„Tényleg azt kívánom, hogy Horváth Lajos Ottó és Szász Juli is találjon magának olyan színházat, ahol jobban vigyáznak rájuk”
– mondta pár nappal ezelőtt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója arról a két színművészről, akik a Nemzeti színészeiként tavaly novemberben sérültek meg komolyan egy előadás során. A balesetből óriási botrány kerekedett, maga Vidnyánszky is lemondott, bár az akkori kulturális miniszter, Csák János nem fogadta el lemondását.
A most elhangzott szavakkal Vidnyánszky arra a hírre reagált, hogy mind Horváth Lajos Ottó, mind Szász Júlia nemrég felmondott a Nemzetiben. A színészekkel történt balesettel, és az azt követő tiltakozásokkal (öten felmondtak a színészek közül az érintetteken kívül, valamint egy sor szakmai szervezet és kulturális szereplő is elítélte a Nemzeti vezetését) kapcsolatban a színházigazgató rengeteg dologra hivatkozott ATV-s nyilatkozatában Horváth Lajos Ottó személyes hibájától kezdve az 1960-as évek politikai vezetéséig (!), bár néha, mint a fenti idézet mutatja, a saját felelősségét is megemlítette.
A hasonló balesetekről, illetve azok elkerüléséről most a Színházi Dolgozók Szakszervezete (SzíDoSz) adott ki részletes közleményt. A szakszervezet ebben hangsúlyozza, hogy a balesetek megelőzése, illetve bekövetkezésük esetén azoknak kezelése közös fellépést igényel a szakmai érdekképviseletek részéről.
„Amennyiben mindenhol lenne alapszervezetünk – aminek alapfeltétele a megfelelő létszámú tagság – reális céllá válhatna, hogy minden színházra érvényes, kollektív eljárási rendszert harcoljunk ki. Amíg ez nincs így, a Szakszervezet csak általános szinten tudja kezelni a problémát”
– fogalmaz a SzíDoSz elnökségének szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleménye.
A közlemény szerint a szakszervezetnek 1600 művész és színházi dolgozó tagja van, ők pedig mind „építkezési területekhez hasonló munkakörülmények között dolgoznak”. Ez a működésmód pedig szerintük „rengeteg odafigyelést igényel és ugyanennyi veszélyt is hordoz magában.”
Bár a Nemzetiben megsérült színészek nem voltak tagjai a SzíDoSz-nak, így formális segítséget nem igazán nyújthattak nekik, az érdekképviseleti szervezet a hasonló esetek elkerülésének érdekében a többi szakmai szakszervezettel közösen egységes álláspont kialakítását kezdeményez. Szükségesnek látnak felállítani egy, a hasonló esetek kezeléséhez szükséges protokollt, etikai kódexet, illetve közös preventív eljárási rendet, ugyanis ezek egyelőre nem léteznek. A hasonló esetek elkerülésére pedig a SzíDoSz kezdeményezte a munkáltatók képviselői és a szakmai szervezetek párbeszédének megkezdését:
„Felhívásunkat elküldtük a Magyar Teátrumi Társaság, a Maszk Országos Színészegyesület, a Független Előadó-Művészeti Szövetség és a Magyar Színházi Társaság felé. Bízunk abban, hogy közösen meg tudunk állapodni mindazon alapvetésekben, amelyek politikától, épülettől, munkáltatók, fenntartók személyétől függetlenül tudnak érvényesek lenni mindannyiunkra nézve annak érdekében, hogy a színházi dolgozók fizikai és mentális egészségét veszélyeztető körülményeket megváltoztassuk.”
A Nemzetiben történt balesettel kapcsolatban egyébként nemrég Udvaros Dorottya színművész is nyilatkozott a Partizán adásában. Udvaros akkor elmondta, hogy a Nemzeti Színház ugyan folytatott belső vizsgálatot az eset után, de az szerinte „látszatesemény” volt, aminek az eredményét előre lehetett tudni. A színművész azt is megemlítette, hogy a dolgozók korábban többször is megfogalmazták az aggályaikat a díszletek biztonságosságával kapcsolatban Vidnyánszky felé.
💚🎄Idén ajándékozz szolidaritást karácsonyra!
💙🙋♂️Ajándékozz figyelmet, történeteket, kiállást! Mi a Mércénél azért dolgozunk, hogy hangot adjunk azoknak, akiket a rendszer elhallgattat, hogy elmondjuk azokat a történeteket, amelyek másutt hiányoznak.