Bár május 1. az 1886-os haymarketi munkástüntetés megtámadása óta hagyományosan a rendőri erők és a jogokat követelő munkások, baloldali diákok összecsapásaitól kísért, a 2024-es napot befeketítette a gázai háború ellen tiltakozók elleni rendőri fellépés Amerikában és az Egyesült Királyságban is.
New Yorkban és Los Angelesben a diákokra támadtak
Az Egyesült Államokban brutális rendőri akciók kezdődtek a gázai háborút ellenző egyetemfoglalók ellen: New York Cityben a rendőrség, Los Angelesben furcsa módon a rendőrség szeme előtt randalírozó Izrael-barát maszkos csoportok támadtak a palesztinbarát diákokra. Londonban, Isztambulban is a rendőrség akadályozta meg baloldali tüntetők akcióit.
Miután a kéthetes kitelepülésük során a New York-i Columbia Egyetem diákjai kedden hajnalban a kampusz egyik épületét, a Hamilton Hallt is megszállták, és azt az izraeliek által meggyilkolt egyik gázai, palesztin gyermek, Hind Radzsab után Hind’s Hallnak nevezték át, szerdán, éppen május 1-re virradóan a New York-i rendőrség addig nem látott erőkkel nyomult be az egyetem területére. Ahonnan a legtöbb újságírót és kamerát kitiltották, a foglalt épület előtt álló diáksorfalat pedig erőszakosan bontották fel.
Később a Columbia kampuszának teljes, többségében afroamerikaiak által lakott, környékét is lefoglalta a rendőrség, a házak lakóit pedig az utcára sem engedték kilépni.
NYPD Lieutenant Michael Butler, well known for his lead role in countless violent crackdowns on protests, didn’t like being filmed blockading people into their private homes 2 blocks from Columbia.
He has 26 misconduct allegations and is named in at least 2 lawsuits. pic.twitter.com/j0SZGomC3M
— Isabelle Leyva (@isabelle_leyva) May 1, 2024
A Columbia médiaiskolájának dékánja, Jelani Cobb a helyszínről azt jelentette, számos diák békésen tiltakozott, amikor néhányat a rendőrök lerángattak a lépcsőn, többen is megsérültek. Cobbot magát is le akarták tartóztatni a helyszínen, annak ellenére, hogy az egyetem oktatója és tisztségviselője, őt és a tüntetés önkéntes jogi megfigyelőit is egy másik épületbe terelte a rendőrség, és bezárták őket, így nem tudták közelről követni az oszlatást.
Columbia Journalism School dean @jelani9 live on @MSNBC with @chrislhayes: „There are between 4 and 6 drones flying over campus. And the drones prefaced the arrival of the police the first time, when they came on April 18…” pic.twitter.com/Jk8PyQ5rWd
— Brian Stelter (@brianstelter) May 1, 2024
Annyi mindenesetre már kiderült, a rendőrséget az egyetem rektora, Minouche Safik levélben hívta be a Columbia kampuszára, mint fogalmazott, azért, hogy „helyreállítsák a rendet” az április 19-e óta tartó egyetemfoglaláson.
Absolutely insane footage of the NYPD entering Columbia University. It’s endless. pic.twitter.com/6zc3Pji0Lz
— Read Let This Radicalize You (@JoshuaPHilll) May 1, 2024
A New York-i rendőrség hasonlóan keményen szüntette meg a városi City University egyetemfoglalását, itt a rendőrök a kampuszon felhúzott palesztin zászlót letépték, helyette pedig egy amerikai nemzeti lobogót húztak fel a zászlórúdra, miután a diákokat letartóztatták és kiterelték.
A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i kampuszán ennél is jobban eldurvult a helyzet. Eddig megmagyarázatlan körülmények között ugyanis az egyetem biztonsági szolgálata és a Los Angeles-i rendőrség egyszerűen hagyta, hogy erőszakos, Izrael-párti tüntetők lépjenek be a gázai háború ellen tiltakozó egyetemfoglalás területére, ahol szerda hajnalban ütni-verni kezdték a magukat elbarikádozó palesztinpárti diákokat, közben olyanokat kiabáltak nekik, mint „nincs helyetek a Földön” és „ez egy újabb Nakba lesz!” – utalva ezzel a palesztinok által nemzeti tragédiának tartott, tömeges kiűzésükre a mai Izrael Állam területéről 1948-ban.
Here’s another angle of this small
Pro-Israeli mob jumping this student. pic.twitter.com/xHv8MgKL7x— Memo Torres 🌮 (@el_tragon_de_LA) May 1, 2024
A rendőrség csak később állt a két csoport közé, de ekkor már súlyos sérüléseketet szenvedett számos tüntető és pár ellentüntető is.
