Frissítés 6 (17:27):
Hatalmas területen vertek sátrakat belarusz oldalon a menekültek éjszakára a fák tövében a lengyel védelmi minisztérium drónvideójának tanúsága szerint. A hőmérséklet fagypont körüli, minden jel szerint kint éjszakáznak a főként iraki Kurdisztánból érkezett emberek.
A massive improvised camp has emerged on the Belarus-Poland border. Video by Polish MoD. pic.twitter.com/B84TzAfs6p
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) November 8, 2021
Frissítés 5 (17:02):
Tízezer katonát mozgósítottak a lengyel-belarusz határra, hogy a határőrség és a rendőrség alakulatait kiegészítsék, közölte a lengyel kormányszóvivő, Piotr Muller az ONET tájékoztatása alapján. A hadseregtől kivezényelt katonák száma a közeljövőben tovább fog emelkedni, tette hozzá.
Frissítés 4 (16:19):
Riasztóan militarista hangvételű üzenetet tett közzé Wąsik miniszterhelyettes Twitterén, ebben úgy fogalmazott „szabályos ütközet folyik a határon. A Határőrség, a Rendőrség és a Lengyel Hadsereg védi a határokat a Lukasenka által felkészített migránsoktól. Emlékezzetek, a lengyel szolgálatok védenek minket, de támogatnunk kell őket.”
„Ne sajnáljátok őket!”
– tette hozzá a miniszterhelyettes, nem egyértelműsítve, hogy a katonákra vagy a menekültekre gondol-e.
Frissítés 3 (15:10):
Szvetlana Cihanuszkaja, a belarusz ellenzék száműzetésben élő vezetője felszólította Lukasenka rezsimjét a menekültekkel való embertelen bánásmód, az erőszak és a rossz bánásmód beszüntetésére, és határozott Európai Uniós fellépést sürget.
Belarus’ regime escalates the border crisis – migrants are pushed to 🇪🇺 border by armed men. Lukashenka is fully responsible for the hybrid attack on 🇵🇱🇱🇹🇪🇺. The migrant smuggling, violence & ill-treatment must stop. Strong 🇪🇺 response is needed. #UNSC should discuss this crisis. pic.twitter.com/GhoWGWKZdH
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) November 8, 2021
Frissítés 2 (15:00):
Különös jelenetről készült videót tett közzé a lengyel Védelmi Minisztérium. Egy illető a lengyel határkerítést egy vadonatúj drótvágó eszközzel igyekszik átvágni. Hogy ő is menekült-e, vagy esetleg belarusz állampolgár, az nem derül ki.
#Belarus A man with scissors tries to cut a wire on the Belarusian-Polish border. I am curious where he got scissors from though. They don’t look like something you can buy everywhere.
The video was published by the Ministry of Defense of #Poland pic.twitter.com/Pi1NItvhvE
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 8, 2021
Frissítés (14:28):
Délután fél háromra összehívta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök a legmagasabb állami döntéshozókat, így a miniszterelnököt és a különböző karhatalmi szolgálatok vezetőit a határon kialakult helyezettel kapcsolatos válságtanácskozásra.
Korábban írtuk:
A közösségi médiában kezdtek el terjedni felvételek arról, hogy több száz menekült torlódott fel a lengyel-belorusz határ mentén található Kuźnica-Bialostocka határátkelőhely belorusz oldalán.
#Belarus Look at what is happening on the border. A huge crowd of migrants is walking towards the Polish border. Bruzgi-Kuznica border crossing pic.twitter.com/XVroOj9eGQ
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 8, 2021
A felvételeken továbbá látható, hogy a felfegyverzett belorusz határőrök kutyákkal sorakoztak fel a Lengyelországba vezető autóúton és az út mellett található, Lengyelországot Belorussziától elválasztó erdő felé terelik a menekülteket.
