Képes Facebook-bejegyzésben és szóban is megköszönte a Fidesz-KDNP a járvány alatt különösen nagy terhelésnek kitett ágazatok dolgozóinak erőfeszítéseit, köztük a szociális intézmények munkatársainak is. A népjóléti bizottság keddi ülésén azonban a kormánypárti többség elutasította a szociális dolgozók egyszeri bérkiegészítésének ellenzéki javaslatát.
„Köszönjük az egészségügyben dolgozóknak, a szociális intézményekben dolgozóknak, a rendvédelmi szerveknek, a katonáknak, az egyetemistáknak, az önkénteseknek és mindekinek, aki a járvány elleni védekezésben megfeszített, hősies munkát végez.”
Ezzel a felirattal posztolt Nacsa Lőrinc, a KDNP parlamenti frakciójának szóvivője hétfőn közösségi oldalára, ugyanezen a napon pedig napirend előtti felszólalásában köszönte meg a járvány elleni védekezésben erőfeszítést végző emberek munkáját. A köszönetre mások mellett reagált a Szociális és Gyermekjóléti ellátások Facebook oldal, megjegyezve, hogy meg kell becsülni azt is, hogy ezúttal legalább megemlítik a szociális ágazat dolgozóit egy ilyen bejegyzésben, hiszen a járvány első hulláma alatt ennyit sem sikerült elérniük:
„Nem pénz, nem védőfelszerelés, CSAK egy KÖSZÖNET. Tartsuk tiszteletben, hiszen erre is vártunk már egy ideje…..!”
– írják.
Egy nappal később aztán Ungár Péter LMP-s képviselő számolt be arról a Facebookon, hogy tárgysorozatba sem veszi az Országgyűlés arról szóló javaslatát, hogy a szociális dolgozók is megkapják a koronavírus-járványhelyzet alatt mutatott munkájuk megbecsüléseként a korábban az egészségügyi dolgozóknak kiosztott, egyszeri 500 ezer forintos bérkiegészítést, miután a – többek között Nacsa Lőrincet is soraiban tudó – Népjóléti bizottság kormánypárti többsége leszavazta az előterjesztést.
Ungár az LMP petíciójára is felhívta a figyelmet, amely béremelést követel az ágazat dolgozóinak.
Nem ez az egyetlen, jelenleg is zajló aláírásgyűjtés a szociális területen dolgozók béremeléséért: a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének és a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezetének november 12-én (a szociális munka világnapján) indított petícióját eddig több mint 8000-en írták alá.
Nemrég mi is beszámoltunk arról, hogy a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) az utóbbi hetekben többször is levélben fordult Kásler Miklóshoz a szociális munkások bérkiegészítése érdekében, azokra azonban semmilyen válasz nem érkezett. Pedig a csaknem 80 százalékban a garantált bérminimumért (ez 2020-ban bruttó 211 ezer forint) dolgozó szociális ágazati dolgozóknak mindenképp jól jönne legalább az egyszeri jutalom, de – ahogy azt a szakszervezetek már évek óta hangoztatják – a teljes szektor béreinek rendezésére is óriási szükség volna, hiszen azok 13 éve változatlanok.
A Fővárosi Önkormányzat decemberben eközben 100 ezer forintos jutalomban részesíti idősotthonainak és hajléktalanokat ellátó intézményeinek munkavállalóit.