Több településrendezési ügy kapcsán egy eljárásban módosítaná a tihanyi önkormányzat a helyi építési szabályzatot, illetve a szabályozási tervet, csakhogy az egyik beruházás miatt aggodalmukat fejezték ki a Balaton-partot védő civilek.
A tervek szerint megváltoztatná az önkormányzat egy nádasodó, természetközeli telek zöldterület besorolását a Tihanyi-félsziget déli részén, amire álláspontja szerint azért van szükség, mert a telek szomszédságában egy beruházó lakó és üdülő apartmanokat, szálláshelyeket húzna fel, és hozzájuk kapcsolódó „szabadidő funkciójú terület kiépítését” is tervezi. A fejlesztéshez kapcsolódóan pedig „a beruházó célja” a fent említett nádas terület „revitalizációja” és bemutatása az oda látogatóknak, akiknek gyalogos utakat is kiépítenének. Az önkormányzati tervek szerint
„a fejlesztés során cél a területre jellemző természetes élővilág fennmaradásának elősegítése, a megfelelő életkörülmények hosszú távon történő biztosítása.”
És bár az önkormányzat arra is biztosítékot ad a módosításokat előkészítő dokumentációban, hogy a területen épület nem húzható fel, utak és műtárgyak pedig csak olyan módon alakíthatók ki, hogy azok nem veszélyeztetik a természetes élőhely fennmaradását és működését, az Összefogás a Balatonért Egyesület nem nyugodt a beavatkozással kapcsolatban.
Ezért levélben fordultak a civilek Tihany főépítészéhez, melyben arról írnak:
a Balaton környezetében fejlesztéseket, beavatkozásokat ökológiai szemlélet alapján, az ott élő védett állat- és növényfajok élőhelyének szigorú megőrzésével szabad megvalósítani, a terület szétszabdalása utakkal azonban nem szolgálja a természetes élővilág fennmaradását.
Szerintük egy élő ökoszisztémának nincs szüksége revitalizációra, minden emberi beavatkozás káros hatású, a terület ráadásul az Országos Ökológiai Hálózat része is, ahol csak olyan területfelhasználási kategória jelölhető ki, amely nem veszélyezteti az ott található természetközeli élőhelyeket.
A szomszédos ingatlanon tervezett lakóparknak pedig egyébként is van közvetlen útkapcsolata, így szerintük teljesen indokolatlan egy újabb útfeltárás a – még – természetközeli területen.
A civilek szerint szomorú tapasztalat, hogy a bemutatott terv általában az első lépés, majd néhány év múlva újabb és újabb bővítéseket követően a terület teljesen elveszíti eredeti formáját és funkcióját.
De nemcsak a tihanyi beruházás miatt aggódnak: a tóparti beruházási láz számos másik balatoni település mellett elérte ugyanis a Velencei-tavat, a tatai Öreg-tavat és a Fertő tavat is, a legtöbb esetben természetrombolással és a településkép megváltozásával járó építkezésekről azonban a helyi lakosság jórészt csak a médiából értesült.
A koalíció tagja az Alba Natura Civil Alapítvány, a Fertő-tó barátai Egyesület, a Miénk A Grund Városvédő Egyesület, az Összefogás a Balatonért Egyesület, a Rendszerszint – Országos Közösségszervező Műhely és a Stop Avalon! Tata civil mozgalom.