Pro-Israel counterprotestors started tearing down @UCLA encampment barriers and screamed „Second nakba!” referring to the mass displacement & dispossession of Palestinians during the 1948 Arab-Israeli war. Per @latimes @safinazzal on the scene with another video: pic.twitter.com/zSplnd1bYO
— Teresa Watanabe (@TeresaWatanabe) May 1, 2024
Az összesítések szerint kedd és szerda folyamán eddig Amerika-szerte 28 egyetemi kampuszon oszlatták fel erőszakot is alkalmazva az ott alakult tiltakozó kitelepüléseket.
US campuses where students were arrested for doing their duty at a time of a genocide aided&abetted by US monies&bombs. The question should be: Who will arrest Biden, Trump & the rest of the US political personnel (not to mention their EU patsies) for complicity in genocide? pic.twitter.com/ufsBADYxBp
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) May 1, 2024
Az amerikai magánegyetemek ugyanis privát alaptőke-kezelőkön keresztül működnek, amelyet a diákok tandíjával is bővítenek. Az eddig csaknem 35 000 halálos áldozatot követelő Gáza elleni izraeli háború után ezeknek az egyetemeknek a fizető diákjai azt követelik, hogy az alapkezelők szüntessék meg a fegyvergyárakba és Izraelbe irányuló befeketetéseket, tehát ne pénzeljék a háborút. Az al-Jazeera korábban megírta például, hogy a Columbia Egyetem nem csupán egy új, tel-avivi oktatási helyszínt készül éppen építeni – többek között az amerikai diákok tandíjából is – hanem befektet a Lockheed Martin fegyvergyárba is, ami ellátja az izraeli hadsereget.
A mostani oszlatások után sokan hasonlítják a helyzetet 1968. április 30-hoz. Majdnem napra pontosan 56 éve fordult elő ugyanis utoljára, hogy május 1-je előtt egy nappal a Columbia Egyetem vezetősége háborúellenes tüntetőket dobatott ki erőszakkal az épületeiből, akik akkor az Egyesült Államok vietnámi háborúja ellen tiltakoztak. A most tüntető diákok és jó néhány egyetemi tanár is hangsúlyozták, szerintük a helyzet hasonló, ugyanis Izrael folytatja a támadó háborúját, de azt az Egyesült Államok olyan intézményei pénzelik, mint például a nagy és gazdag egyetemek privát alapkezelői.
Az amerikai demokrata és republikánus politikai elit és a média egy nagyobb része eközben arról beszélt, a diákok „terrorista-párti” kijelentéseket tettek és ilyen jelszavakat hangoztatnak, amikor például az arab „intifáda”-forradalmat emlegetik. A szó, amely a palesztin mozgalmon keresztül terjedt el, viszont egyszerűen csupán „lázadást, felkelést” jelent. A washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum arab tájékoztatói például „intifádaként” hivatkoznak az 1943-as varsói gettófelkelésre is. Mindenesetre republikánus és demokrata kongresszusi képviselők már az ilyen kijelentéseket, konkrétan a palesztin-párti verbális megnyilvánulásokat is korlátozó törvénytervezeten dolgoznak az áprilisi egyetemfoglalásokat elfojtandó.
Londonban a fegyvergyárak ellen tiltakoztak
Hasonló szellemben léptek fel háborúellenes aktivisták és munkások május 1-jén Londonban is, ők az izraeli háborús gépezetet ellátó brit nagy fegyvergyárak és a hozzájuk köthető Kereskedelmi Minisztérium ellen indítottak akciókat. A rendőrség a mintegy 1000, a minisztérium épületét blokád alá vonó tiltakozót erőszakkal kellett, hogy eltávolítsa az épülettől.
The @Workers4Pal protest at the Department of Business and Trade in London this morning – they issue licenses for weapons production in Britain, weapons that are sold to Israel to commit genocide against Palestinians.
No to British complicity in genocide, boycott Israel now! 🇵🇸 pic.twitter.com/ZYTmaqOlzV
— Lukas Slothuus (@lslothuus) May 1, 2024
Az akció után London belvárosában nagyszabású vonulásos tüntetés kezdődött a gázai háború befejezését követelve.
Ugyanezek a csoportok, ugyancsak a brit fegyvergyárak gázai háborúban játszott szerepe ellen tiltakozva több fegyvergyárat is blokád alá vontak szerda reggel Skóciában, az északkeleti Lancashire-ben, és Walesben is. A gyárak a BAE Systemhez tartoznak, a tiltakozók pedig a termelést is sikeresen állították le a napra. Azt követelték, hogy a gyárak álljanak le Izrael felfegyverzésével.
Noha David Cameron brit külügyminiszter már többször óvatosan gázai tűzszünetre hívta fel a harcoló feleket, a brit légierő ciprusi bázisa továbbra is Izrael fegyverellátásának legfontosabb helye, a brit fegyvercégek, mint például az Elbit és a BAE pedig repülők alkatrészeit és rakétákat is gyártanak az izraeli hadsereg számára.
