A legfiatalabb tanárok, tanítók, óvodapedagógusok bruttó átlagbére alig haladja meg a 220 ezer forintot. A friss diplomások közül a pedagógus- és a művészetközvetítési szakon végzettek keresnek a legrosszabbul, írja az Eduline.
A diplomáspálya-követési rendszer legújabb statisztikái szerint bruttó 226 077 forint a pedagógiai szakot végzett pályakezdők átlagos fizetése, de
még a legmagasabb fizetést elérők keresete sem haladja meg a 250 ezer forintot.
Pedig ezekben a kimutatásokban azok is szerepelnek, akik nem a pedagógusi pályán helyezkedtek el, s általában többet keresnek azoktól a társaiktól, akik iskolákban vagy óvodákban dolgoznak. A statisztikák őket „egyéb ügyintézők” néven említik, s havi bruttó 384 ezer forintot keresnek.
Ami a ténylegesen a szakmában dolgozó tanárok fizetését illeti: a felmérés szerint a speciális oktatók, nevelők számolhatnak a legmagasabb fizetéssel: bruttó 250 842 forinttal.
Az óvodában dolgozók és az általános iskolai tanítók átlagfizetése bruttó 227 ezer forint, a szakképzett oktatóké 214 ezer, az oktatási asszisztensek pedig alig bruttó 210 ezer forintot keresnek. Nem járnak sokkal jobban az egyetemi végzettségű tanárok sem, az ő kezdő bérük éves szinten alig haladja meg a bruttó 200 ezer forintot.
A pedagógusok bérét a korábbi ígéretekkel ellentétben a mai napig a 2014-es minimálbér alapján számítják, emlékeztet az Eduline.
Az akkor 101 500 forint volt, ma pedig már 167 400 forint.
Vagyis a pedagógusok bérét több mint 60 százalékkal kellene emelni ahhoz, hogy a köznevelési törvényben eredetileg rögzített szintet elérje.
A pedagógusok sanyarú helyzetére figyelmeztetett Filippov Gábor, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatója is, aki hétfőn mutatta be egy konferencián az intézet által készített oktatáspolitikai javaslatcsomagot.
A 444.hu híroldal szerint Filippov több pontban határozta meg a magyarországi oktatáspolitika problémáit, amelyek közül a legégetőbb nehézség a pedagógushiány és a pedagógusok anyagi megbecsülésének hiánya.