Rendkívüli interjúról közölt bejegyzést délután négykor a miniszterelnök Facebook oldala. A közvetítést a miniszterelnök Facebook-oldalán és az M1 hírcsatornán közvetítették. Az ellenzék a légtér lezárását követeli az oroszországi légiforgalom elől, illetve a gazdasági kapcsolatok megszakítását a kormánytól, azonban Orbán Viktor szerint nem érdemes olyan szankciókat hozni, aminek a magyarok fizetik meg az árát.
Populista szózat
„Ez a harmadik háború, amikor úgy adódik, hogy én vagyok Magyarország miniszterelnöke„ – idézte fel Orbán. A miniszterelnök szerint korábban is fennállt a veszélye, hogy az ország belesodródik a konfliktusba, mert a határainál fejlődött ki a konfliktus.
A miniszterelnök ismét leszögezte, hogy az országnak ki kell maradnia a fegyveres konfliktusból. Orbán „stratégiai nyugalomnak” nevezte a szükséges hozzáállást, miszerint óvakodni kell a kapkodó lépésektől és átgondolatlan kezdeményezésektől.
Orbán ismét elmondta azt a hamis információt, miszerint az ellenzék katonákat küldene Ukrajnába. Kiemelte, hogy a fegyverszállítmányok elleni fő ellenérv, hogy a katonai eszközök esetlegesen magyar csapatok ellen is bevethetőek lennének.
„Nincs olyan fegyver, amit nélkülözhetnénk„
A mai hírre, miszerint Németország meredeken megnöveli a fegyverkezésre szánt költségvetését, a kormányfő megjegyezte, hogy ezt a munkát Magyarország korábban megkezdte, mivel néhány évvel ezelőtt az ország nagymértékű fegyverkezésbe kezdett. Orbán szerint a nagymértékű hadseregfejlesztési és hadipari fejlesztések megkezdődtek, a gyárak megépültek, de szerinte nincs még elkészült termék, ami átadható lenne.
A miniszterelnök kifejtette, hogy az elmúlt évek katasztrófái – legyen szó a vörösiszap–katasztrófáról, árvízről, a Krím–félsziget elfoglalásától, a bevándorlási helyzettől a második orosz–ukrán háborúig –, azt bizonyítják, hogy az elkövetkezendő évben kulcskérdéssé válik, hogy melyik ország képes a lakosainak számára biztonságos körülményeket fenntartani.
Orbán kiemelte, hogy egyértelmű különbséget kell tenni a messziről jövő menekültek és az ukránok között. A közel–keleti menekülteknek a kormányfő szerint helyben kell segíteni.
„Akik Ukrajnából jönnek, biztosak lehetnek, hogy barátilag lesznek kezelve. Minden segítséget meg fogunk adni. ”
Orbán Viktor álhírnek nevezte az információt, miszerint Magyarország akadályozta volna az orosz agresszió ellen hozott európai szankciók bevezetését. A miniszterelnök elmondta, hogy sose titkolták, hogy nem tartják működőképesnek a gazdasági szankciók bevezetését, azonban szerinte „háború van és nem okosnak, hanem egységesnek kell lenni”.
Ettől függetlenül kifejtette, hogy Magyarország olyan szankciót nem támogatott, ahol nem volt konszenzus a többi állam között. Kifejtette, hogy nem célravezetőek azok a lépések, ahol más államoknak kell megfizetniük a háború árát. Az ellenzék által követelt Paks 2 leállításáról elmondta, hogy nagyobb lenne a kár, mint amekkorát nyerne belőle az ország.
Orbán lehangolónak írta le a helyzetet, azonban reménytelinek mutatkozott a menekültek elszállásolásában és segítésében résztvevő környező települések polgármestereit, a rendőröket és a katasztrófavédelemi dolgozókat említve.
A miniszterelnök kifejtette, mivel a korábbi menekültáradat kapcsán se segített az Európai Unió, így most se vár támogatást Brüsszelből. Szerinte Magyarországot és Lengyelországot folyamatos „pénzügyi fenyegetettség” éri az Európai Unió részéről, a jogállamisági mechanizmusok kapcsán.
Megerősítette, hogy az országnak szüksége van a NATO-tagságra, mert akármilyen honvédségi erőfeszítés ellenére is, az ország biztonságát a NATO hadseregei tudják garantálni.
