Karácsony Gergely és Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnökei, valamint Márki-Zay Péter, a hatpárti ellenzék miniszterelnök-jelöltje a Párbeszéd 2021. évi kongresszusa utáni sajtótájékoztatón jelentették be, hogy kiket javasol a Párbeszéd az ellenzék közös listájára.
A Párbeszéd Magyarországért Párt listáján a következő nevek fognak szerepelni:
- Karácsony Gergely
- Szabó Rebeka
- Kocsis-Cake Olivio
- Berki Sándor
- Jakál Adrienn
- Béres András
- Szabó Zsolt
- Szabó Tímea
- V. Naszályi Márta
- Barabás Richárd
- Temesvári Szilvia
- Erőss Gábor
- Varga Attila
- Major Petra
- Dorosz Dávid
A sajtótájékoztatón Karácsony Gergely elmondta, hogy a lista élén való szereplése pusztán szimbolikus, nem kíván parlamenti képviselő lenni, az új kormányzat munkáját továbbra is főpolgármesterként kívánná segíteni. Emellett megjegyezte, hogy ő és Márki-Zay Péter az egység nevében továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy az öt ellenzéki miniszterelnök-jelölt vezesse az ellenzéki pártok közös listáját. Ez azonban felveti azt a kérdést, hogy például Fekete-Győr András – aki miután az előválasztáson gyenge eredményt ért el és lemondott a Momentumban betöltött elnöki tisztségéről – továbbra is listavezető maradhat-e.
Karácsony Gergely elmondta azt is, hogy azok, akik már egyéniben nyertek az előválasztáson, nem szerepelnek a listán. Így lehet, hogy sem Tordai Bence, sem Jámbor András, de Gér Mihály vagy Mellár Tamás nevét sem olvashatjuk a listán, Szabó Tímea és Dorosz Dávid pedig csak lajstrom 8. és a 15. helyére kerültek.
A főpolgármester és a Párbeszéd társelnöke végül a listán utána következőket méltatta. Mivel Szabó Rebekáról, Kocsis-Cake Olivióról, Berki Sándorról és Jakál
Adriennről hosszabban beszélt, valószínűsíthető, hogy ők igazán esélyesek arra, hogy az ellenzéki közös lista befutóhelyeire felkerüljenek.
Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely is külön kiemelte Berki Sándor listán való szereplését.
Márki-Zay Péter, aki korábbi megfogalmazása alapján olyan példaképet állítana a romák elé, aki „önmagával szemben elvárásokat megfogalmazó életre” szoktatná őket, úgy látja, hogy Berki Sándor indítása önmagában dicséretes. Karácsony Gergely, aki korábban úgy nyilatkozott, hogy a magyar társadalom még nem áll készen a cigányság helyzetét tematizáló párbeszédre, hangot adott a reményének, hogy Berki Sándor hitelesen fogja képviselni a munkásokat és a romákat a parlamentben.
A sajtótájékoztatón Karácsony Gergelyen, Szabó Tímeán és Márki-Zay Péteren kívül Berki Sándor is felszólalt. Berki Sándor megköszönte a jelölést, és nyomatékosította, hogy a Párbeszéd az első párt, amely lehetőséget ad a roma képviseletre. Ez számára bizonyítja, hogy az ellenzék partnerként tekint a roma közösségre. „Együtt sikerülni fog a rendszerváltás”, zárta beszédét a salgótarjáni származású Berki.
A lista ismertetése mellett elhangzott néhány információ az ellenzék további terveiről is.
Szabó Tímea arról beszélt, hogy az ellenzék kétharmaddal fog nyerni a választáson.
Elmondta, hogy a leendő kormányzatban a Párbeszéd azokat a zöld és baloldali értékeket fogja képviselni „amelyeket páros lábbal tapos a jelenlegi kormányzat”.
Márki-Zay Péter az újságírói kérdésekre válaszolva arról szólt, hogy már folynak az egyeztetések az Európai Néppárttal. Elmondása szerint a kereszténydemokrata pártok által alapított európai párt tárt karokkal várja az ellenzéket. Nemcsak az európai politika, de a kampányolás rejtelmeibe is bevezette a nézőközönséget az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje: bejelentette, hogy már létrejött egy szakértői kampánycsapat, amelynek a tagjait nem pártalapon, hanem szakértelem alapján válogatták össze. Elmondása szerint ők a megalapozói a leendő szakértői kormányzásnak.