Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

És valóban: ilyen a kapitalizmus

Ilyen a kapitalizmus: amikor felpörög a kereslet, hirtelen sok munkás kell az összeszerelőüzemekbe, amikor pedig visszaesik, akkor a munkásokra sincs szükség – állapította meg májusban Fónagy János államtitkár a parlamentben elhangzott kérdésre válaszolva, és – emeljük kalapunk – teljesen igazat mondott.

„[A rendszerváltáskor] abban állapodtunk meg, hogy egy piaci gazdaságot, magyarul a kapitalizmust építjük”

– fűzte tovább gondolatmenetét az államtitkár. Csak azt felejtette el hozzátenni, hogy a társadalom túlnyomó részének nem így adták el az átállást.

Melyek voltak a 2024-es év legfontosabb eseményei a Mércén? Ahogy közeleg az év vége, 12 cikkel elevenítjük fel azokat az eseményeket, amelyek leginkább meghatározták szerkesztőségünk hónapjait, és amelyeket a jövő év során is figyelemmel fogunk követni.

Mi történt?

Az SK Innovation iváncsai akkumulátorgyárából egyik napról a másikra hatszáz főt bocsátottak el anélkül, hogy felkészülhettek volna az érintettek a körülményeikben beálló váratlan és radikális változásra.

Hogyan volt ez lehetséges? A Munka Törvénykönyve – még a jelenleg hatályos is – ismeri a felmondási idő fogalmát. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok szerint létezik egy időintervallum, ameddig a felmondás után a munkáltatónak – bérfizetés mellett(!) – foglalkoztatnia kell a kirúgott dolgozót. Az iváncsai gyárból viszont a kölcsönzött munkaerőt bocsátották el. És mivel őket a munkaerő-kölcsönző cég foglalkoztatja (ami, mint nevéből is látszik, azzal foglalkozik, hogy a hivatalosan általa foglalkoztatott dolgozókat kiközvetíti akárhova)

az egyes üzemekből ily módon kirúgott munkásokat nem védi gyakorlatilag semmi.

Annak akár örülhetnénk is, hogy az iváncsai akkumulátorgyárból elbocsátottak munkája végülis megmaradt – hisz a kölcsönzőnél egyébként is állásban vannak. Munkakörülményeik viszont mindenképp jelentősen romlanak. Iváncsán például a cég biztosította a dolgozók szállását és étkezését – azt nem tudhatjuk, hogy a kölcsönző mennyire lesz gáláns a dolgozók elszállásolása tekintetében. Ez ugyanis külföldről kölcsönzött munkások esetében – mint Székely Tamás, a VDSZ szakszervezeti szövetség elnöke az eset kapcsán lapunknak elmondta – nem kötelező a kölcsönzők számára, és nem is feltétlenül ingyen oldják meg a munkaerő elszállásolását.

A vegyipari szakszervezeti szövetség elnöke – ahogy számtalanszor – azt is hangsúlyozta, hogy a vendégmunkások megszervezése fontos feladat lenne. Nem csupán a vendégmunkások érdekében tartja fontosnak, de a magyarországi munkások érdekvédelme szempontjából is. A közös célért szerveződő dolgozókat nehezebb lenne egymás ellen fordítani, és garanciákat lehetne kicsikarni a munkáltatókból. Ami épp azért különösen nehéz feladat, mert míg a közvetlenül foglalkoztatott munkások esetében egy céggel kell megállapodni – ami általában úgyszintén nem egyszerű feladat – a vendégmunkások esetében a munkaerőkölcsönzővel. A munkaerőkölcsönző cégek pedig legtöbbször még csak tárgyalni sem hajlandók a szakszervezetekkel. És egyébként is megmarad a kérdés: ha különböző cégeknél dolgoznak a kölcsönzött munkások, mégis, melyikre kellene hogy vonatkozzon a megállapodás?

Hovatovább az Európai Unión kívülről érkezett vendégmunkásokat munkaviszonyuk megszüntetése után 6 nappal haza kell küldeniük a munkaerőkölcsönzőknek, ha nem találnak új munkahelyet nekik – ami ellen szervezettség nélkül csekély esélyük sincs fellépni, nemhogy hatékonyan. Tehát azok az emberek, akiket két – opcionálisan plusz egy – évre idecsábítottak a származási országukbelinél nagyságrenddel magasabb bérek ígéretével, amellyel otthonmaradt családtagjaikat támogathatták, vagy összeszedhettek annyi pénzt, amennyiből otthon jobban élhettek volna, azzal kénytelenek szembesülni, hogy amint a konjunktúrából visszaesés lesz, hirtelen feleslegessé válnak.