It is reported that armed employees of the State Border Committee have lined up along the road with dogs and are driving the migrants towards the forest. This is in #Belarus pic.twitter.com/3AzdhbqkgE
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 8, 2021
A határ lengyel oldalán hatalmas készültséggel vannak jelen a lengyel határrendészet valamint a terrorelhárítás különítményei.
Video from Belarusian side of the border. Tense pic.twitter.com/nxRNBYQWfj
— Liveuamap (@Liveuamap) November 8, 2021
Hónapok óta egyre feszültebb a helyzet Belorusz három EU-tagállammal, Lengyelországgal, Lettországgal és Litvániával közös határszakaszán, ahová nagy számban érkeznek az Unió területére bejutni kívánó menekültek. Az ország diktátorának, Alekszander Lukasenkának kormánya nemrég felfüggesztette az Európai Unióval kötött az illegális bevándorlás elleni szerződést és jelentősen megkönnyítette a turistavízum megszerzését,amelynek következtében számos iraki, szíriai, és más országból származó ember utazott Belorussziába annak reményében, hogy a kelet-európai országból könnyeben juthatnak el az EU területére, mintha „a világ legveszélyesebb határának” is tartott földközi-tengeri útvonalon próbálnák meg a menekülést a háború és óriási szegénység sújtotta országaikból.
Ahogy azt már korábban megírtuk, a Lukasenka-rezsim azzal próbálja zsarolni a legutóbbi, minden valószínűség szerint elcsalt belorusz elnökválasztás és azt követően kibontakozó tüntetésekre adott brutális megtorlóakciók miatt Belorussziára súlyos szankciókat kivető Európai Uniót, hogy átengedi a menekülteket a szomszédos EU-s országokba. Ez az Unió keleti határán lévő országokat is reagálásra késztette: Lengyelországban szeptemberben elrendelte a szükségállapotot a belorusz határ térségében és katonákat vezényelt ki, hogy megakadályozza a menekültek átjutását a határ lengyel oldalára.
Ennek eredményeként a belorusz-lengyel határon rendszeresen előfordul, hogy a belorusz hatóságok átengedik a határon a menekülteket de felsorakoznak mögöttük, ezzel megakadályozván, hogy visszafordulhassanak. Eközben a határ másik oldalán –ahol nemrég egy kerítést is felhúzott a lengyel kormány – lengyel kollégáik ugyanezt teszik, ezzel tulajdonképpen a két ország közé szorítva a határon feltorlódó menekülteket. Akik mégis megpróbálnának átkelni, azok a lengyel karhatalmisták erőszakos fellépésével találják szembe magukat. Néhány hete adta hírül az Infomigrants, hogy a lengyel határrendészek könnygázzal próbálták meggátolni a menekülteket a határ átlépésében.
A lengyel állami média ráadásul tovább szítja a menekültellenes hangulatot azzal, hogy olyan kijelentéseket tesznek, miszerint a menekültek valójában a „belorusz hibrid hadviselés” részét képezik. Eközben a katonák a civil segítő csapatoknak is megakadályozzák, hogy hozzáférjenek a senki földjén ragadt menekültekhez. Az orvosokat, akik megpróbáltak bejutni az ideiglenesen felállított táborokba elküldték a hatóságok.
Ennek következtében egy egyre súlyosabb humanitárius katasztrófa kezd kibontakozni a térségben. Október végi források szerint már legalább nyolc menekült vesztette életét a lengyel-belorusz határvidéken, ám az Amnesty International szerint ha a nemzetközi közösség nem hajlandó közbelépni, akkor emberek százait látjuk majd meghalni éhezés, kihűlés és betegségek következtében. Azonban kérdéses, hogy milyen közlepésre számíthatunk például az EU-tól, amikor Manfred Weber néppárti EP-frakcióvezető számára a legfőbb prioritást nem a határon rekedtek megsegítése, hanem az, hogy EU-s forrásokat is lehessen biztosítani a Belorussziát az EU-tól elválasztó határkerítés finanszírozására.