A járványügyi veszélyhelyzet visszavonásával és az operatív törzs heti sajtótájékoztatóinak felfüggesztésével új szervet hoz létre a kormány: a gazdaságvédelmi operatív törzset, jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában ma reggel.
A miniszter beszámolója szerint az új testület (röviden: a GOP) feladata „a gazdaság növekedését fékező adminisztratív szabályok kiiktatása lesz”. A GOP már jövőhéten megtartja alakuló ülését, tagjai nyolc-tíz állami hatóság és szervezet tagjai közül kerülnek majd ki, például az adóhivatal, a fogyasztóvédelem és az államkincstár képviselői közül. Varga Mihály szerint azért van az előbbi szervek képviselőire szükség, mert rengeteg olyan adminisztratív szabály van, amely fékezi a gazdaság újraindítását, megnehezíti a mindennapi ügymenetet, illetve akadályozza a vállalkozások tevékenységét.
Azt tapasztaljuk, hogy a magyar közigazgatás nemegyszer fékező erőt jelent, nem pedig előre lendítő tényezőt
– mondta Varga.
A pénzügyminiszter szerint „előfordul, hogy a közigazgatás szereplői belekényelmesednek a helyzetükbe s úgy gondolják, a dolgok megfelelően haladnak, nem kell semmin változtatni, minden maradjon így”. Varga szerint viszont a nemzetközi kimutatások arról árulkodnak, hogy Magyarország versenyképességének javításában még van hová fejlődni, a kormány első körben egy öt százalékos gazdasági növekedlst céloz be. A miniszter úgy gondolja, ehhez fontosak az „akár ezermilliárdos” állami támogatások, de önmagukban nem elegendőek, ezért kell kiiktatni minden, az újraindítást gátló tényezőt.
Varga Mihály a GOP felállításának bejelentése mellett több másik dologról is beszámolt, például
- hogy Európában a járványügyi védekezésre arányaiban csak Németország és Csehország költött többet, mint Magyarország,
- az egy számjegyű SZJA hosszú távú terveik között szerepel,
- tarthatatlan, ahogyan a kórházak újra és újra tartozásokat halmoznak fel, ezért a struktúrát át kell alakítani,
- a Lánchíd felújításával kapcsolatban Karácsony Gergely „sajnálatos és veszélyes” játékba fogott,
- számításaik szerint 2021-ben 4,8% lesz a gazdasági növekedés, így az állam nyugdíjprémiumot is folyósíthat,
- meg kell szüntetni a munkavállalók katás vállalkozóként való alkalmazását, „bújtatott munkavégzésről” van szó,
- és véget kell vetni Magyarország kiszolgáltatottságának, amihez az kell, hogy a legfontosabb egészségügyi eszközöket, készülékeket az itthoni gyártók is előállíthassák.