Az ígéretek beváltatlanul maradnak, ők pedig fizethetik a hazaút költségeit – és még örülhetnek, ha emiatt nem kell magukat adósságba verniük.

Különösen kegyetlen a rendszer, amely garanciák nélkül dobja el az első pillanatban azokat, akiknek időlegesen a termelés, és ezáltal a profit feltornászását köszönhette a hazai valamint külföldi tőke egyaránt. Ezen nem változtat, hogy amikor Orbán Viktor miniszterelnök és csatlósai azt fejtegették, hogy szerintük több százezer vendégmunkásra lett volna szükség a magyarországi ipari teljesítmények kiaknázásához, akkor komolyan gondolták, hogy évekig szükség lesz a munkájukra. De az is lehet, hogy tévedtek a gazdasági előrejelzéseik, és nem számoltak napjainkban az egész kontinenset sújtó (autó)ipari visszaesésre. Legalábbis a kihasznált majd eldobott vendégmunkásoknak jottányit sem számít.

„Az áldozat szerencsére csak egy külföldi turista volt”

énekli klasszikus művében az ironikus, társadalomkritikus szövegeiről ismert Burzsoá Nyugdíjasok együttes. Fónagy ehhez hasonlóan Iváncsa esetében azzal nyugtatta a népet, hogy

„A leépítés kizárólag külföldieket érintett, tehát magyar munkaerőt nem.”

Ami egyébként nem igaz: túlnyomórészt vendégmunkásokat rúgtak ki. Milyen szerencse!

Mármint milyen szerencsés a kormány részéről, hogy bár nem mindenhol, legalábbis sikerült a magyarországi munkásokat, méginkább a közhangulatot az általa behozott vendégmunkások ellen hergelni, nem kis mértékben a szűk tíz éve pörgetett rasszista kampánysorozatával. Elveszik a munkánkat – susogják véleményvezérek, politikusok, adott esetben még az úgynevezett baloldalon is.

Pedig a munkaerőkölcsönzés áldozatainak nemzetisége teljesen mindegy – attól még áldozatok maradnak.

Hisz ha máskor nem, a covid-válság alatt láthattuk, hogy a munkaerőközvetítésnek bárki az áldozata lehet, nemzetiségtől függetlenül. Nem másról szól ugyanis a rendszer, mint arról, hogy a munkáltatók ki tudják kerülni a mégoly gyenge munkajogi szabályokat is, és még annyi felelősséget se kelljen vállalniuk, mint a közvetlenül foglalkoztatott munkások esetében.

Tehát míg a közvetítőn keresztül foglalkoztatott munkásoknak ugyanakkora bér, ugyanolyan munkavédelem stb. jár, mint a közvetlenül foglalkoztatottaknak, a cégek gyakorlatilag bármikor kirúghatják őket – és akárcsak a vendégmunkások – sokkal nehezebben szerveződhetnek.

Világ tőkései, egyesüljetek

Persze a globális kapitalizmusban aligha kell kiadni a jelszót, és a munkaerőkölcsönzés sem magyar sajátosság. A kapitalizmus ciklikus – beleértve az évtizedes és az akár hónapos (pl. európai autóipar) ciklusokat – válságai és visszaesései folyamatosan arra ösztönzik a tőkésosztályt, hogy újabb és újabb módszereket találjanak ki a munkaerő költségének csökkentésére és „rugalmasságának” növelésére.

Ennek eszköze a munkaerőkölcsönzés, amelyhez – mint bármely más, a munkaerő árának csökkentését segítő szabályozáshoz – a tőkés érdekeket szolgáló kormányok világszerte asszisztálnak.

Az ilyen folyamatok nem fognak visszafordulni a képviselők vagy döntéshozók jóindulatából, sőt – amint a tendenciákból világszerte láthatjuk, a dolgozók a megtermelt jószágok egyre kisebb részéhez jutnak hozzá, egyre lazább szabályozások között. Az említett tendenciák visszafordításához – mint oly sok más területen – a munkásoknak kell kollektív erőt mutatniuk – és használniuk.

Mert ilyen ez a kapitalizmus.

💚🎄Idén ajándékozz szolidaritást karácsonyra!

💙🙋‍♂️Ajándékozz figyelmet, történeteket, kiállást! Mi a Mércénél azért dolgozunk, hogy hangot adjunk azoknak, akiket a rendszer elhallgattat, hogy elmondjuk azokat a történeteket, amelyek másutt hiányoznak.