Hétfőről keddre virradó éjjel is folytatódtak a rendőrségi rajtaütések Triesztben, ahol a hatóságok hétfőn kirívóan erőszakos módon oszlatták fel a péntektől kötelezővé tett COVID-oltás és a zöldkártyás rendszer miatt sztrájkoló dokkmunkások és támogatóik tüntetését.
Az alábbi felvételeken látszik, hogy rohamrendőri erőkkel oszlatják a szombat óta tartó tüntetések résztvevőit, akik közül többen a hétfői rendőrattak után is az utcákon voltak, míg reggel Trieszt főterén is rengetegen vettek részt a békés tiltakozáson.
Idrante vs manifestanti: gli incidenti della serata #NoGreenPass #Trieste pic.twitter.com/JxO8IDaNmX
— Local Team (@localteamtv) October 19, 2021
Manifestanti in centro a Trieste: appello alla polizia #NoGreenPass #Trieste pic.twitter.com/pxKSfGHcwt
— Local Team (@localteamtv) October 19, 2021
A nap során pedig a vízágyús oszlatás is újraindult.
Bastonate, idranti e lacrimogeni contro lavoratori, anziani, donne e bambini. A Trieste lo Stato ha scritto una delle pagine più buie della storia d’Italia. pic.twitter.com/CFPRs63nrJ
— RadioGenova (@RadioGenova) October 19, 2021
A jelentős részben bevándorlókból álló trieszti dokkmunkások azután léptek sztrájkba, hogy a kormányzat péntektől bevezette a dolgozók kötelező oltását.
Magyarországon is várható hasonló?
Ugyanilyen nem, hasonló azonban elképzelhető. A egyelőre nem mutatnak arra utaló jelek hogy a kormány kötelezővé tenné valamennyi dolgozó számára a védőoltás felvételét, azonban azt már belengették, hogy amennyiben úgy látják jónak, be is vezethetik, ahogy az egészségügyi dolgozók esetében meg is tették – bár valószínűleg nem fogják, mert a miniszterelnök szerint nem venné be az emberek gyomra. Ehhez kapcsolódó hír, hogy az Alkotmánybíróság szerint nem diszkrimináció az oltási igazolvánnyal nem rendelkezők megkülönböztetése.
A trieszti dokkmunkások a szombati, országos tüntetésekkel párhuzamosan léptek sztrájkba a kötelező oltás elleni tiltakozásképp, ami a munkások jelentős részét lehetetlen helyzetbe hozza, tekintve hogy az oltatlanok számos hátrányt kénytelenek elszenvedni, többek között végkielégítés nélkül kirúghatják őket. A Reddit témával foglalkozó csatornája és számos Twitter-csatorna beszámolója alapján számosan támogatták a tiltakozó munkásokat, étellel és egyéb ellátmánnyal segítve őket.
A nagyjából 1 000, jelentős részben bevándorló hátterű munkásnak mindössze mintegy ötöde van beoltva, azonban a beszámolók szerint többnyire a beoltottak is szolidaritást vállalnak kollégáikkal, közösen pedig sikeresen bénították meg Olaszország legfontosabb kereskedelmi kikötőjének a forgalmát.
A jelentős gazdasági kiesést okozó tiltakozó akciót azonban a rendőrség nem nézhette szó nélkül, így hétfőn a sztrájkoló és tüntető munkások, valamint támogatóik brutális oszlatásába kezdett a kikötőben.
Mindezt úgy, hogy a kikötő területe elvileg nemzetközi felségterületnek számít, így az olasz rendőrség alapesetben nem léphet fel a területen. Ennek ellenére a beszámolók alapján a tenger felől közelítő rendőri erők jogszerűtlenül a békésen tiltakozó sztrájkolók oszlatásába fogtak vízágyúkkal és könnygázgránátokkal, majd sikeresen kiszorították őket a kikötőből. Az alábbi videókon az ülve tiltakozó dokkmunkások láthatók.
