A rendőrség tartóztatta le tegnap este az Alekszandr Lukasenkát kihívó Szvetlána Tyihanovszkaja ellenzéki fehérorosz jelölt minszki kampánycsapatának több tagját is. A Guardian által átvett helyi hírek szerint letartóztatását megelőzendő, maga Tyihanovszkaja is ismeretlen helyre távozott, sajtófőnöke azt közölte, „nincsen egyedül, és Minszket sem hagyta el, de az éjszakát nem merte a lakásában tölteni.”
Róla korábban már megírtuk, azóta jelent igazi fenyegetést a fennálló hatalomra, hogy július 26-án egyesítette kampányát Veronika Cepkalo és Marija Kolesznyikova jelöltekkel.
A brutális és átlátszó módon az elnök politikai ellenfeleinek megfélemlítésére irányuló rendőri akciók tegnap egész nap folytak Fehéroroszországban. Eltakart arcú rendőröknek ugyanis Minszk-szerte több, spontán szerveződő, elnök elleni tüntetést is fel kellett oszlatniuk. Az elnöki párt televíziós hirdetései eközben az ukrán és grúziai (2014-es és 2005-ös) „színes forradalmak” kaotikus képeivel riogatnak, azt állítva, hogy az ellenzéket nyugati erők pénzelik és csak „a káosz a céljuk”
A letartóztatás éppen a választás előtti este jelzi, ugyan a Szovjetunió bukása óta a függetlenné vált fehérorosz tagköztársaságot vaskézzel irányító Lukasenka ugyan ismét győzhet, de az állam 1990 utáni történetének eddigi legkeményebb csatáját kell majd megvívnia a demokráciát akaró ellenzékkel. A kőkemény támadásokkal teli kampány alatt összejöttek például az 1990 óta látott legnagyobb ellenzéki kampánygyűlések is, tömegek vállalták fel, hogy nyíltan is szemben állnak politikailag a szinte kizárólagos hatalmú kormánypárttal.
📺 WATCH The Contender: Taking on the ‘Dictator’ of Belarus
Two months ago Svetlana Tikhanovskaya had no political ambitions. Now she’s giving Belarus’ authoritarian ruler the surprise fight of his life.
Click to see our full @BBCWorld documentary: https://t.co/Jmc4ncpoCb pic.twitter.com/i8XvGQuy66
— Jean Mackenzie (@jeanmackenzie) August 3, 2020
A július 30-i, óriási tüntetésen Tyihanovszkaja úgy fogalmazott, az elnöknek
„26 éve volt, hogy jólétet teremtsen és könnyítsen az emberek életén. Most már változást akarunk”
A több mind negyedszázada uralkodó Lukasenka hatalmát eddig semmi nem kezdte igazán ki, most azonban az, hogy a koronavírus-járványt a rezsim lényegében figyelmen kívül hagyta (az elnök szerint pedig sima traktorozással, és mezőgazdasági munkával lehetett is ellene védekezni), eközben pedig a járvány hatására Belarusz gazdasága is térdre kényszerült, óriási felháborodást és társadalmi feszültséget teremtett az országban.
Az ellenzék teljes ellenszélben, lényegében szabadságukat kockáztatva indultak el nyíltan a választásokon. A helyzetre jellemző, hogy a most, a választás napján eltűnni kényszerülő Tyihanovszkaja eleve férje helyett lépett be elnökjelöltnek, mivel Szergej Tyihanovszkijt, a YouTube-on nagyon népszerű ellenzéki kommentátort tavasszal már bebörtönözték.
Az ellenzék már hónapok óta hangoztatja, ugyan most sokkal jobb esélyük van a választásokon, azonban még így is óriási arányú választási csalástól tartanak. A fehéroroszok egyharmada ugyanis korai, postai úton már voksolt is, ezeket a beérkező szavazólapokat azonban Lukasenka kritikusai szerint az elnöki párt nagy mértékben manipulálja minden választáson.