A 2023. március 15-én, a civilek és tanárok által szervezett tüntetésen elhangzott beszédét szerkesztve közöljük. Táncsics mondatai ma is éppoly érvényesek, mint 175 évvel ezelőtt.
Kedves barátaim! Polgártársak!
A forradalomra emlékezünk, és benne Táncsics Mihályra, akit 175 évvel ezelőtt a pesti nép kiszabadított a fogságból.
Táncsics Mihály azt akarta, hogy Budapest „ne legyen bolonditó fényűzésnek, roppant gazdaságoknak és nyomornak tanyája”.
Emlékezzünk együtt Táncsics Mihályra, aki tudta, hogy elsődleges feladat: hogy „a szegénységet és túlságos gazdagságot, vagyis ezek okait” megszüntessük.[1]
Vele együtt kérdezzük: miféle közteherviselés van abban az országban, ahol a legszegényebbeket súlyosabb adóteher sújtja, mint a leggazdagabbakat?
Táncsics Mihállyal együtt kérdezzük: miféle iskoláztatás az, ami nem csökkenti, hanem növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket? Miféle józanész igazolja, hogy a magyar állam annál több közpénzzel támogasson egy gyermeket, minél gazdagabbak a szülei?
Táncsics Mihállyal együtt kérdezzük: miféle jogegyenlőség van ott, ahol cigány honfitársainkat az államilag szervezett iskolai elkülönítés, a megkülönböztetés és a lenézés kasztjellegű alávetésben tartja?
És milyen ellenzék az, amelyik egyik nap a kilakoltatások újraindításával támadja a kormányt, másnap szegénységben élő családokat tesz utcára?
Kedves barátaim,
„Vagy igaz világ lesz,
Vagy nem lesz itt semmi.”[2]
Jogkiterjesztés, közteherviselés, szociális reform – a feladat adott.
Éljen a köztársaság!
A beszéd 2023. március 15-én, Budapesten hangzott el, a Civil Bázis tüntetésén.
[1] – Az idézetek forrása sorrendben: Sajtószabadságról nézetei egy rabnak. Páris: Amyot. 1844. 25. o.; Józanész. Budapest: Kozma Vazul. 1848. 250. o.; Fővárosunk. Pest: Bartalits Imre gyorssajtónyomása. 1867. 11. o.; Mik a vörös republikánusok és mit akarnak? [1851] In. Táncsics Mihály művei. Kilenczedik kötet. Budapest: Központi Táncsics-bizottság. 1885. 60. o.
[2] – Ady Endre: Emlékezés Táncsics Mihályra. Első megjelenés: Népszava, XXXV. évf. 119. sz. (1907. május 19.) 2. o.