Puzzer in lacrime ” Preghiamo e non andremo via „#portuali #portualitrieste #Triste #Puzzer #sgombero #NoGreenPassObbligatorio #nogreepass #Draghi #GovernoDraghi pic.twitter.com/zflKMXJG1x
— Davide Scifo 🌀 (@strange_days_82) October 18, 2021
Dignità e disperazione.💪💪💪 pic.twitter.com/ZrW7CgKrrW
— Mauro Aliverti (@AlivertiMauro) October 18, 2021
A könnygázt lövő helikoptereket is bevető rendőrség nemcsak a békésen tiltakozó dokkmunkásokat valamint a velük szolidáris tüntetők tömegeit oszlatták a jól bevált vízágyús-könnygázgránátos módszerrel, de a helyszíni beszámolók és felvételek tanúsága szerint véletlen áldozatokat is szedtek. Mint az alábbi felvételeken is látható, többek között egy iskolát is sikerült eltalálni könnygázzal, tanítási időben.
Lacrimogeni dentro la scuola vicino al presidio dei #portualidiTrieste pic.twitter.com/FWrwc7GJHj
— Fabio Dragoni (@fdragoni) October 18, 2021
A nap folyamán számos alkalommal vetettek be tömegoszlató fegyvereket, a helyi kommentárok szerint jellemzően indokolatlan agressziót alkalmazva a kormány kirívóan szigorú szabályozása ellen tiltakozókkal szemben.
Teargas against protesters, women and kids were among them in #Trieste
👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼 pic.twitter.com/pDxfOdNqPz
— Federico Lordi (@lordfed3) October 18, 2021
Lacrimogeni su donne con bambini… 💔 pic.twitter.com/RilbgfbDlZ
— 🐁📚🔥Lindividualtruista🐷🌏🪳 (@simabastaroghi) October 18, 2021
A városközpontba visszaszorított tüntetések kedden is folytatódnak, több ezer ember részvételével, akik nem értenek egyet a kormány drákói oltási szigorával, mellyel elvileg választás elé állítja az embereket, ez a választás azonban egyúttal azt is jelenti: meg kívánják tartani a megélhetésüket, vagy sem.
A trieszti mellett blokád alá vonták a munkások a genovai kikötőt is.
Blocco del porto di Genova continua ad oltranza contro l’obbligo del passaporto sanitario. Questa mattina due poliziotti hanno portato cibo e solidarietà ai lavoratori del porto: „Continuate così ragazzi, non mollate!” Stupendo. pic.twitter.com/r3QUVyIiZZ
— RadioGenova (@RadioGenova) October 19, 2021
Szimpátiatüntetések voltak emellett Anconában,
Creativa, legale e pacifica anche la protesta di Ancona 💪🏻 pic.twitter.com/rC2PfZyvYD
— 🐁📚🔥Lindividualtruista🐷🌏🪳 (@simabastaroghi) October 18, 2021
Torinóban,
Trieste chiama, Torino risponde (18/10/21). pic.twitter.com/eOTBtMESu3
— RadioGenova (@RadioGenova) October 18, 2021
valamint Veronában is.
Trieste chiama, Verona risponde (18/10/21). pic.twitter.com/eLl6VPyprN
— RadioGenova (@RadioGenova) October 18, 2021
A dolgozók számára kötelező COVID-oltás miatt Olaszországban egyszersmind csaknem ötmillió ember vált munkanélkülivé. Az elhibázott koncepciót széleskörű társadalmi egyeztetés nélkül vezették be, a társadalmi elutasítottsága pedig kirívóan magas – holott kiváltképp Észak-Olaszországban a társadalomnak személyes tapasztalatuk van a koronavírus-járvány pusztításával kapcsolatban. Mindazonáltal ez nem magyarázhatja a kormány diktatórikus intézkedéseinek jogosságát.
A szankciók nemcsak a dokkmunkásokat sújtották. A beszámolók szerint számos közszolgáltatás is akadozik: így több helyen a tömegközlekedés, de tűzoltó-szervezetek is sztrájkot hirdettek. Emellett a rendőrségtől tízezrével távolították el az oltatlanokat, a szabály életbe lépésekor rakva őket az utcára a laktanyákból.