Eközben a Leeds-i, Newcastle-i, Sheffield-i és Bristoli Egyetemen az amerikaihoz hasonló, ám annál jóval kisebb, sátras kitelepülés indult május 1-jén reggel, a kampusz diákjai bejelentették, ők is így tiltakoznak az egyetem izraeli kapcsolatai, befektetései és kormányuk politikája ellen. Warwickban már a múlt héten hasonló kitelepülés keződött el.
Bécs és München is a háborúk ellen
A szokásokhoz híven a Bécset kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPÖ) május 1-jén reggel nagy felvonulással ünnepelt, amelynek a végén a városháza előtti téren több tízezer emberhez beszélt Michael Ludwig, a város főpolgármestere és Andreas Babler, az SPÖ társelnöke is. Ludwig azt hangsúlyozta, a háborús időkben meg kell őrizni Ausztria semlegességét a NATO és a keleti katonai blokk között, a „béke érdekében.”
Babler figyelmeztetett arra is, „az önkényuralom” egyre több helyen, egyre több formában uralkodik el a nyugati országokban is, Ausztriában pedig a szélsőjobboldali Szabadságpárt kormányra kerülése fenyegeti a szabadságjogokat. A gyűlésen az SPÖ európai parlamenti listavezetője, Andreas Schieder is beszélt, majd elhangzott a Bécsi munkásinduló és az Internacionálé is a tömegből.
Seit Beginn der Teuerung haben wir den Energiepreisdeckel und die Mietpreisbremse gefordert. Aber das helfe nur Wien, haben wir uns anhören müssen. #1mai #WienerWeg pic.twitter.com/Z6ysdxsxYO
— Michael Ludwig (@BgmLudwig) May 1, 2024
A palesztinok melletti kiállás felbukkant a müncheniek május 1-jei nagy felvonulásán is. Helyi tudósítások szerint a munkások jelszavai mellett a bajor fővárosban is feltűntek a palesztin szolidaritás szimbólumai és a gázai háború befejezését követelő transzparensek a munkások ünnepén.
München jetzt 🇵🇸 pic.twitter.com/94bLbuTOoD
— molecular vernacular (@vikkink) May 1, 2024
Isztambulban a felvonulást sem engedték
A hagyományosan minden évben összegyülekező törökországi munkásszervezetek, munkáspártok és szakszervezetek idén is a központi Taksim térre kívántak vonulni, hogy a május 1-jei munkásünnepre és az osztályharc fontosságára hívják fel a figyelmet. A török rendőrség azonban már gyülekezési pontjaikon sorfallal állta el a vonulni kívánók útját, a Taksim tér pedig körbekordonozva, üresen maradt. Számos aktivistát, szakszervezetist és párttagot is letartóztattak a török hatóságok.
İstanbul police use Roman tactics to fend off #MayDay protesters in front of the Valens Aqueduct, a relic of Rome. #1MAYIS #MayDay2024 pic.twitter.com/AinJ0nztYP
— Bünyamin Tekin (@Bunyamintekin0) May 1, 2024
Ezek mellett az egyik gyülekezési ponton összecsapásokra is sor került:
https://twitter.com/Busradde_/status/1785601672451936325
Néhány vonulást a török hatóságok még így is engedélyeztek, viszont a rendőrök és „terrorellenes egységek” szigorú, zárt sorfalában kellett felvonulni is.
Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu…#1Mayıs pic.twitter.com/CjNrQgYqjj
— Türkiye İşçi Partisi (@tipgenelmerkez) May 1, 2024
Grúzia: tömegtüntetések, parlamenti verekedés az „ügynöktörvény” miatt
Egészen más ügy borzolta a kedélyeket a kaukázusi Grúziában a mai napon is. Ahogy arról korábban is írtunk, a fővárosban, Tbilisziben április vége óta tartanak a kormánypárt által elfogadott új „külföldi ügynöktörvény” elleni tiltakozások. A törvény, amely regisztrációra kötelezné a civil szervezeteket, amelyek külföldi pénzt is kapnak, ellenzői szerint az „orosz ügynöktörvény mintájára” készült. Az ellenzék és a kormánypárt is tömegtüntetéseket tartott az ügyben az elmúlt napokban: április 30-án pedig a parlament előtt tüntetőket a rendőrség sokszor erőszakosan oszlatta fel.
The debate on the government’s „foreign agents” bill in the Georgian Parliament has been interrupted by a massive altercation between members of the ruling party and opposition MPs.
Security measures have been intensified in and around the parliament amid anticipated protests,… pic.twitter.com/UXiG7jsbRh
— JAMnews (@JAMnewsCaucasus) May 1, 2024
Szerdán ezzel szemben a parlament üléstermében fajult tettlegességig a törvényt támogató Grúz Álom kormánypárt és az ellenzékiek vitája, itt a politikusok egymásnak is kiosztottak jó pár pofont. Az Európai Unió és az Egyesült Államok külügyi szóvivői Grúzia kapcsán „aggasztónak” nevezték a törvényt és a tüntetők ellen fellépő rendőrök által alkalmazott erőszakot is.