Arra a kérdésre, hogy kell-e félni, Orbán elmondta, hogy mivel háború van, ezért valamilyen szinten igen, de ő azon dolgozik, hogy garantálja a magyarok biztonságát.
Helyzet a határon
Ahogy korábban beszámoltunk róla, Szijjártó Péter közösségi oldalán írta meg, hogy összesen 35 főt evakuáltak egy konvoj segítségével, ebből 24-en nagykövetségen dolgozók, vagy azok családtagjai, gyerekei voltak. Kimentették még az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és az Európa Tanács kijevi irodáinak hét dolgozóját, valamint az MTVA és az MTI egy-egy dolgozóját, és két civilt.
Szijjártó Péter február 27-én a záhonyi határátkelőnél találkozott Viktor Mikitával, Kárpátalja kormányzójával, ahol megerősítette, hogy az ország szerepet vállal a Ukrajnában kialakult humanitárius katasztrófa kezelésében. A magyar kormány 100 ezer liter üzemanyagot, emellett az Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve élelmiszert, higiéniai és gyermekápolási termékeket ad a bajba jutottaknak, az első szállítmány 28 tonna élelmiszerrel már meg is érkezett.
A háború kitörése óta 368 ezren menekültek el Ukrajnából, közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága vasárnap. A lengyel határőrség szerint eddig 156 ezren érkeztek Ukrajnából Lengyelországba, csak szombaton 77,3 ezren keltek át a határon. Szombat éjfélig több mint 62 ezren léptek át a magyar határon.
Putyin elleni szankciókat követel a kormánytól az ellenzék: Paks 2 felfüggesztésére, az orosz elnök és üzleti köréhez kapcsolódó vagyonok befagyasztására és a Nemzetközi Beruházási Bank (BB) kiutasítására szólították fel a kormányfőt az egyesült ellenzék képviselői. Korábban Csehország és Románia is kilépett a szervezetből. Az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter tegnap este a Partizán műsorában úgy nyilatkozott:
„A NATO az egyetlen, amelyik biztonságot adhat Magyarországnak”.
A miniszterelnök-jelölt szerint hazánkat is fenyegeti Putyin, ezért is támogatja az Oroszország elleni gazdasági és egyéb szankciókat, de az orosz gázcsapokat szerinte nem kell elzárni, továbbá magyar katonákat se küldene háborúba – hiába vádolja ezzel a kormánypárt.
Korábban sokan kritizálták a magyar kormányt, hogy szombat reggelre Magyarország maradt az Európai Unió egyetlen olyan tagországa, amely eddig nem támogatta az Oroszországnak igazán fájó szankciókat, így például a SWIFT-rendszerről való leválasztását.
Aki arról beszél, hogy fegyvereket, katonákat kellene Ukrajnába küldeni, az valójában a háború folytatását segíti – jelentette ki a Fidesz kommunikációs igazgatója vasárnap az MTI-hez eljuttatott videonyilatkozatában. A magyar érdek ennek ellenkezője – tett hozzá. A Fidesz és a KDNP épp azért dolgozik, hogy minél hamarabb vége legyen a háborúnak és helyreálljon a béke. A kormánypártok mindent megtesznek annak érdekében, hogy garantálják Magyarország és a magyar emberek biztonságát – szögezte le.
A kormányfő korábban a határátkelőnél üdvözölte a háború elől menekülő embereket.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt vasárnap délutáni Facebook-bejegyzésben ismét elítélte a kormány eddigi hozzáállását és reakcióját az Oroszország által kirobbantott háborúval kapcsolatban. Márki–Zay Péter szerint az eddigi kormány kiszolgáltatta Magyarországot az orosz érdeknek, kezdve az orosz befektetési bank engedélyeztetésével, a Paks 2 projekt miatti energetikai függőségen keresztül, egészen az országnak jutatott támogatások nyomán. Márki–Zay ismét emlékeztetett bejegyzésében, hogy hazugság a kormány részéről, hogy magyar katonákat kívánnának a háborús országba küldeni.
„Hazánk nem lehet a Nyugat árulója, szövetségesi és szomszédságunkból adódó kötelezettségeinket teljesítenünk kell a magyar nemzeti érdeknek megfelelően” – zárta a bejegyzését az ellenzéki jelölt.