A Külső-Pesti Tankerület mintegy 25 iskolájának pedagógusai sztrájkolnak hétfőtől a magyarországi közoktatás állapota miatt. A sztrájkhoz a tankerület szülői közössége is csatlakozott.
November 14-18-a között a Karinthy Frigyes Gimnázium és a Brassó Utcai Általános Iskola Gimnázium egyhetes munkabeszüntetést hirdetett meg, ehhez csatlakozott egy sor további intézmény,
úgy mint
„Jövő héten még további tankerületi iskolák csatlakozása várható. Az említett iskolák pedagógusai változó időtartamban vesznek részt munkabeszüntetésekben, és több alkalommal a szülők közreműködésével is számtalan akcióban fejezik ki azt, hogy azonnali változásra van szükség a közoktatásban. Az iskolai közösségek nyilatkozatban fogalmazzák meg céljaikat.Ez mellett pedig a Külső-Pesti Tankerületi szülők szervezésében november 16-án, 17:00-tól egy demonstrációra is készülünk a XVIII.kerületi Turul parknál”
Ahogyan arról mi is beszámoltunk, a november 7-i, több órás sztrájktárgyalás sem vezetett egyezségre a tanárszakszervezetek és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár között.
A tanárszakszervezetek képviselői az Oktatási Hivatal Szalay utcai épülete előtt elmondták: lényegében egyik sztrájkkövetelésüket sem kívánja teljesíteni a kormányzat.
A kormány ajánlata a szakszervezetek szerint, hogy
– 2022-ben 20 százalékkal emelik a béreket, amennyiben megérkeznek az EU-s források,
– 2023-ra a diplomás átlagbér 64,7 százalékát,
2024-ben a 72 százalékát,
– és 2025-re érné el a 80 százalékát a tanárok bére.
2030-ig vállalta a kormány, hogy ezt indexálja, tehát a diplomás átlagbérrel együtt emeli a pedagógusbért is.
A szakszervezetek képviselői kiemelték, hogy 2021 októberében még 200 ezer forintos cafetériát, és 30 ezres könyvvásárlási lehetőséget ajánlott a tanároknak, ahhoz képest ez egy komoly elmozdulás, amely azt mutatja, hogy
„a társadalmi nyomás előtt a kormány kezd meghajlani. Csakhogy ezt hogy fogja betartani, erre rendkívül kíváncsiak vagyunk.”
– fogalmaztak.
A propaganda szintjén a jövő gyári technikusainak és általában a szakképzésnek a szerepe persze kiemelt szerepet kapott, talán éppen az elhanyagolt gimnáziumokat és egyetemeket ellensúlyozva. De a reform valahogyan mégsem sikerült.
Bár a szándék az volt, hogy a szakiskolákat a középfokú köznevelésben egy az egyben elválasszák a gimnáziumoktól, a tiltakozások azt mutatják, hogy mostanra az itt tanítóknak, tanulóknak és dolgozóknak is elegük lett a jelenlegi helyzetből.
November 18-án egységes, egész országot körbe ölelő kiállást szervez a tanárokért az Egységes Diákfront – Pala Mozgalom élőlánc formájában. Az esemény reggel, az első tanítási óra alatt (7:45-9:00) fog megvalósulni.