokra a méltánytalanságokra, amelyekkel nőként nap mint nap szembesülünk.
A Női Minimum több mint egy tucat női ügyekkel (is) foglalkozó szervezet összefogásából született, a részt vevő szervezetek (a megjelenés idején): az Amnesty International Magyarország, a Dajer Alapítvány, az Egyenlítő Alapítvány, az EMMA Egyesület, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Európai Nők – MENŐK, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ), a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek), a Másállapotot a Szülészetben! Mozgalom, a nemmondommeg kollektíva, a Nők Egymásért Mozgalom (NEM!), a Nőkért Egyesület, az Ökofem, a PATENT Egyesület, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a Tanítanék Mozgalom és a Varsányi SzIrének.
A Női Minimum követelései a következők:
- Csak az IGEN jelent igent! Követeljük a beleegyezés kultúrájának törvényi rögzítését, valamint azt, hogy a bosszúpornó önálló büntetőjogi tényállás legyen! A nők teste semmilyen körülmények között nem árucikk! Valódi védelmet kell nyújtani az erőszak áldozatainak! A nők biztonsága nem alku tárgya, hanem alapvető emberi jog.
- Méltóságot a szülőszobában! Követeljük a szülészeti és nőgyógyászati erőszak hivatalos elismerését, megelőzését és felszámolását! Minden nő számára biztosítani kell a betegjogok maradéktalan érvényesülését és a valóban tájékozott, szabad beleegyezést – figyelembe véve a marginalizált női csoportok speciális helyzetét és szükségleteit. Garantálni kell a gyakorlatban is a választott kísérő jelenlétét, és az intézeten kívüli szülés legyen az állami ellátórendszer finanszírozott része!
- Tabuk nélkül az iskolákban! Legyen kötelező, életkornak megfelelő szexuális és egyenlőségen alapuló kapcsolatra nevelés már első osztálytól.
- A női szükséglet nem luxus! Legyen vény nélkül elérhető az esemény utáni tabletta, illetve a lehetőségekhez mérten csökkentjenek a fogamzásgátlók, óvszerek és betétek/tamponok adóterhei! Anyagi lehetőségeitől függetlenül, személyre szabott tájékoztatás után mindenki jusson hozzá korszerű és biztonságos fogamzásgátlási eszközökhöz, akár szociális támogatás bevezetésével!
- Az én testem, az én döntésem! Biztosítsa az állam, hogy a nők külső befolyástól mentesen dönthessenek a terhességük kihordásáról vagy megszakításáról! Követeljük a „szívhangrendelet” azonnali visszavonását! Szűnjön meg a kötelező várakozási idő és tanácsadás: a döntés joga a nőé, a tájékoztatás legyen ítélkezésmentes, szakmai és szükség esetén ingyenes pszichológiai támogatással kiegészítve! A biztonságos abortuszhoz való hozzáférés legyen gyors, és szociális alapon ingyenes a rászorulóknak. Engedélyezze a magyar állam a gyógyszeres terhességmegszakítást, és biztosítsa országos, megfizethető elérhetőségét! A reprodukciós jogok minden nőt egyformán illessenek meg, párkapcsolati formától és szexuális orientációtól függetlenül!
- A gondoskodás munka – becsüljék és fizessék meg! Követeljük, hogy minden gyermeket nevelő személy gondoskodási munkáját fizessék meg jövedelemtől és családi formától függetlenül! Emeljék meg és tegyék inflációkövetővé a GYES-t, a családi pótlékot, az ápolási díjat és a fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg családtagok után járó támogatásokat. A gyerekek válás után is legyenek biztonságban, az eladósodás veszélye nélkül. Biztosítsanak célzott lakhatási és munkaerőpiaci segítséget a rászoruló családoknak! Minden gyerek egyenlő! Minden gyermeknek joga van a szerető családhoz! Biztosítani kell az örökbefogadás lehetőségét egyedülállók és azonos nemű párkapcsolatban élők számára is!
- Fizessék meg a nők munkáját! A 2023-ban elfogadott bértranszparencia-irányelvet úgy vezessék be, hogy az érdemben csökkentse a nemek közötti bérszakadékot! Védjék meg a nőket a munkaerőpiacon! Adjon az állam támogatást a kisgyermekes anyákat és gondozási feladatokat ellátó munkavállalókat foglalkoztató munkaadóknak, és támogassák célzott eszközökkel a részmunkaidős és rugalmas foglalkoztatást! Támogassa az állam a hátrányos helyzetű nők munkába állását és méltó munkakörülményeit! A nők a férfiaknál jóval nagyobb arányban dolgoznak alacsony fizetésű ágazatokban. Ne a keveset keresők cipeljék a hátukon az ország terheit, legyen progresszív az adórendszer, mindenki a jövedelme mértékének megfelelően adózzon! Ne értékeljék le a gondoskodó munkát a munkaerőpiacon sem! Béremelést a szociális ágazatban dolgozóknak!
- A szegénység is nőügy! Követeljük a legszegényebb családok komplex szociális támogatását, és a nők életútját figyelembe vevő, igazságos nyugdíjrendszert! Az állam hozzon létre több, kizárólag nők számára elérhető hosszú és rövid távú lakhatási megoldást! Készüljön átfogó kormányzati stratégia a hajléktalanság megelőzésére és a lakhatáshoz jutás biztosítására!
- Semmit rólunk nélkülünk! Biztosítsa az állam a nők érdemi érdekképviseletét a döntéshozatal minden szintjén, a szakmai szervezetek bevonását a döntéshozatali folyamatokba! Követeljük a kifejezetten nők helyzetét vizsgáló hiánypótló kutatások rendszeres állami finanszírozását!
- A törvény ne csak papíron létezzen! Az állam feladata nemcsak a jogszabályok megírása, hanem azok betartása és betartatása is. Követeljük a meglévő jogok érvényesülésének átfogó biztosítását és a szakmai szervezetek stabil állami támogatását, hogy azok függetlenül ellenőrizhessék, a valóságban is megkapják-e a nők azt a védelmet, amely törvény szerint jár nekik!
Ha ennél kevesebbet te sem fogadsz el, írd alá a Női Minimumot az aHang oldalán, jelezzük minél többen, hogy a nők érdeke mindannyiunk érdeke!
Kövesd be a kampány Instagram-oldalát, és vidd hírét a követeléseinknek!